IV. zimní olympiáda  dětí a mládeže České republiky          

Hry IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky v Libereckém kraji začaly 1. února  slavnostním nástupem všech zúčastněných družstev v Tipsport areně v Liberci. Hejtman LK Stanislav Eichler na vyzvání předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska v přítomnosti předsedy Senátu  Přemysla Sobotky, předsedy organizačního výboru a náměstka hejtmana por školství, tělovýchovy a sport Radka Cikla hry slovy „Prohlašuji  Hry IV. Zimní olympiády dětí a mládeže České republiky v Libereckém kraji za zahájené!, odstartoval pětidenní maratón, ve kterém se utká 923 sportovců ze všech krajů.
Defilé jednotlivých výprav vedli jako vlajkonoši významní čeští sportovci - František Kučera (lední hokej Praha), Radek Ťoupal  (lední hokej Jihočeský), Kateřina Beránková a Otto Dlabola (krasobruslení Jihomoravský), Jan Kubíček (triatlon Karlovarský), Dagmar Hromádková – Švubová (běh na lyžích Kraj Vysočina), Michaela Kvačková – Vernerová (judo Královéhradecký), Miroslav Šimek  (vodní slalom Liberecký), Jiří Raška (skok na lyžích Moravskoslezský), Jan Tomajko (lední hokej Olomoucký), Vladimír Martinec (lední hokej Pardubický), Bohuslav Ebermann, (lední hokej Plzeňský), Libor Capalini (moderní pětiboj Středočeský), Zdeněk Pecka (veslování Ústecký) a Olga Křížová – Charvátová (alpské lyžování Zlínský)
Slavnostní zahájení chvílemi bralo dech, chvílemi ale dalo divákům v klidu odpočinout. Vztyčení olympijské vlajky, zapálení olympijského ohně, státní hymna v podání dětského pěveckého sboru Severáček, poté malá exkurzi do minulosti lyžování při setkání s lyžníky a vzápětí vrstevníci z A-Stylu ukázali, že sportovat se dá cool a stylově.
Boj o 312 medailí v devíti zimních sportovních odvětvích a dvou kulturních soutěží začal. V kategoriích mladších i starších žáků a žákyň se bude v rámci ODM 2010, která je projektem Českého olympijského výboru a koná se pod záštitou Asociace krajů ČR, soupeřit v devíti druzích sportu - alpské disciplíny, běh na lyžích, biatlon, krasobruslení, lední hokej, severská kombinace, skok na lyžích, rychlobruslení na krátké dráze, snowboarding - a ve dvou uměleckých soutěžích (společenský tanec a výtvarná soutěž). Hostitelskými městy jsou Liberec (Tipsport arena, Svijanská aréna, sjezdařský areál Ještěd, Vesec),  Česká Lípa (zimní stadion), Jablonec nad Nisou (Břízky, Městský zimní stadion), Harrachov (skokanské můstky, běžecké tratě) a Rejdice (O2 Extra park). Umělecké soutěže budou mít zázemí v Centru Babylon v Liberci.
 
V pondělí 1. února se na Hrách IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010 v Libereckém kraji rozdaly první medaile. Své vítěze má obří slalom a skoky na lyžích jednotlivců. Rozjely se zároveň závody v krasobruslení a ledním hokeji.
 
Alpské zlato pro domácí závodníky
Premiérové závody o medaile v alpských disciplinách na ODM 2010 v obřím slalomu začaly na Ještědu mrazem mínus deset stupňů Celsia, sněžením a mlhou ve startovním prostoru. Těsně před startem se však přece jen vyčasilo a obloha se rozjasnila. Vůbec první zlato Her získala reprezentanta Libereckého kraje – starší žákyně Dominika Drozdíková. Pro odborníky to překvapení nebylo, neboť v této sezoně ještě v žádném obřím slalomu neprohrála.   „Věřila jsem si, protože v posledních dnech jsem hodně trénovala na Tanvaldském Špičáku. Alpské lyžování mě hodně baví. Oslavu si schovám až na konec olympiády – třeba přibude ještě nějaká medaile,“ prohlásila v cíli Dominika Drozdíková, která vyhrála jako mladší žákyně už ODM v roce 2008. Svěřenkyně Jiřího Fiedlera potvrdila roli vysoké favoritky a liberecký úspěch podtrhla ještě třetí Veronika Rečková. Potvrdilo se, že Ester Ledecká z Prahy není specialistkou na obří slalom, její čas však přijde v dalších disciplínách. Výborné výkony podávali na ještědské sjezdovce také mladší žáci a žákyně. Druhé zlato pro Liberecký kraj v jednom dnu zajistil Patrik Benc, mezi dívkami triumfovala zástupkyně Zlínského kraje Petra Kotrlová.
 
