Českotřebovský deník 54/2010 (21.2.)                                     

Taneční škola Knířovi informuje:                                                                                                            

 ·  19. 3. 2010 od 19 do 21 hod. TANČÍRNA ZA VODOU s výukou mamba určená pro všechny příznivce společenského tance bez omezení věku. Vstupné do tančírny 50 Kč na osobu. Přijďte si protančit tance standardní i latinsko-americké a po skončení tančírny můžete plynule navázat na diskotékové rytmy Music Clubu (www.zavodou.net).

·  Taneční kurz pro páry bez omezení věku – začátečníci a mírně pokročilí
Kde: Národní dům v České Třebové Kdy: 18.3., 25.3., 1.4., 8.4. a 15.4.2010 vždy od 19 do 21 hodin

·  Prodej permanentek zahájen: ZÁKLADNÍ TANEČNÍ PRO MLÁDEŽ podzim 2010 v krásném sále SOŠ a SOU technických oborů Česká Třebová (na „INTRU“). Cena do konce dubna pouze 1299 Kč na osobu. Podrobné informace na www.knirovi.cz

Hokejisté prohráli první utkání v Chocni o bronz  v krajské soutěži                                                     
K prvnímu souboji o třetí příčku nastoupila Lokomotiva Česká Třebová s torzem mužstva. Našemu týmu se vůbec nepovedla druhá třetina, ve které inkasoval šest branek. Po skvělých výkonech v semifinálové sérii s Lanškrounem přišlo kruté vystřízlivění.
Choceň B - Česká Třebová 8:5 (2:1, 6:1, 0:3)  Branky hostí: Váně 2, Bačík, Doha, L. Deml.  Mužstvo nastoupilo jen s 12 hráči v této sestavě:  Štěrba - Stanek, Jícha, T. Chadima, M. Morkes - Váně, Kvasnička, L. Deml - Doha, Teplý, Bačík - V. Deml.
Otázka pro Ing Petra Šilara, krajského radního a častého návštěvníka našeho města                             

Často Vás můžeme potkat i v České Třebové na akcích ochránců přírody, např. v Ekocentru Podorlicko, dobře tedy znáte činnost zdejších ochránců přírody.  Tato občanská sdružení  každý rok pořádají řadu velmi užitečných akcí, ale dlouhodobě  těžko vychází s finančními prostředky, i když se snaží využívat různé granty. Důležité jsou i granty krajské. Zdá se mi, že se pro léta 2010 – 12 grantové programy pro oblast životního prostředí poněkud zpřísnily (zvýšení spoluúčasti) nebo i omezily.  Je to zdůvodněno potřebou úspor  nebo jiné oblasti získaly větší prioritu? Budou se poskytovat i granty víceleté?

Máte pravdu ve vaší otázce. Skutečně se granty, tedy jejich celková částka, se proti jiným rokům snížila a také zájemců přibylo. Financí je méně kvůli snížení rozpočtu kraje. Vždy jsme se snažili přidělit maximum možného pro ty projekty, které byly dlouhodobé a také pro ty, které byly potřebnější. Především jsou podporovány dlouhodobé aktivity a mezi ně projekty a činnost ochranářů v České Třebové patří. To je již tradice od úspěšného programu GLOBE, kde v České Třebové v roce 2005 byla mládež z celé Evropy.  Ovšem těch peněz je stále málo pro všechny aktivity a dlouhodobé granty by byly velmi potřeba. Bohužel tento návrh již několikrát byl na jednání rady a nebyl schválen. Ony by ty dlouhodobé granty byly potřebné i v sociální oblasti, aby se posílila určitá jistota  těch žádajících. Do České Třebové jezdím na všechny akce rád, protože jsou velmi dobře připravené, aktuální a hlavně je zde i dobrá informovanost veřejnosti. Díky za tuto práci pro druhé lidi ve svém nejenom ekologickém prostředí.    Petr Šilar

 

PLÁNOVANÁ BUDOVA SE STAVĚT NEBUDE, HISTORICKÁ ZŮSTANE VÝPRAVNÍ!                      

20.2.2010, Ústí nad Orlicí Přesně to vyplynulo z vyjádření technického náměstka GŘ SŽDC Pavla Mathého. Ministerstvo dopravy dalo pokyn vypracovat projektovou dokumentaci, která bude počítat s využitím současné budovy. Projektová dokumentace by měla být dle jeho slov hotova do září, práce by měly být zahájeny v roce 2011. Plánovaná budova nového nádraží, jejíž vzhled se setkal s velkou nevolí laické i odborné veřejnosti se stavět nebude. K současné budově bude vybudován podchod. Tím je její využití do budoucna zajištěno.  
„Nyní nás čeká další nelehký úkol. Najít způsob, za jakých okolností by mohla být současná budova opravena“, říká předseda sdružení Martin Kadrman s vědomím, že současný vlastník, České dráhy, do objektu neinvestují ani korunu. „Proto již několik měsíců prosazujeme variantu převzetí budovy Správou železniční dopravní cesty, která by ji při pracích na koridoru opravila.“ 
Královna českého dokumentu Olga Sommerová říká: „Je to úžasný úspěch občanské veřejnosti. Před dvěma lety si z našeho boje každý utahoval a říkal, že starou dámu nezachráníme. Dnes víme, že jsme ji uchránili a navíc jsme ji zachovali její původní účel. Uděláme vše pro to, aby byla opravena. Zaslouží si to.“ 
Ačkoliv se o osudu budovy v posledních měsících v médiích mnoho nenapsalo, sdružení za jeho záchranu dělalo maximum. „Na schůzi jsme znovu zopakovali naše návrhy na její využití. Potřebujeme však k tomu zájem města. To se bohužel k nám i budově obrací zády“, naráží profesor Pavel Kovář na skutečnost, že se v polovině listopadu zastupitelstvo města Ústí nad Orlicí usneslo, že preferuje původní variantní řešení včetně demolice budovy. Z dnešního jednání však vyplynulo, že takové řešení je dnes již pro všechny neakceptovatelné. 
„Nyní je čas na zahájení dialogu s Českými drahami. Mrzí mě, že zatímco u SŽDC posun v jednání vidíme, u drah zůstává názor neměnný. To ohrožuje budoucnost budovy“, uzavírá profesor Jiří Suchomel, který je předsedou expertního týmu Nádraží nedáme!
Další info: www.stop-demolici.cz Tel.: 737 939 104                                                                          o.s. Nádraží nedáme