Českotřebovský deník 301/2011 (12.11.)

• Každý rok je pravidelně dne 17. listopadu  vernisáž fotografické výstavy v českotřebovském ekocentru Podorlicko, letos jde shodou okolností o jedinou fotografickou výstavu v našem městě.   Budou na ní prezentovány výsledky fotografické soutěže, kterou na téma Příroda lesa vyhlásil ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová. Letos si nemohou pořadatelé soutěže vůbec  stěžovat na nedostatek snímků v soutěži, Naopak, sešlo se jich tolik, že musí pečlivě vybírat, co bude prezentováno na  panelech stejnojmenné výstavy.  Jde to navíc i výstava mezinárodní, tradičně se jí účastní fotografové z partnerského města Agrate Brianza a také Marta Pelikánová, Třebovačka žijící nyní v Austrálii.  Vernisáž 17. 11. od 16 hodin bude spojena s oceněním autorů vítězných snímků.
  •
  • Rekonstrukce čističky a evropské peníze.

Zahájená akce  na rekonstrukci ČOV a kanalizace v České Třebové je jednou z největších investic realizovaných v České Třebové v posledních letech. nebyla by možná bez dotace  z EU a Státního fondu životního prostředí. Přesto ještě musí nemalé prostředky věnovat Vodárenská společnost Česká Třebová, která pro tento účel schraňuje již několik let zisk ze své hospodářské činnosti a navíc  bude část investice financovat pomocí úvěru  ve výši 40 milionů korun, za který se muselo zaručit město Česká Třebová.  V posledních týdnech jsme byli svědky problémů s financováním obdobných akcí v ČR, neboť EU prozatím pozastavila financování takových akcí. Důvodem je to, že řada vodárenských  systémů je ve vlastnictví nebo extrémně dlouhodobém pronájmu v rukou soukromých společností. Našeho města se toto netýká, ale přesto zatím evropské peníze na českotřebovskou akci zatím netečou ač byla stavba zahájena již v polovině srpna t.r. tedy třemi měsíci. Akce je tedy zatím financována z vlastních prostředků Vodárenské společnosti a pokud  bude odklad příspěvku prostředků EU pokračovat. pak přijdou na řadu prostředky ze schváleného úvěru. Je spočítáno, že  financování  akce  by z těchto zdrojů bylo možné do dubna 2012.  Lze věřit, že se do této doby podaří   konsolidovat financování  z evropských zdrojů, znamenalo by to kolaps  velkého množství akcí a růst nedůvěry  v programy EU. Vždyť investice tohoto druhu  se realizuje právě proto, že si EU stanovila při vstupu ČR  do EU  takové přístupové podmínky, ve kterých se ovšem také zavázala, že bude projekty spolufinancovat. Jde o velké peníze a radši ani nepředjímejme, kam až by se musely vyšplhat ceny stočného, aby se tato akce zaplatila jiným způsobem než z fondů EU.

Soutěže kuželkářů mají tento týden přestávku

Termín je využit i pro různá soustředění a kontrolní starty. Nově se tvoří juniorská reprezentace ČR, kde donedávna úspěšně reprezentoval Českou Třebovou  P. Jiroušek. Nyní byla do nové reprezentace zařazena hráčka TJ Lokomotiva Ludmila Johnová, žijící v Ústí nad Orlicí.  Juniorská reprezentace má soustředění v Náchodě, kde se utká s týmem Polska.

Dvojitý úspěch volejbalistek v II- lize - porazily doma dvakrát Prostějov

51 12.11. 10:00 Česká Třebová - Prostějov   3:2 (-15,-18,23,14,7)
    52 12.11. 10:00 Znojmo - Přerov B   0:3 (-12,-26,-22)
    53 12.11. 10:00 Bedřichov - Litovel   1:3(-23,19,-18,-14)
    54 12.11. 10:00 Palkovice - Vsetín   3:0(9,15,18)
    55 12.11. 10:00 Lanškroun - Ostrava   3:1(-21,17,15,18)
      12. kolo
    56 12.11. 14:00 Česká Třebová - Prostějov   3:2 (-20,-18,14,26,13)
    57 12.11. 14:00 Znojmo - Přerov B   0:3 (-16,-14,-21)
    58 12.11. 14:00 Bedřichov - Litovel   2:3(11,-21,-18,21,-12)
    59 12.11. 14:00 Palkovice - Vsetín   3:0(17,18,14)
    60 12.11. 14:00 Lanškroun - Ostrava   3:1(20,-19,23,17)
    10. VK Austin Vsetín 12 2 10 0 15:32 900:1063 14

