Z ME DRÁHAŘŮ PŘIVEZL JAN DOSTÁL ZLATO, DENIS ŠPIČKA BRONZ.

Ve dnech 10. až 15. září proběhlo v Petrohradu mistrovství Evropy v dráhové cyklistice juniorů a jezdců do 23 let. I náš region měl v Rusku dvě želízka v ohni a ta se rozpálila do běla … Třebováci zazářili výrazně. JAN DOSTÁL přivezl zlato a DENIS ŠPIČKA  bronz. Mladí závodníci odlétali v úterý 7. září a další dva dny věnovali tvrdým tréninkům. V sobotu 11. září již závodila družstva.  České družstvo ve složení JAN DOSTÁL, JIŘÍ BAREŠ, ROMAN FÜRST a ONDŘEJ VENDOLSKÝ ujelo 4000 metrů za (4:16) minuty a od postupu do finále  ho dělily pouhé dvě vteřiny. Jede se na čas a minimálně tři závodníci musí dojet pohromadě. V tvrdé  evropské konkurenci tak skončili Češi osmí.
První tři disciplíny omnia se jely v pondělí. Letmé kolo (250 m) se JANU DOSTÁLOVI vydařilo, s časem (13,6 s) skončil setinku vteřiny za vítězným  Polákem STEPANIAKEM na druhém místě. Druhou disciplínou byl bodovací závod na 30 km, což představovalo 120 okruhů. Každé  10 kolo bylo bodované a JAN DOSTÁL skončil třetí. Nervově náročný je vylučovací závod na 30 kol. V každém druhém kole bylo odzvoněno poslednímu jezdci v pelotonu. JAN DOSTÁL tuto třetí  disciplínu vyhrál a po polovině  závodu byl v čele se 6 body, což byl součet  umístění. Do druhého dne měl tedy mladý českotřebovský dráhař vyšlápnuto výborně. Druhý Polák STEPNIAK   měl 13 bodů, stejně jako Belgičan  VAN HOECKE, čtvrtý Rus ERSHOV 21 bodů. Ale ty nervy! Z Cykloservisu Česká Třebová létaly co chvíli do Ruska povzbuzující esemesky od taťky MILANA. Večer čekalo mladého jezdce internetové pohlazení od maminky. Skutečností je, že měl špatné spaní tatík na Lhotce, stejně jako HONZÍK v Petrohradu…
Druhý den v úterý 14. září začal stíhacím závodem na 4 km. JAN DOSTÁL skončil desátý a bodově se na něho dotáhl  Belgičan VAN HOECKE, oba měli 16 bodů, třetí Polák měl 17 bodů. „Bylo mi jasné, že ve scratchi si musím za každou cenu pohlídat favority“, vrací se do dramatického klání JAN DOSTÁL. V tomto závodě na 15 km s prvenstvím na pásce skončil čtvrtý. Vše rozhodla poslední, šestá disciplína, 1 km s pevným startem. Nejrychleji ho zvládl Polák STEPNIAK (1:04 min); 2/ Belgičan VAN HOECKE (1:05,5); 3/ JAN DOSTÁL (1:05,9). Mistrem Evropy se tak v omniu stal českotřebovský borec JAN DOSTÁL, jezdící v dresu Dukly Praha (23 bodů). Stříbro vybojoval Belgičan VAN HOECKE (25 bodů), bronzový skončil  Polák  STEPNIAK  (27 bodů). Ohromný úspěch pro českou dráhovou cyklistiku, DOSTÁL na nejvyšším stupínku a dojetí při české státní hymně…
Ve středu se jel ještě madison, bodovací závod dvojic. DOSTÁL jel s mladíkem VENDOLSKÝM. Češi skončili po 160 kolech, (40 km), devátí.
Výrazně se dařilo i dalšímu českotřebovskému borci DENISU ŠPIČKOVI. V olympijském sprintu skončil pátý, ve sprintu šestý a v keirinu, závodě s dernou, která odstupuje 2,5 kola před cílem, obsadil nádherné třetí místo. Do České Třebové  putovala z mistrovství Evropy další, tentokrát bronzová, medaile. Ve stíhacím  závodě na 3 km vybojovala ještě pro českou výpravu  ZÁLESKÁ stříbrnou medaili.
JANA DOSTÁLA však žádný odpočinek nečeká. V prvním říjnovém týdnu se uskuteční v Praze mistrovství České republiky v dráhové cyklistice a DOSTÁL bude závodit v omniu, stíhacím závodě družstev, stíhacím závodě jednotlivců, olympijském sprintu, bodovacím závodě jednotlivců, scratchi, pojede i 1 km s pevným startem.  V polovině října čeká talentovaného českotřebovského cyklistu daleká Čína. V Šanghaji se zúčastní silničního etapového závodu. Tak ať se daří i nadále!                      M. Richter

JAN DOSTÁL   Foto: Archív ÚO