K návštěvě císařských manželů v České Třebové 

V jednom z posledních dubnových vydání IČTZ byla připomenuta návštěva císařských manželů v České Třebové dne 3. června 1854. O slavnostní události se zachoval záznam z pera Jana Tykače (* 1842 Čelákovice, † 1921 Česká Třebová), učitele a zakladatele našeho městského muzea. Z rukopisné „Památní knihy pro město: Česká Třebová. 1844“ (Městské muzeum Česká Třebová, rkp., 1891 – 1921, inv. č. CZ/1292, s. 117) se mj. dozvídáme: „…V roce 1854 oženil se rak. císař Frant. Josef I., bera si princeznu bavorskou Alžbětu. U dvora bylo usnešeno, že navštíví s ní některá důležitá místa říše, najmě Čechy. Z Vídně do Prahy, nevšímáme-li si přežitých silnic, vedla cesta jediná – státní dráha. A že bylo  usneseno, že cís. manželé nebudou mezi jízdou obědvati, nýbrž v saloně v nádraží českotřebovském, bylo na svém místě, že bude císař podle stupně svého postavení přivítán. V  nádraží bylo tehdy postaveno z prken podium a na něm zřízeny dekorace ukazující na plátenictví z hrubého přediva lněného, které jest předmětem (nebo aspoň tehdáž bylo) výživy chudého lidu. Tedy postavily se balíky příze a pláten na způsob sloupů, k tomu nářadí ku předení a tkaní, z chvoje zřízeno jakési zarámování obrazu a ustanoveni lidé s určitými úlohami, zvláště slečna Švajglová (pravděpodobně vnučka měšťana a obchodníka plátnem Karla Švajgla [* 1744 Česká Třebová, † 1842 Česká Třebová] z domu čp. 276 v Hýblově ulici – pozn. aut.) by předla na kolovratě a mladý pan Rybička Hynek (* 1836 Česká Třebová, † 1881 Vídeň, syn obchodníka a pláteníka z čp. 22 na náměstí pozn. aut.) by tkal na tkalcovském stavě. K tomu nějaké číslo hudební a pěvecké a uvítání bylo aranžováno a také dobře provedeno.“
Vylíčení Tykačovo se v některých podrobnostech liší od údajů v publikaci „Perly české“. Samotný Jan Tykač nebyl účastníkem slavnosti, v roce 1854 byl pouhým dvanáctiletým studentem a navíc přišel za svým učitelským povoláním do Třebové až v roce 1868. Čerpal tedy nejpravděpodobněji ze vzpomínek starších občanů města. Rozhodně však vylíčené uvítání muselo být pro tehdy poklidné město opravdovou událostí.
Nevíme, jak se uvítání Třebovanů císaři pánu a jeho mladé manželce Sisi líbilo. Je nám jen litovat, že císařská návštěva se uskutečnila v době, kdy ještě nebylo objeveno kouzlo a pohotovost fotografie. Mohli bychom se pochlubit unikátními záběry, které v pozdějších letech již nebyly pořízeny. Vzhledem k faktu, že nám není znáno, zda podoba nejstaršího českotřebovského nádraží, v němž uvítací ceremoniál proběhl, byla zachycena ať již malířem či fotografem, přinášíme alespoň oficiální portréty obou hlavních protagonistů slavnosti z doby jejich sňatku..                                                                                                           Mgr. Jan Šebela