Českotřebovský deník 86/2010 (22.3.)
První závody plavců v novém roce předčily svými výsledky očekávání.

Naši plavci se po tříměsíční náročné přípravě zúčastnili prvních závodů v nové sezóně tradiční Modré stuhy města Náchoda.  Hlavní závod byl vypsán v prsařských disciplinách na 50 a 200 metrů  a v žákovských kategoriích  obsadili součtem bodů Anna Kluková 2. místo a Jakub Reger  3. místo. Oba dva si domů odvezli poháry, medaile, diplomy a hodnotné věcné ceny. Marie Hájková navíc vybojovala bronzovou medaili na 100 m motýlek. Všichni naši plavci si zlepšili své osobní rekordy. Družstvo ve složení  Marie Hájková, Anna Kluková, Monika Špatenková , Anna Pucholtová , Matěj Karpíšek , Lukáš Kovář , Ondřej Krňávek , Jakub Švíř,  Jakub Reger  a Radim  Špatenka obsadilo v celkovém pořadí družstev  3. místo podle zisku bodů za umístění v jednotlivých disciplinách a získalo do trvalého držení pohár starosty města Náchoda. Příští víkend čekají plavce náročné a silně obsazené závody na padesátce v Hradci Králové . Víkend po velikonocích 10. a 11.dubna 2010 se do České Třebové sjedou oddíly z celé republiky na 24. ročník Ceny Třebovské Lokomotivy. Zatím není jisté, jestli přijedou také závodníci z družebního italského Seregna. Uzávěrka přihlášek je 31.března, ale přípravy pořádajícího oddílu jsou v plném proudu a  doufáme , že se závody vydaří.              Renata Ei.

Velikonoční výstava v malém sále Kulturního centra

je to už tradice, českotřebovské školy a také další organizace připravují  před velikonočními svátky výstavu vlastních dekorací a výrobků zaměřených ke velikonocím a příchodu jara.  Výstava  představuje zajímavé náměty  pro ruční práce, stojí za prohlédnutí. dokonce se tam dají některé výrobky zakoupit. Vernisáž výstavy se konala  v pondělí odpoledne ve 14 hodin, na vernisáži v krátkém kulturním programu  zahráli učitelé Základní umělecké školy MgA. Bohuslav Mimra a Mgr Milada Hamplová. Výstava je otevřena do konce týdne, stojí za návštěvu. Navíc se můžete v přízemí zastavit na mimořádné výstavě obrazů ze sbírky Josefa Gzíla, která prezentuje mimořádnou  příležitost, tyto obrazy nebyly dosud veřejně vystavovány a jde opravdu o skvosty či klenoty, kterými by se ráda pochlubila každá profesionální galerie.  Ještě poznámka k termínu vernisáže. Ve 14 hodin odpoledne se mi zdá poněkud brzo,  takový termín se mnoha lidem opravdu nehodí. Na  měsíčních plakátech Kulturního centra a nakonec i v programu v Čt. zpravodaji  bylo navíc uvedeno, že je vernisáž až v 16 hodin.   Druhé plakáty, připravené později již ,mají vernisáž posunutou o dvě hodiny. Proto jsem také přišel na výstavu o dvě hodiny později, podobně jako kameraman OIKTV. Fotografie z výstavy jsem však pořídil:

Další úspěchy judistů

V sobotu 20.3.2010 se konalo 1.kolo krajského (pardubického a královéhradeckého) přeboru družstev mladších žáků v Hradci Králové. Oddíl Juda Česká Třebová po několika letech mohl opět postavit družstvo v této věkové kategorii. První kolo jsme absolvovali s těmito mladšími žáky: Filip Adamský, Jan Formánek, Karel Gregar, Tomáš Kovář, Zdeněk Řehák, Petra Vávrová a Tomáš Verner. Žáci Kovář a Řehák získali třetí místa, ostatní jen nemedailové pozice. Celkově je však naše družstvo po prvním kole na 8.místě z 12 družstev s 11,5 body a ztrácíme 13,5 bodu na 1. místo. Soutěž je čtyřkolová a možnost kvalifikace na republikový přebor ještě není nereálná.  Také v sobotu 20.3.2010 se konal 19. ročník mezinárodního Slezského poháru v  judu v Opavě. Soutěže jsme se zúčastnili se sedmi dětmi a pouze v kategorii mláďat. Soutěž byla nadmíru kvalitně mezinárodně obsazena celkem 250 dětmi, kdy v jednotlivých váhách startovalo až 25 dětí. Třetí místo získal Dušan Provazník ve váze 44 kg, páté místo získala Sára Horská ve váze 29 kg a páté místo z 25 startujících !!! ve své váze 36 kg také získal Jan Růžička.

Mládež v akci představuje Evropskou dobrovolnou službu

Evropská dobrovolná služba (EDS) je akcí programu Mládež v akci, která umožňuje mladým lidem ve věku 18-30 let pracovat po dobu 2-12 měsíců v neziskové organizaci v zahraničí. Mladí lidé s omezenými příležitostmi (včetně mladých lidí s postižením) ve věku 16 až 30 let se mohou zúčastnit EDS na dobu 2 týdnů až 12 měsíců.  EDS nevyžaduje žádnou kvalifikaci ani jazykové znalosti. Evropská dobrovolná služba se zaměřuje převážně na oblast sociální, kulturní, ekologickou, volnočasovou, informační apod. Náklady na ubytování, stravování, pojištění, kapesné pro dobrovolníka, školení, jazykové kurzy a 90% cestovních výdajů jsou hrazeny z grantu EU. Evropská dobrovolná služba je ukončena certifikátem Youthpass.  Organizace, která vysílá nebo hostí dobrovolníka, může být nezisková organizace nebo sdružení, místní, regionální či státní orgán nebo mezinárodní vládní organizace. Srdečně zveme zástupce organizací, které by rády přijaly dobrovolníka, i mladé lidi, kteří by se rádi stali dobrovolníky, na květnový jednodenní seminář o EDS v České Třebové. Více informací na www.mladezvakci.cz nebo rk-pardubicky@mladezvakci.cz