Krajská hokejová liga: ČESKÁ TŘEBOVÁ – SKUTEČ 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)  (škoda, body jsme mohli získat)

Branky: 22. Kvasnička (Pavlák), 45. Rak (Kašpar, Teplý), 57. Bačík (Kašpar) – 15. Komárek (Štursa), 23.  Šimon (Komárek, Jahna), 23. Pražan (Hladík, Kusý), 49. Šimon (Matějíček), 53. Kusý (Pražan, Hladík).
    Rozhodčí: Kukeně – Říha, Vepřovský. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. Diváků: 313.
    Česká Třebová: Toman – Bačík, Váně, Rybka, B. Řehák, Chadima, Novotný – Rak, Teplý, Kašpar – Pavlák, Kvasnička, Doha – Brukner, Kopečný, Hašek – L. Deml, Těšínský, Bažant.
    Skuteč: Šimek – Matějíček, Jan, Tocháček, Netolický – Hladík, Kusý, Pražan – Komárek, Jahna, Šimon – Herynek, Štursa, Ročeň.
    V tabulce poslední Skuteč měla k dispozici pouze třináct hráčů do pole, přesto se radovala z prvního vítězství v krajské lize. Českotřebovská Lokomotiva doplatila  na hrubé chyby v obranné činnosti a také na špatnou koncovku.
    Jak na tom budou domácí se střelbou naznačila už čtvrtá minuta, kdy spálil první gólovou příležitost útočník Pavlák. Lokomotiva se neprosadila ani při první přesilové hře, a tak poprvé zahrozili hosté, tutovku Matějíčka naštěstí brankář Toman zlikvidoval. Hosté si všechno vynahradili ve 14. minutě, kdy z úhlu vystřelil přesně Komárek – 0:1. Lokomotiva vzápětí hrála druhou přesilovku, Pavlák se znovu probil až před brankáře Šimka, který puk vyrazil pravým betonem. V čase 19:12 dostal skutečský Herynek čtyřminutový trest, gólman Šimek však svůj tým podržel, když vyrazil dvě pohotové rány Dohy.
    Pokračující přesilovou hru využili domácí na začátku druhé třetiny, ve 22. minutě si zkušený Kvasnička vyměnil puk s Pavlákem a střelou po ledě vyrovnal – 1:1. Pokud si českotřebovští fanoušci v tu chvíli mysleli, že vyrovnávací branka přinese zásadní obrat ve vývoji utkání, tak se hluboce mýlili.
    Lokomotiva totiž necelou minutu po vyrovnání inkasovala během pouhých devíti vteřin (!!) další dvě branky.V čase 22:21 doklepával důrazný Šimon brankářem Tomanem vyraženou střelu Komárka – 1:2. V čase 22:30 to vzali aktéři jako přes kopírák. Nepříliš jistý Toman vyrazil ránu Hladíka a Pražan zvýšil na rozdíl dvou branek – 1:3.
    A mohlo být mnohem hůř. Domácí hokejisté se nechali zbytečně vylučovat, soupeř naštěstí přesilové hry nevyužil. Lokomotiva se dokonce dvakrát musela bránit téměř jednu minutu ve třech proti pěti. Toman se vytáhl při šanci Hladíka, v dalším případě mu pomohla pravá tyčka. Nebylo divu, že si českotřebovský trenér Pešina již v čase 33:18 raději vybral oddechový čas. Mužstvo nabralo dech a soupeře zatlačilo, v koncovce však vyšlo naprázdno, když šance Bruknera a Pavláka zmařil výborně chytající Šimek. V čase 37:10 se domácí radovali, ovšem rozhodčí Kukeně jim druhý gól pro vysokou hůl neuznal.
    Závěrečná třetina začala třemi gólovými šancemi Lokomotivy, Pavláka i Dohu vychytal Šimek a Brukner po krásném průniku přestřelil. Domácí tým se prosadil až ve 45. minutě, autorem důležité kontaktní branky byl Rak – 2:3.
    Převaha Lokomotivy byla značná, ale k vyrovnání nevedla. Naopak, ve 49. minutě si za vysunutou obrannou dvojici Rybka - B. Řehák najel skutečský Šimon a zatloukl čtvrtý hřebík do českotřebovské rakve – 2:4. V 53. minutě pro změnu váhal s rozehrávkou obránce Chadima, o puk přišel a Kusý jej dopravil popáté za Tomanova záda – 2:5. O kosmetickou úpravu skóre se necelé čtyři minuty před koncem postaral Bačík – 3:5.                                                                                                         (www.hokej-ceskatrebova.cz)