Portyk neobhájil, zlato putuje na Vysočinu
Během prvního soutěžního dne se harrachovský areál hemžil skokany na lyžích. V nejsledovanější kategorii jednotlivců starších žáků si Viktor Poláček z Vysočiny skokem za 70 metrů zajistil zlatou medaili. Domácí obhájce titulu Tomáš Portyk skončil druhý.  
„Jsem hrozně rád, že se mi závod povedl, je to mé druhé zlato v této sezóně. Dost jsem trénoval a zlepšil jsem se,“ popisuje svou nynější zlatou formu třináctiletý Viktor Polášek z Vysočiny, který jako jediný skočil tři metry za magickou sedmdesátimetrovou hranici. V závodě obhajoval zlatou medaili Tomáš Portyk z Libereckého kraje, který letos dosáhl na stříbrný kov skokem dlouhým 69 metrů. „Podmínky pro dnešní závod byly ideální. Ráno ještě napadlo trochu sněhu, během závodů pak foukal mírný protivítr,“ zhodnotil průběh dne Josef Slavík, ředitel skokanských závodů.
 
Výsledky jednotlivých sportovních disciplín ze dne 1. 2. 2010:                                                                                                  

Alpské disciplíny – obří slalom, mladší žačky 1. KOTRLOVÁ, Petra (ZLK), 2. BORKOVCOVÁ, Adéla (KHK), 3. VOLOPICHOVÁ, Josefina (PLK), 4. RYDLOVÁ, Lucie (KHK), 5. ZEMKOVÁ, Zuzana (MSK), 6. MACHKOVÁ Tereza
 
Alpské disciplíny – obří slalom, mladší žáci  1. BENC, Patrik (LBK), 2. FOREJTEK, Filip (PLK), 3. ČERVINKA, Adam (ULK), 4. STRAKA, Jan (ULK), 5. KEJHAR, Pavel (ZLK), 6. PRŮDEK, Matěj (MSK)
 
Alpské disciplíny – obří slalom, starší žačky  1. DROZDÍKOVÁ, Dominika (LBK), 2. ČAMKOVÁ, Veronika (Vysočina), 3. REČKOVÁ, Veronika (LBK), 4. LEDECKÁ, Ester ( PHA), 5. PŘIBYLOVÁ, Eliška (PHA), 6. ČINŽÁKOVÁ, Kristýna (STC)
 
Alpské disciplíny – obří slalom, starší žáci  1. JANÍK, Dominik (JHM), 2. KUČERA, Jan (LBK), 3. ŠTEPÁN, Martin (STC), 4. FRYČEK, Marek (ULK), 5. KEJVAL, Martin (PHA), 6. KLEMŠ, Václav (ZLK)
 
Skoky na lyžích – K 40, mladší žačky 
1. PEŠATOVÁ, Zdena (LBK), 2. BÍLÁ, Kristýna (LBK), 3. MRÁKOTOVÁ, Jana (LBK)
 
Skoky na lyžích – K 40, mladší žáci  1. HOLÍK, František (LBK), 2. KANTOR, Lukáš (MSK), 3. DOLEŽEL, Dušan (MSK), 4. ZEMEK, Jakub (JBK), 5. MACHULA, Jakub (MSK), 6. HÁJEK, Matěj (LBK)
 
Skoky na lyžích – K 70, starší žačky  1. DEJMKOVÁ, Natálie (LBK), 2. BLAŽKOVÁ, Barbora (LBK), 3. RAJNOCHOVÁ, Michaela (MSK), 4. INDRÁCKOVÁ, Karolína (LBK)
 
Skoky na lyžích – K 70, starší žáci  1. POLÁŠEK, Viktor (VYS), 2. PORTYK, Tomáš (LBK), 3. SAKALA, Filip (MSK), 4. VANCURA, Tomáš (ZLK), 5. MECH, Robert (MSK), 6. KRPEC, Michal (MSK)
 
Krasobruslení – mladší žáci (průběžné pořadí po krátkém programu)  1. KURNIK, Jan (MSK), 2. BIDAR, Martin (JHC), 3. KOTLARIK, Petr (JHM), 4. ZACEK, Martin (STC), 5. BELOHRADSKY, Jiří (KVK), 6. SPANEL, Břetislav (ZLK)
 
Krasobruslení – mladší žačky (průběžné pořadí po krátkém programu)  1. JUDASOVA, Karolina (JHM), 2. UKOLOVA, Alžběta (STC), 3. KSANDROVA, Barbora (PHA), 4. VLASAKOVA, Adéla (VYS), 5. KOCKOVA, Michaela (PAK), 6. ZÁTOPKOVA, Nikola (MSK)
 
