Českotřebovský deník 112/2012 (4.5.)                                    

Farmářské trhy na Starém náměstí začínají 


Rada města schvaluje pořádání farmářských trhů v klidové zóně Starého náměstí v následujících termínech v roce 2012 dle žádosti pana Rudolfa Stuchlíka, Police nad Metují, IČ 14543346: 

24.05., 07.06., 02.08., 16.08., 30.08., 13.09., 27.09., 11.10., 25.10.,  06.12. a 20.12.

 

Výlet do Bílých Karpat 

Mgr. Jana Dušánková s ČSOP Podorlicko Česká Třebová zve na výlet do Bílých Karpat  v neděli 13.5.2012 
Sraz: v 7:00 na nádraží ČD v České Třebové 
S sebou: dobré boty, svačinka, plavky, 300 Kč nerežisté, 30 Kč režisté a dobrá nálada…
Návrat: v 19:40 na nádraží ČD v České Třebové
Program: procházka po orchidejových lukách NPR Čertoryje (uvidíme kolem 10 druhů orchidejí,…), pro zájemce koupání v přehradě, návštěva větrného mlýnu v Kuželově, výhledy na Velkou Javořinu a slovenské kopaniny,…
Na všechny se těší Jana Dušánková  Přihlášky posílejte na dusankova@seznam.cz

 

   


PREZIDENTSKÉ PRIMÁRKY OBČANSKÉ DEMOKRATICKÉ STRANY 

Ve středu 2/5 2012 byly v Pardubicích zahájeny prezidentské primárky Občanské demokratické strany, ve kterých se o přízeň voličů - členů ODS uchází MUDr. Přemysl Sobotka a Ing. Evžen Tošenovský. Třetí kandidátkou měla být předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, ta však z kandidatury odstoupila.
Primárky byly zahájeny ve středu odpoledne volebním shromážděním v Pardubicích, místní krajské sdružení ODS zahajovalo celou volbu, ostatní kraje budou teprve následovat. "My jsme nic nepodceňovali, příprava ležela především na bedrech regionální kanceláře, která dostala instrukce jednak z hlavní kanceláře, jednak z jednání Regionální rady, která se přípravě samozřejmě také věnovala," říká místopředseda regionální ODS Josef Kopecký. Na volebním shromáždění se oba kandidáti na prezidenta za ODS představili a poté vedli se členy diskusi. Volilo se ale nejenom v Pardubicích.
"Po Pardubicích se primárky přesunuly do dalších měst kraje, když budu mluvit za naši oblast, tedy za oblast Ústí nad Orlicí, volit mohli naši členové ve čtvrtek v Lanškrouně, České Třebové a v Ústí nad Orlicí, v pátek potom v Chocni," říká Kopecký, který je zároveň také místopředsedou oblasti Ústí nad Orlicí. "Tím, kde volby budou probíhat, se zabývala Oblastní rada, která se snažila vyjít vstříc členům v celé oblasti, aby nemuseli k volbám všichni pouze do sídla v Ústí, proto urna cestovala po těchto městech. Naše oblast je relativně velká, od Králík po Vysoké Mýto, proto jsme se rozhodli takto," říká Kopecký.
Oblast Ústí nad Orlicí má 222 členů, kolik se jich primárek zúčastní, to se bude vědět až v neděli, kdy se budou sčítat odevzdané hlasy. V neděli také volby pro celý Pardubický kraj končí. Poslední kraj potom odvolí do konce června, jméno kandidáta ODS tak bude známo až v červenci. "Po tom, co odstoupila paní Němcová, které si skutečně velmi vážím a která byla mou favoritkou, jsem nebyl až do volebního shromáždění nijak rozhodnutý, do Pardubic jsem jel s tím, že si oba kandidáty poslechnu - a pak se uvidí. Nakonec to nebylo tak těžké, jak jsem myslel. Volil jsem europoslance Tošenovského, který mě přesvědčil vlastně už svou kandidátskou řečí," odhaluje, jak volil místopředseda regionu Josef Kopecký.
 
