Českotřebovský deník 82/2010 (18.3.)                                   
Poslední jarní lyžování na Pekláku bude v neděli                

Na Pekláku na  následující víkend, t.j.  sobotu a neděli vracíme ke klasické provozní době 9:00 až 16:00, dále  bude technická přestávka a 17:00 až 21:00 hodin. Jedná se nejspíše o poslední možné lyžování v letošní sezoně vzhledem k předpovědi počasí.
 
Českotřebovská maxisvíčka postoupila do užší nominace soutěže o kuriozitu roku                                

V minulých dnech byl na SDH Česká Třebová doručen dopis z agentury Dobrý den Pelhřimov o postupu rekordní maxisvíčky do užší nominace soutěže o kuriozitu roku. Něco podobného proběhlo před čtyřmi lety, kdy byl Největší sněhulák postavený u Dlouhé Třebové nominován na rekord roku a tento titul i na festivalu v Pelhřimově potom získal získal. Věřím, že veřejnost tuto zprávu přivítá, bez jejího přispění by nebylo možné rekord vytvořit.
 
Tyjátr na trati v sobotu nebude                                                                                                              

Vladislav Vančura: ROZMARNÉ LÉTO (divadlo Tramtárie Olomouc)
SOBOTNÍ PŘEDSTAVENÍ 20.3. SE PRO NEMOC JEDNOHO Z HERCŮ RUŠÍ!!! Omlouváme se.

Pozvánka na jarní kavárničku do ZŠ Habrmanova.
Přijďte  si také zakoupit  drobné dárečky s jarní a velikonoční tématikou. Těšíme se na Vás!
 
Pronajmu kompletně vybavený byt 1 + 1 na Trávníku v České Třebové. Byt ve velmi dobrém stavu. Nájem 4.500 Kč + inkaso.  Vratná záloha na bydlení ve výši tří nájmů. Kontakt: tel. 604 761 570, mail: petrastefka@seznam.cz                  

Ústečtí se u kulatého stolu radili o osudu  ústeckoorlického nádraží, pozvali náměstka SŽDC Pavla Mathé. Dnes ve čtvrtek 18.3. se o ústeckém nádraží konalo veřejné slyšení v Senátu, nikoliv ovšem podle Peškových not.

Náměstek SŽDC Ing. Pavel Mathé je na roztrhání, nejdříve přijel 20. února vysvětlovat současnou situaci na výroční schůzi občanského sdružení Nádraží nedáme!, nyní si jej pozval na separátní jednání  tzv.  "kulatý stůl" starosta Pešek. Důvodem bylo  čtvrteční veřejné slyšení v Senátu, které bylo právě dnes na programu a na které se musel Richard Pešek připravit. Společně s představiteli města k němu zasedli také členové osadního výboru Kerhartic. Podle článku v Orlickém deníku je město stále stejného názoru a prosazuje stavbu nové budovy nádraží na kerhartické straně, kterou ovšem starosta dříve kritizoval slovy, že má podobu "jako když narazí Tesco do Pennymarketu". Nemyslím si však, že prosazením stavby nové budovy (např. politickým nátlakem) by na tom bylo ústecké nádraží lépe, že by tím v Ústí n.O. něco získali. Naopak. Stará historická budova by zde pak stála  "zásluhou"  radnice skutečně bez užitku a opravdu jen chátrala. Ministerstvo dopravy však již vydalo pokyn o tom, že se nová budova stavět nebude. Tématem zachování nádraží se zabývá také web www.oik.cz Zde je  anketa na toto téma, ve které je možné sledovat, že příznivců zachování budovy je méně než odpůrců nebo lhostejných.“  
 
Jak dopadlo veřejné slyšení v Senátu ČR                                                                                               

Senát ČR dnes 18. 3. schválil navržené komuniké senátorem Štětinou a tím zároveň vznikla naděje, že by při platném nedávno vydaném pokynu ministra dopravy k nebourání historické budovy nádraží, tzv. "Staré dámy" tuto budovu mohla s.o. SŽDC získat  do svého majetku za symbolickou 1 Kč. Odpadly by zbytečně vynaložené peníze nutné na zakoupení budovy a v rámci rekonstrukce nádraží by byla historická budova opravena a plně využita.  Přesně to si ovšem vedení města Ústí nad Orlicí nepřeje.
 