Druhý den ODM ve znamení hezkého počasí
Skvělé závodění, příznivé počasí a medaile. To vše provázelo druhý den Her IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) 2010. Dnes se dostalo zejména na lyžaře, krasobruslaře, hrál se hokej, ale také se tančilo.
Oproti úvodnímu dějství se na Ještědu ve druhém dni lyžovalo pod paprsky hřejivého sluníčka.  Zejména první kolo slalomu starších žáků přineslo závodníkům problémy. „Padalo se, a padalo se hodně,“ prozrazuje ředitel závodu Pavel Lipanský. „A potíže měly dívky, ale pády se nevyhnuly ani chlapcům.“ O medaile se podělili favorité. „V podstatě k žádným překvapením nedošlo, proběhlo to podle očekávání,“ říká šéf úseku alpských disciplín, Aleš Krýzl. „Sice to někdy bylo s chybami, ale to je normální. Závody se jely v příjemné atmosféře, všichni se pobavili.“   
Vesec: Bitvy v bílé stopě  Za čtyřmi sadami medailí se rozběhli mladí sportovci v areálu ve Vesci. Běžci na lyžích odstartovali svůj program na ODM 2010 klasickým závodem s intervalovým startem. Do perfektně „vyřízlé“ stopy ráno trochu nasněžilo, a tak měli trenéři plné ruce práce, aby svým svěřencům co nejlépe namazali.   Mladí závodníci si vyzkoušeli trať, kterou jim před rokem při sprintech symbolicky projeli nejlepší běžkaři světa. Závod se jel na 1,2 a 1,5 kilometru dlouhých okruzích, a že to nebyl žádný med, potvrdili téměř všichni účastníci.  Závody ve veseckém areálu zakončil rohlíkový ceremoniál. Na stupně vítězů si pro sladké rohlíky ve tvaru čísla přišli medailisté ze všech čtyř kategorií. Po náročném závodě se vzápětí všichni do svých odměn s chutí zakousli, a než došli ke svým autům, bylo po cenách. Večer pak v Centru Babylon dostali opravdové medaile.
 
Dvě jedničky vedly k vítězství
Druhý soutěžní den Her ožil také areál Břízky v Jablonci nad Nisou, kam se k rychlostnímu závodu klasickou technikou sjeli biatlonisté, aby absolvovali jednu z nějtěžších disciplín ODM.   
Mezi staršími žáky zvítězil Jan Graclík ze Zlínského kraje, jenž se startovním číslem 11 na hrudi porazil favorita a obhájce zlata Ondřeje Hoška z jižní Moravy, který skončil těsně pod stupni vítězů. „Doufal jsem, že skončím alespoň do šestého místa, ale že to bude zlato, jsem nečekal,“ řekl po závodě nadšený patnáctiletý šampion.  V dívčí kategorii roli favoritky dokonale naplnila Erika Jislová z Libereckého kraje, která své zlato s přehledem obhájila.   
Všechny medaile zůstaly doma  Druhý olympijský den v Harrachově patřil závodům v severské kombinaci, kde se závodilo tzv. systémem Gundersen. Mladší žáci absolvovali skok na můstku K40 a tříkilometrový běžecký okruh. Ti starší si zaskákali na můstku K70 a poté museli uběhnout čtyři kilometry.
Po nočním sněžení byli pořadatelé nuceni oba skokanské můstky náležitě znovu upravit, aby tento náročný závod proběhl bez nejmenších problémů. Bonusem za jejich namáhavou práci pak byl úsměv slunečního svitu při odpolední běžecké části klání na houževnatých harrachovských tratích.  Zásluhou Ondřeje Pažouta, Davida Zemka a Jana Vytrvala, zůstávají v kategorii mladších žáků všechny tři cenné kovy v Libereckém kraji.
 
Volný program ukázal originální jízdy
Krasobruslaři završili své vystoupení na ODM 2010 volným programem.  Nejúspěšnější byla výprava Jihomoravského kraje, která si odváží čtyři cenné kovy. Se třemi medailemi je následují krasobruslaři z Moravskoslezského kraje.  Starší i mladší žáky vyhráli borci z Moravskoslezského kraje. Nápaditý program předvedl vítěz mladších žáků Jan Kurník a nadprůměrnou jízdou si vybojoval zlato i Petr Coufal. „Petr zajel velmi dobrou a čistou volnou jízdu a nezaváhal ani v jednom ze tří trojných skoků,“ potvrdila ředitelka závodu krasobruslení Jitka Mokrá.  Podle předpokladů se v soutěžích prosadili hlavně favorité a to i v dívčí části závodu, která byla papírově více otevřená. „Výsledky byly hodně podobné současnému krasobruslařskému žebříčku, takže žádné větší překvapení se nekonalo,“ pokračovala Mokrá.
 