Konečně legálně s dětmi na kolo

Dnes byla konečně v Poslanecké sněmovně schválena novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou loni na podzim předložili Václav Cempírek a Jana Kaslová, poslanci TOP 09. Rodiče tak budou moci bez obav vyjet se svými ratolestmi na kole a nebudou pokutováni ani napomínáni za to, že pro menší děti používají cyklovozíky.
Proces schválení novely zákona byl dlouhodobý a provázený živou diskuzí nejen na půdě Poslanecké sněmovny, ale také v Senátu. Skupina poslanců TOP 09 (Václav Cempírek a Jana Kaslová) návrh sněmovně předložila v srpnu loňského roku. Senát nakonec zákon vrátil Poslanecké sněmovně s pozměňovacím návrhem. Senátorům se nelíbil přílepek o spolupráci s nevládními neziskovými organizacemi, který svým bezbřehým a neurčitým výkladem vedl až k extrémním závěrům (např. měření rychlosti by mohly provádět jiné orgány než pouze Policie ČR nebo Městská policie) a vůbec s původním návrhem zákona nesouvisel. „Souhlasím s námitkami Senátu a ani omylem nepodporuji žádné lobbistické záměry, které by se chtěly prostřednictvím novely prosadit,“ řekl jeden z navrhovatelů novely zákona Václav Cempírek.
Po všech peripetiích byla tedy dnes novela zákona schválena a rodiče se mohou bezstarostně prohánět se svými dětmi v cyklovozících. „Jsem přesvědčen, že cyklovozíky jsou tou nejbezpečnější přepravou dítěte na méně rušných komunikacích. Musí ovšem dbát na bezpečnost, mohou jezdit pouze na povolených místech a cyklovozíky musí splňovat jasně dané bezpečnostní prvky (např. parametry vozíku, váha dítěte, bezpečnostní pásy, signální praporek atd.). Jedině tak se vyhneme zbytečným úrazům a nehodám a jízda na kole se stane pro celou rodinu společným, příjemně stráveným časem,“ řekl Václav Cempírek.

 

111 111. autobus z Vysokého Mýta

Ve čtvrtek 3.- května byl slavnostně předán 111. 111. autobus vyrobený v továrně ve Vysokém Mýtě. Vozidlo IVECO IRISBUS Citelis CNG 12m za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka převzal František Vilím, předseda představenstva a ředitel společnosti, Dopravní podnik města Jihlavy, a. s.  „Jsem velmi rád, že se společnosti ve výrobě autobusů i v této nelehké době takto daří. Vysokomýtské Iveco je totiž jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů nejenom na Orlickoústecku, ale v celém Pardubickém kraji. Není náhodou, že se závod stal dokonce pětkrát zaměstnavatelem roku v regionu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.  K slavnostnímu předávání vozidel dochází většinou v případě jejich kulatého výrobního čísla. U IVECO IRISBUSU s pořadovým číslem 111 111 však šest jedniček za sebou není náhodných, ale ukazuje na stejný počet zcela výjimečných rysů výrobního závodu Iveco Czech Republic, a. s., ve Vysokém Mýtě, největšího závodu IVECO IRISBUSU v celé České republice, ale i ve Střední Evropě.   Továrna ve Vysokém Mýtě byla založena v roce 1895 Josefem Sodomkou, první autobus na podvozku Škoda vyjel na vozovku v roce 1928. Během více než 84 let se prostory továrny rozrostly z původních 320 m2 na současnou plochu 225 000 m2, přičemž zastřešené plochy činí 61 000 m2. Roční výroba autobusů v továrně ve Vysokém Mýtě přesáhla hranici tisíce kusů v roce 1998, dvoutisícová meta byla díky masivnímu nárůstu zájmu o řadu 900 a také díky náběhu výroby modelů Crossway a Recreo překonána v roce 2006. Na překročení bájné hranice tří tisíc vyrobených kusů si závod IVECO IRISBUSU ve Vysokém Mýtě musel v novodobé historii počkat do roku 2008. Roky recese globální ekonomiky přinesly snížení výrobních objemů. V loňském roce však produkce ve Vysokém Mýtě – a to nejen díky meziročnímu navýšení výroby Citelisů, významně vzrostla a zůstala jen těsně pod třítisícovou hranicí (2972 kusů). Tato úctyhodná hodnota představuje 84 % ze všech autobusů vyrobených v Česku, tedy neohrožené prvenství vysokomýtské továrny ve výrobě.
 
