Sv. VÁCLAV STÁVAL NA SPLAVĚ A MOHL BY SE TAM VRÁTIT              

Ad: Zahájena stavba pěší zóny Na Splavě (I. etapa)                                                                                 

V zářijovém vydání Českotřebovského zpravodaje je pod nadepsaným titulem uvedena zpráva o zahájení I. etapy rekonstrukce prostoru Splav. V této souvislosti je možno připomenout osudy jedné sochy, skulptury sv. Václava, dnes umístěné v nedůstojném prostředí v rohu poblíž sakristie kostela sv. Jakuba Většího.
Socha „vévody země české“ neznámého autora byla instalována podle farní kroniky v roce 1839 (viz Ludmila Kessegruberová, Ten který udržuje život, čili několik poznámek o dvou českotřebovských sochařích, I. ročenka Městského muzea Česká Třebová 2004) na Trávníku přibližně v místě nynějšího sídla firmy Klahos. V roce 1901 byla, opět podle farní kroniky, „buď vichrem aneb zlomyslnou rukou svržena  a zlomena“. Pamětník Eduard Stříbrný uvádí: „… Proti dřevěné lávce přes splav stávala dříve kamenná socha sv. Václava. … Zanedlouho byla pak v noci hrozná vichřice a ráno ležel světec povalený v příkopě. Šuškalo se, že to neudělal vítr, ale ‚socani’. Více tam postaven nebyl. Byl přemístěn na Trávník a dnes je na východní straně chrámu sv. Jakuba.“ (E. Stříbrný, Jak to bylo na Splavě, Kulturní zpravodaj Česká Třebová, březen 1985.) Oprava byla svěřena místnímu kamenosochaři Františku Voleskému a socha umístěna na novém stanovišti na křižovatce tehdejších ulic Svatováclavské a Kozlovské, kde ji v malém parčíku pamatují ti starší z nás. V souvislosti s výstavbou sídliště Trávník došlo v roce 1982 k jejímu přemístění na dnešní místo.
Prováděná výstavba budoucí pěší zóny by byla vhodnou příležitostí k jakési „rehabilitaci“ uvedené plastiky jejím přemístěním právě do této lokality. Je možno uvést minimálně tři důvody:

 

1.      Socha sv. Václava by opustila své dosavadní nevhodné stanoviště, kde téměř nikdo z kolemjdoucích nezaznamená její  existenci  a naopak by vhodně doplnila a ozdobila nově rekonstruovaný prostor, část městské památkové zóny.
2.      Skulptura by se přiblížila svému původnímu stanovišti, pro které byla vlastně vytvořena, jež je vzdáleno jen několik desítek  metrů.
3.      Přemístění sochy by prospělo i jejímu technickému stavu, neboť místo za kostelem v trvalém stínu podporuje růst řas a lišejníků, což evidentně neprospívá materiálu skulptury a má negativní vliv na její životnost.

 

Jistě, nejedná se o dílo výrazné umělecké hodnoty, přesto však – již z úcty k tradici a k těm, kteří sochu vytvořili a instalovali – by stálo za zamyšlení její přemístění na – doufejme – již trvalé stanoviště. Jednalo by se zajisté až o II. etapu akce, takže je ještě čas pokusit se uvedenou změnu do projektu „vkomponovat“. Konkrétní situování plastiky – snad nejlépe někde na okraji přilehlého parčíku – by pochopitelně bylo v kompetenci architekta.
                                                                                                                                                                    Mgr. Jan Šebela
Na přiložené fotografii je sv. Václav na Trávníku před jeho přemístěním za kostel. (archiv autora)

 

Děkuji Mgr. Janu Šebelovi za jeho názor, který plně podporuji  

Pro realizaci jeho myšlenky právě nahrává i současná situace, dochází k rekonstrukci Splavu jako pěší zóny, ve které by repasovaná přemístěná socha byla jistě velkou ozdobou. Letos probíhá I. etapa  rekonstrukce, ve které nebudou v lokalitě instalovány žádné ozdobné prvky, s nimi se počítá až do etapy druhé, která by se měla, bude-li k tomu politická vůle a peníze, dodělávat v příštím roce. V zóně na Splavě byly plánovány dva vodní prvky, jeden na náměstíčku před Vinotékou a druhý, rozměrnější, pak poblíž cesty cca na místě současných veřejných WC.  Kdybychom přijali myšlenku, že Sv. Václav na Splavě by byl na výhodnějším stanovišti, více na očích lidí, tak bychom mohli současně ušetřit dost peněz tím, že bychom zmíněný vodní prvek vyškrtli a místo něho umístili sochu sv. Václava.  Těžko soudit, jak velkou relaxační hodnotu by měl vodní prvek, bude-li  umístěn jen několik metrů od frekventované silnice I/14 a kolik starostí  taková nějaká fontána přináší. Navíc voda zde poteče jen  od jara do podzimu, kdežto socha plní svoji funkci celoročně.  Plocha po soše u kostela může zůstat jinak lépe využita, pro prezentaci sochy vhodná opravdu není. Toto místo vybrali za minulého režimu jen proto, že sochu světce bylo  třeba šikovně schovat a nikde moc neukazovat. Kdyby to měla být socha prorežimní, tak by pro ni nikdy tak nevýhodné místo nevybrali.  Nyní  máme možnost  provést rehabilitaci této sochy.                         (mm)