„Pozitiva jednoznačně převažují,“ říká Vladimír Vaněk

Životaschopný cyklomaraton

Nádherné počasí, mistr světa Jaroslav Kulhavý na startu, premiérové závody dětí a jedno vážnější zranění. Takový byl čtvrtý ročník Českotřebovského cyklomaratonu o pohár starosty města Jaroslava Zedníka. Centrem zajímavé sportovní akce byl areál pod sjezdovkou Peklák.

Mezi stopadesátkou startujících měli na startu privilegované postavení v první řadě oba výše jmenovaní, ale také pět borců, kteří absolvovali všechny ročníky cyklomaratonu: Jan Holub, Petr Vyčítal, Karel Peterka, Vladimír Vaněk ml. a Petr Klumpar. Hodně předčasně skončil závod pro Petra Sedláčka, který upadl na silnici poblíž parku Javorka tak nešťastně, že si zlomil klíční kost a byl převezen do Orlickoústecké nemocnice.

Závod měl jednoho jasného favorita, Jaroslava Kulhavého, který Českotřebovský cyklomaraton pojal jako přípravu na další závody Světového poháru v zámoří. „Chtěl jsem dodržet slib, který jsem dal pořadateli závodu panu Vaňkovi. Samotný závod jsem odjel v tréninkovém, ale dost svižném tempu.Trať znám, pomáhal jsem ji vybírat. Určitě je zajímavá, ale také obtížná. Na okruhu je několik dlouhých stoupání, která stojí dost sil. Byla to pro mne kvalitní příprava,“ konstatoval v cíli Kulhavý, který vzápětí odletěl do zámoří. Hned v prvním podniku potvrdil, že jeho forma roste. V Kanadě skončil třetí a v průběžném pořadí Světového poháru se posunul na druhé místo.

A jak hodnotí čtvrtý ročník cyklomaratonu ten, který jej v roce 2009 přivedl na svět? Tady je názor hlavního organizátora Vladimíra Vaňka: „Pozitiva jednoznačně převažují. Jarda Kulhavý splnil slovo a přijel do České Třebové závodit. Trať byla dobře upravena, já sám jsem na okruhu strávil třicet hodin s křovinořezem, pilou a nůžkami. Někteří závodníci poukazovali na slabší značení, jiní nás za totéž chválili. Někteří borci v cíli tvrdili, že trať je zbytečně těžká, jiní se usmívali a říkali, že by mohla být těžší. Jedna pravda říká, že se člověk nikdy nezavděčí všem. Druhá pravda říká, že je vždy co zlepšovat,“ připomíná chlapík, kterému se letos podařilo přesvědčit téměř padesát (!) sponzorů, kteří Českotřebovský cyklomaraton podpořili finančně a věcnými cenami. Pro organizaci samotného závodu získal téměř šedesát osob. „Jmenovat všechny nemohu, děkuji všem!!“

Krátce po odstartování hlavního závodu si kolem fotbalového stadionu zazávodily na kolech i odstrkovadlech malé i větší děti. Přišlo jich 21 a všechny dostaly v cíli sladkosti a věcné ceny. Jejich tváře zářily radostí, usmívali se i rodiče. „Byl to zkušební balónek. Záměrně jsme dětské závody příliš nepropagovali, v rámci časového programu na ně nezbývá moc času. Vyzkoušeli jsme si to a příští rok jim budeme věnovat větší pozornost. Děti byly nadšené, my jsme měli taky velkou radost,“ uzavírá Vladimír Vaněk.

VÝSLEDKY:

Muži – 69 km: 1. Kulhavý (Specialized Racing) 2:32:17, 2. Kaněra (Ghost Mojekolo) 2:40:51, 3. Horák (BMC Savo Racing) 2:42:35, 4. P. Pilnáček (HSK cycling team) 2:44:05, 5. Bukovský (Body Color Amix) 2:48:44, 6. Sládek (Ghost Mojekolo) 2:49:52.

Ženy – 69 km: 1. Pražáková (Lomnice nad Popelkou) 3:41:21, 2. Lorencová (Ghost Mojekolo) 4:00:37, 3. Kristková (Symbio plus cycling) 4:36:09.

Muži – 34,5 km: 1. Skalický (SK Žamberk Tessuti) 1:20:29, 2. Horyna (Sport Centrum Olymp Trutnov) 1:21:45, 3. Svoboda (CK MTB Hlinsko) 1:24:59, 4. Chutný (HSK cycling team) 1:26:02, 5. Krč (KTM CZ) 1:27:27, 6. Kubelka (Vencl team Ústí nad Orlicí) 1:29:03.

Ženy – 34,5 km: 1. Jiroušková (RCR Bike Česká Třebová) 1:38:34, 2. Kopecká (Hartman CZ Kamikaze team) 1:42:28), 3. Klaclová (SK Nové Město na Moravě) 1:43:35.

Junioři – 34,5 km: 1. Kubelka 1:29:03.  Juniorky – 34,5 km: 1. Adámková (Lokomotiva Trutnov) 1:42:28.

Nejstarší účastník: Josef Vařecha (69 let).

Nejmladší účastník: Jakub Hladík a Jakub Chmelař (12 let).

Nejlepší Třebováci – muži 34,5 km: 1. Dejdar 1:31:42, 2. Hruška (oba RCR Bike) 1:32:43, 3. Orlich 1:39:44. Ženy 34,5 km: 1. Jiroušková 1:38:34, 2. Klaclová 1:43:35. Muži 69 km: 1. Vašata (RCR Bike) 3:28:44.