Výsledky jednotlivých sportovních disciplín ze dne 2. 2. 2010:                                                                                                  

Mladší žáci – běh na lyžích (2,4 km klasicky) 1. Luboš Konderla (MSK), 2. Šimon Matějka (ULK), 3. Daniel Polák (OLK), 4. Kryštof Husák (KVK), 5. Kim Žalčík (OLK), 6. Sebastian Kaloš (PHA), 6. Lukáš Matějka (ULK)
 
Mladší žákyně – běh na lyžích (2,4 km klasicky) 1. Vendula Ostrejšová (VYS), 2. Dominika Hanušová (LBK), Natálie Junová (LBK), 4. Kateřina Ostrejšová (VYS), 5. Jana Čermáková (JHM), 6. Johana Semeráková (KHK)
 
Starší žáci – běh na lyžích (3,6 km klasicky)  1. Jan Boura (LBK), 2. Tomáš Řehořek (KVK), 3. Michal Novák (KVK), 4. Jiří Hamr (ULK), 5. Petr Pilz (STC), 6. Ondřej Dudek (KHK)
 
Starší žákyně – běh na lyžích (3 km klasicky)  1. Anna Tkadlecová (PAK), 2. Pavlína Pacholíková (LBK), 3. Kristýna Holíková (KHK), 4. Markéta Lubinová (KVK), 5. Eva Szotkowska (MSK), 6. Barbora Švarcová (KHK)
 
Biatlon – klasická technika, starší žáci  1. Jan Graclík (ZLK), 2. David Španihel (MSK), 3. Jakub Procházka (PAK), 4. Ondřej Hošek (JHM), 5. Michal Bitala (ZLK), 6. Miroslav Bárnet (PAK)
 
Biatlon – klasická technika, mladší žáci  1. Tomáš Suchomel (PAK), 2. Matouš Slonek (VYS), 3. Ondřej Mikulášek (JHC), 4. Karel Macháč (LBK), 5. Lukáš Kavka (PAK), 6. Miroslav Buráň (MSK)
 
Biatlon – klasická technika – starší žákyně  1. Erika Jislová (Liberecký), 2. Martina Vodehnalová (PAK), 3. Jana Šišková (ZLK), 4. Tereza Vališová (PLK), 5. Zuzana Fáberová (PAK), 6. Veronika Hudečková (JHC)
 
Biatlon – klasická technika – mladší žákyně   1. Markéta Davidová (LBK), 2. Dora Novotná (PAK), 3. Andrea Soukupová (LBK), 4. Karolína Otavová (VYS), 5. Natálie Jurčová (ZLK), 6. Kristýna Černá (VYS)
 
Mladší žáci – krasobruslení   1. Jan Kurník (MSK), 2. Martin Bidař (JHC), 3. Petr Kotlařík (JHM), 4. Martin Žáček (STC), 5. Břetislav Španěl (ZLK), 6. Jiří Bělohradský (KVK)
 
Mladší žačky – krasobruslení   1. Alžběta Úkolová (STC), 2. Karolína Judasová (JHM), 3. Adéla Vlasáková (VYS), 4. Barbora Ksandrová (PHA), 5. Nikol Zátopková (MSK), 6. Michaela Kočková (PAK)
 
Starší žáci – krasobruslení   1. Petr Coufal (MSK), 2. Tomáš Kupka (KHK), 3. Robert Tomek (JHM)
 
Starší žačky – krasobruslení  1. Jana Čejková (LBK), 2. Jana Coufalová (MSK), 3. Veronika Paličková (JHM), 4. Klára Světlíková (ZLK), 5. Eliška Pavlasová (VYS), 6. Adéla Jelínková (PHA)
 
Společenský tanec  1. Jiří Vala – Jana Dostálová (ZLK), 2. Jiří Gross-Tereza Šimáčková (PHA), 3. Jiří Kejzar-Barbora Košková (LBK), 4. Filip Hudlický-Aneta Krejčí (JHM), 5. Matěj Mlynář – Dita Halířová (STC), 6. Daniel Krysa – Klára Marošová (MSK)
 
Lední hokej  Skupina A - včera: ZLK – ULK 4:1   dnes: LBK – OLK 2:4, VYS – JHC 2:2, ULK – PHA 2:1, OLK – ZLK 1:2, JHM – LBK 0:3  Skupina B - včera: KHK – KVK 0:6   dnes: JHC – STC 2:0, PLK – PAK 9:1, KVK – MSK 2:6, STC – KHK 3:0, PAK – JHC 1:3