Premiéra filmu o legendárním přeletu ing. Jana Kašpara

V úterý 8. května 2012 uvede Česká televize premiéru dokumentárního filmu Sto let poté, a stále znovu. Pokus o zopakování legendárního přeletu Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy začíná na ČT2 v 16 hodin.  Kdo vše se na pokusu podílel a co vše museli změnit, přestavět a upravit Pavel Majzner, Petr Mára a celý tým   kolem repliky, aby se přelet po půlročních útrapách podařil, uvidíte v dokumentárním filmu vzniklého v koprodukci s Českou televizí. Pardubickou projekci dokumentu o Ing. Janu Kašparovi, na který Pardubický kraj přispěl částkou 100 tisíc korun, připravujeme v pátek 25. května 21012. Dokument z dílny režiséra Jana Kisse se bude promítat v budově reálky.

 

Z Občanské poradny: co když Vaše děti dělají dluhy 

Do poradny stále častěji přicházejí rodiče, kteří chtějí řešit finanční problémy svých dětí – především jejich dluhy. Ptají se, jaké mají možnosti řešení těchto problémů a co mohou v této situaci dělat…
1) …s těmito rodiči žijí ve společné domácnosti jejich dospělé děti. Jsou svobodné, bezdětné a často nezaměstnané. Nadělaly si však dluhy a nemají, z čeho by je splácely. Rodiče za děti po určitou dobu dluhy spláceli. Už je však pro ně situace neúnosná. Sami nemají dostatek finančních prostředků a děti k vyřešení těžké situace dosud nebyly schopny přispět…
 
2) …děti za své dluhy necítí odpovědnost, s věřiteli nekomunikují, nevyřizují si poštu. Tento jejich lhostejný a nezodpovědný přístup vede až k exekuci. Exekuce může být nařízena na mzdu, účet, majetek či nemovitost dlužníka…
 
3) … praxe exekutorů bývá taková, že navštěvují nejen místo, kde dlužník skutečně žije, ale také místo, kde má dlužník hlášený trvalý pobyt. Exekutoři pak rodičům zabaví některé věci z jejich majetku. Zabavují věci ve společné domácnosti, aniž by se podrobněji zajímali, zda věci dlužníkovi opravdu patří…
 
4) Rodičům radíme, aby se proti neoprávněnému zabavení majetku bránili přímo u exekutorů. Mají také právo podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce, tzv. vylučovací žalobu. Tím může být jejich majetek vypuštěn ze soupisu zabavovaného majetku a exekutoři budou nuceni zabavit pouze majetek, který skutečně vlastní děti. Prokázat vlastnické právo k věci nebývá jednoduché. Mnohdy nestačí pouze čestné prohlášení nebo obyčejný paragon… Dlužníkům nabízíme pomoc při podání návrhu na osobní bankrot, tzv. oddlužení. Oddlužení je často využívaný způsob řešení vážných finančních problémů. Dlužník musí bezpodmínečně splnit určité podmínky oddlužení (stanovené zákonem) a dále, za dobu 5 let splatit alespoň 30 % všech svých dluhů. Poté soud dlužníkovi zbytek dluhů promine…
 
5)…pokud si vaše dospělé děti půjčují peníze, dělají dluhy a bydlí s vámi ve společné domácnosti, buďte obezřetní. V žádném případě nemáte povinnost za vaše děti řešit jejich problémy a už vůbec nejste odpovědní za jejich dluhy…
 
6)…pokud nepomáhají domluvy a upozornění, brzy vám nezbude nic jiného, než děti vystěhovat (domluvou nebo soudně) a zrušit jim místo trvalého pobytu. V tuto chvíli myslete především na sebe.
                                                               Ing. Marcela Náhlíková
Občanská poradna Ústí nad Orlicí
17. listopadu 69 Tel.: 465 520 520, 734 281 415 e-mail: poradna@orlicko.cz Provozní doba: Po 9:00 - 11:30, 12:30 - 17:00