Církev československá husitská v České Třebové nabízí široké veřejnosti setkání a přednášky:              

čtvrtek 1. dubna  Zelený čtvrtek - netradiční Velikonoční stolování  v 16. hod- Lidmila Kukuczková - farářka
čtvrtek 8. dubna  Pojetí války ve středověku v kontextu husitské doby v 16 hod Dr Jan Rokyta
čtvrtek 15.dubna  Péče o spolupacienty (Parkinsonova choroba) Václav Žďárský - farář
čtvrtek 22. dubna  Člověk v bezdomoví - možnosti a úskalí pomoci Mgr Zdeněk Martiš - pastorační asistent
čtvrtek 29. dubna  Duchovní jako člen posttraumatického intervenčního týmu Policie ČR Mgr Benjamin Mlýnek
úterý  4. května  Pastorační práce s vězni a jejich rodinami Mgr Aleš Jaluška - vězeňský kaplan
 
FLORA OLOMOUC, JARO 2010: Zahrada času aneb Labyrint světa a ráj srdce                                   

Výstaviště Flora Olomouc bude ve dnech 22. – 25. dubna 2010  patřit  jarní etapě zahradnické výstavy FLORA OLOMOUC –  tradičně doprovázené Jarními zahradnickými trhy a veletrhem drobné zahradní mechanizace Hortifarm.
Návštěvníky 31. ročníku  největší a nejstarší  květinové výstavy v České republice čekají v jednotlivých pavilonech a na volných plochách výstaviště expozice našich i zahraničních pěstitelů a floristů, zahradníků z Rakouska, Thajska,   Holandska a Polska.
Z nabídky letošní jarní Flory Olomouc:
Pavilon A - „Zahrada času aneb labyrint světa a ráj srdce“ -  ústřední expozice výstavy s okrasnými výpěstky českých a zahraničních zahradnických firem, velká květinová přehlídka Zahradnictví města Vídně, Svazu květinářů a floristů ČR, speciální expozice orchidejí Thajského království,  přehlídka holandských cibulovin
Galerie pavilonu A  - exponáty floristické soutěže v aranžování květin na téma „Svatební vazba“  se svatebními kyticemi a dekoracemi, expozice „Vzpomínka na čínskou krajinu“ –  inspirovaná historií i typickou čínskou florou doplněná výstavou fotografií ze současné Číny
Pavilon E - společná expozice Českého zahrádkářského svazu s expozicí „Vodní svět“,  sbírkami masožravých rostlin, kaktusů a sukulentů, bonsají, skalniček, jarních cibulovin, balkónových rostlin, květinových aranžmá  
Pavilony G, H, volné plochy  -  veletrh drobné zahradní mechanizace Hortifarm a Jarní zahradnické trhy s nabídkou jarních květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek
a potřeb
Volně přístupné  budou návštěvníkům výstavy i sbírkové skleníky výstaviště (palmový, kaktusový, tropický a subtropický), botanická zahrada Univerzity Palackého Olomouc a botanická zahrada výstaviště Flora v Bezručových sadech se zajímavými rostlinnými exponáty.
Letní scéna  - doprovodný zábavný program s folkem a dechovkami
 
Otevřeno: denně od 9 do 18 hodin / Vstupné: 100 Kč - plnoplátci,  80 Kč - studenti, důchodci,  40 Kč - děti 6 až 15 let, 210 Kč - rodinné vstupné, zdarma - děti do 10 let v doprovodu rodičů, držitelé průkazu ZTP a ZTP-P. Čerstvou novinkou  pro návštěvníky Flory je akce "S PLAVKAMI NA FLORU":  během výstavy získají  za vstupenku na jarní Floru 20% slevu na vstup do akvaparku. 
Českotřebovský dopravní terminál vzorem pro Pardubice                                                                     

Na rekonstrukci nádražní budovy v Pardubicích, postavenou v padesátých letech si budou muset cestující ještě několik let počkat, nejsou peníze. Vedení Pardubického kraje ale usiluje o zpříjemnění  prostředí. jde např. o výměnu starých černobílých fotografií za nové, barevné především  z Pardubic a Pardubického kraje. Zmizí také internetová kavárna, kterou nahradí informační kiosky, budou nové informační panely o odjezdech vlaků a autobusů a rovněž mapy Pardubic i regionu. "Do budoucna bychom chtěli vytvořit integrovaný dopravní systém, jehož podstatou je i železnice. Jestliže chceme, aby se cestující na nádraží cítili pěkně, musíme pro to něco udělat," řekl hejtman Radko Martínek. Dlouhodobě kraj a město uvažují o úpravě prostoru před nádražím, kde by mohly zastavovat i dálkové a regionální autobusy, tedy něco takového, jako vzniká u nás v České Třebové. Dnes je možné z vlaku přímo přestoupit pouze do městského autobusu či trolejbusu. Je třeba také hledat peníze na renovaci pláště budovy a hotelu, který k nádraží náleží. Budovu navrhl  funkcionalisticky architekt Karel Řepa, který se nyní dožívá 80 let. V úterý 16. 3. večer se v čekárně pro cestující na vlaky SC pendolino Pardubického nádraží uskutečnila ukázka předběžných studií - návrhu nového Pardubického nádraží.
Přítomen byl i Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Pardubicích, který arch. Řepovi  předal obraz  od národního umělce Cyrila Boudy. Tento malíř je i blízkým známým pana architekta Řepy a proto se obraz jmenuje i vystižně "řepa" ....
Fotografie z jednání krajského hejtmana na Pardubickém nádraží poslal Luboš Kozel.