KOCIANOVA HOUSLOVÁ SOUTĚŽ ZAČÍNÁ               

Ústí znovu patří „Kociance“, letos po třiapadesáté

Ústí n. O. – Jen několik málo hodin zbývá do zahájení hudebního svátku, během kterého předvádějí svůj um nejlepší mladí houslisté z celého světa. Právě na Kocianově houslové soutěži, pojmenované po slavném ústeckém rodákovi a virtuosovi, získala první umělecké ostruhy řada es české i zahraniční hudební scény. Ke jménům Václava Hudečka, Pavla Šporcla, Gabriely Demeterové, Pavla Ereta nebo dnes už legendárního Stefana Milenkoviče přibudou letos další. Aktuální startovní listina čítá dvacet českých a plných jednatřicet zahraničních jmen. Kdo si odnese titul laureáta a převezme pomyslné „žezlo“ od loňského vítěze Davida Petrlíka, bude jasné v pátek večer. A na co se dále mohou těšit návštěvníci 53. ročníku KHS, k níž už pošesté patří atraktivní hudební festival Kocianovo Ústí?

 

O pětici koncertů je již nyní zájem
Program akce, jejíž rozpočet se blíží částce 900 tisíc korun, je letos neobyčejně pestrý. Zatímco samotná soutěž odstartuje ve středu od 10 hodin prvním kolem nejmladší kategorie, úvodní z pětice festivalových koncertů je naplánován o den dříve. A jak upozorňuje Pavel Sedláček, předseda Nadačního fondu Mistra Jaroslava Kociana, oproti předchozímu ročníku je jakýmsi přídavkem. „Vyplývá to z toho, že jsme loni měli dva vítěze čtvrté kategorie. Chtěli jsme Davidu Petrlíkovi i Julii Svěcené umožnit, aby si v Ústí zahráli. Začínáme v úterý od 19.30 v kostele, kde bude hrát vítězka čtvrté kategorie Julie Svěcená se svým tatínkem Jaroslavem a také Danou Vlachovou, která je její pedagožkou a zároveň členkou naší odborné poroty,“ představuje aktéry prvního divácky atraktivního koncertu zkušený pořadatel. Jak dodává, velký zájem je již nyní také o další festivalová vystoupení. Ve středu opět od 19.30 se představí loňský laureát, Francouz s českými kořeny David Petrlík, za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice v sále Roškotova divadla. O den později pak pořadatelé servírují nefalšovaný hudební dezert. Podávat se bude od 19.30 znovu v divadle. „Se svým orchestrem totiž přijede bývalá dlouholetá účastnice Kocianovy houslové soutěže Gabriela Demeterová. Jednou zde již sólově vystupovala, ale to bylo přibližně před deseti lety,“ podotýká Pavel Sedláček s tím, že vysokou úroveň šestého festivalu Kocianovo Ústí garantuje také páteční koncert jeho uměleckého ředitele Jaroslava Svěceného. Toho v kostele Nanebevzetí Panny Marie doprovodí mezzosopranistka Martina Kociánová, flétnistka Žofie Vokálková a přední česká harfenistka Kateřina Englichová. Definitivní tečku nejen za festivalem, ale také třiapadesátou Kocianovou houslovou soutěží pak udělá sobotní koncert vítězů a laureáta. V Roškotově divadle je jeho začátek naplánován na 14.30.
 
Nový předseda poroty i domácí naděje
Jak upozorňuje Jiří Tomášek, ředitel Kocianovy houslové soutěže, zavedený podnik nečekají letos zásadní změny. Tou jedinou je jméno nového předsedy poroty Františka Novotného, profesora brněnské JAMU, jenž letos zastoupí svého kolegu Pavla Hůlu. Primárius Kocianova kvarteta je v současnosti umělecky vázán na Japonsko, do budoucna s ním ovšem pořadatelé v Ústí nad Orlicí i nadále počítají.
Soutěžit se bude jako obvykle ve čtyřech kategoriích (do 10, 12, 14 a 16 let) a svého zástupce budou mít stejně jako před rokem i Ústečtí. Zdejší umělecká škola posílá „do boje“ mezi nejmladšími talentovanou Hanu Jasanskou ze třídy Miluše Barvínkové. „Vystoupení Haničky pro nás bude velkým svátkem! Pokud by postoupila do druhého kola, byl by to nesmírný úspěch a pocta pro školu,“ dodává Jiří Tomášek, ředitel soutěže a zároveň pořádající „zušky“.
V Ústí nad Orlicí je už podle vyjádření pořadatelů na velký svátek klasické hudby vše připraveno. Pětidenní podnik chce opět potvrdit svůj vysoký standard. „Bude to náročné, ale všichni z pořadatelského týmu se těšíme. A věříme, že Oušťáci i všichni hosté budou spokojeni jak s úrovní soutěže, tak doprovodného festivalu,“ zakončuje Pavel Sedláček, který se o chod Kocianovy houslové soutěže stará bezmála čtyřicet let.