Českotřebovský deník 164/2012 (3.7.)                                    

Jaroslav Zedník obdržel Cenu města Svit  


Poslední červnový víkend (27.-29.6.2012) se v našem slovenském partnerském městě Svit konají již tradičně „Dny mesta Svit“,  jejichž součástí je slavnostní páteční večer, kdy jsou předávána ocenění významným občanům tohoto města. Nejinak tomu bylo i letos, kdy byl mezi oceněnými i starosta našeho města pan Jaroslav Zedník.  Ocenění za spolupráci mu bylo předáno také v návaznosti na jeho životní jubileum. Dny města Svit jsou tradičně plné kulturních a sportovních akcí, jichž se pravidelně zúčastňují i zástupci přidružené obce  Svinná. Letošní turnaj v nohejbalu byl náročnější vzhledem k příliš teplému počasí, které provázelo všechny tři slavnostní dny. Jako tradičně, i nohejbalisté ze Svitu zavítají v letošním srpnu na turnaj do Svinné, kde již mají své hostitelské rodiny.

Ing. Jaromíra Žáčková

Uzavírky místních komunikací v rámci výstavby kanalizace v k.ú. Parník a Lhotka - Česká Třebová

MÍSTO

TERMÍN UZAVÍRKY

PROVÁDĚJÍCÍ FIRMA

 

Křižovatka ulic Grégrova-Husova-Pazouška-U Dvora

18.06. – 26.08.2012

HELP silnice-železnice Ústí n.O.

Kontakt: p.Janespal, tel.775780537

ul. Grégrova

Od čp. 127 k čp. 57

25.06. – 02.09.2012

HELP silnice-železnice Ústí n.O.

Kontakt: p.Janespal, tel.775780537

ul. Na Drahách

25.06. – 15.09.2012

BHM-IS Olomouc s.r.o.

Kontakt: p.Pumprla, tel.602748891

ul. Lhotka

od čp. 63 k čp. 117 a čp. 82

04.07. – 30.08.2012

Ulehla Ivan s.r.o. Svitavy

Kontakt: p.Ulehla, tel.776334460

 

(Bližší informace o konkrétním místě uzavírky podá provádějící firma)

 

Koalice pro Pardubický kraj chce vyhrát říjnové krajské volby   

Lídři KDU-ČSL Roman Línek, Nestraníků Věra Rybová a SNK ED Michal Koláček a Štěpánka Fraňková (zastupující i Sdružení pro Pardubice) spojení do Koalice pro Pardubický kraj, podepsali smlouvu o spolupráci pro blížící se krajské volby na období 2012 až 2016. Koalici povede na podzim již počtvrté historicky první hejtman Pardubického kraje a jeho současný náměstek Roman Línek.
„Podepsaná smlouva je dohodou tří silných subjektů, které výrazně uspěly před dvěma roky v komunálních volbách. Na kandidátce, která je z velké části obměněná, figurují v první patnáctce starostové všech čtyř okresních měst a řada dalších regionálních a místních osobností,“ prozrazuje hlavní trumfy staronový lídr Koalice pro Pardubický kraj Roman Línek.  „Do voleb vysíláme také nové a mladé tváře, které za nás ještě nikdy nekandidovaly. Pokud porovnáme první pětici nasazených s kandidátkou z roku 2008, tak čtyři z pěti jmen jsou jiné,“ vysvětluje předseda SNK ED Michal Koláček. Ten chce dát na kandidátce co největší prostor starostům, místostarostům a regionálním osobnostem. „Naše politika na kraji je dlouhodobě o slušnosti, pracovitosti a reálných řešeních. Tento osvědčený přístup nebudeme měnit ani letos,“ upřesňuje dvojka kandidátky lékařka Věra Rybová.

Lídři: Rozhodně chceme vyhrát   Lídři Koalice pro Pardubický kraj chtějí v podzimních volbách jednoznačně vyhrát. Spoléhají především na rozladěnost občanů, kteří už nechtějí volit současné v Poslanecké sněmovně „zavedené“ strany a strany spojené s aktuální vládní politikou často asociálních škrtů.  „Lidé jsou otráveni současnou politikou a chtějí změnu. Proto jsme se rozhodli, že se společně pokusíme nabídnout voličům jinou alternativu,“ uzavřel kandidát na hejtmana Roman Línek.

Projekt Koalice pro Pardubický kraj funguje již 12 let Projekt Koalice pro Pardubický kraj má v Pardubickém kraji bohatou historii. Funguje od roku 2000, kdy koalice poprvé vyhrála krajské volby.             (Fotografie z podpisu koaliční smlouvy)
 
Čelo kandidátní listiny Kolaice pro Pardubický kraj: 

Ing. Roman Línek (48) - MUDr. Věra Rybová (52)  MVDr. Ivan Jeník (50)  René Živný (37)  Radomil Kašpar (46) Mgr. David Šimek (35)  Ing. Pavel Šotola (42)  Ing. Tomáš Pelikán (36) Ing. Květoslava Jeníčková (65) PaedDr. Miloš Harnych (52)  Petr Hájek (45) MUDr. Štěpánka Fraňková (47)  Ing. Josef Jílek (48)  MUDr. Jiřina Jirešová (59)  Mgr. Petr Řezníček (61)
 
Do kostela v Luži se dostanou i pacienti z Hamzovy léčebny

Luže ( 28. 6. 2012)  - Jedním z projektů spolufinancovaných v našem kraji Evropskou unií bylo i bezbariérové zpřístupnění poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži. Slavnostního otevření unikátního výtahu v církevní stavbě se zúčastnil i náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
„Návštěvníky tohoto kostela jsou mimo jiné i pacienti z Hamzovy léčebny v Luži- Košumberku. Ale vzhledem k velkému počtu sice monumentálních, ale obtížně zdolatelných schodů, byl pro tyto lid přístup do kostela velmi těžký nebo i nemožný.  Tímto způsobem se všichni občané se sníženou schopností pohybu dovnitř velmi pohodlně dostanou,“ vysvětlil potřebu bezbariérového přístupu Línek. Bezbariérový přístup začíná dlážděnou cestou od parkoviště u brány zadního vchodu do kostela.  Poté se dveřmi v boční zdi vstoupí do tunelu, který zavede návštěvníky do výtahu v nově postavené boční kapli. Výtahem se pak dostanou na ambit u zadní části kostela a stačí už jen kostel obejít a po dřevěné rampě překonat poslední schod do kostela. Této možnosti mohou využít i maminky s kočárky.
Kostel patří mezi nejkrásnější církevní památky v Pardubickém kraji a je významným poutním místem. Od konce 17. století se tyčí na čedičovém návrší zvaném Chlumek na Luží. Lidé sem jezdí zejména za uctívaným milostným obrazem Panny Marie Pomocné, tzv. Pasovské. O tomto obrazu uváděla sama zakladatelka, hraběnka Marie Maxmiliána Eva Terezie Hieserlová, že jde o kopii originálu Lucase Cranacha z Innsbrucku, kterou údajně namaloval týž malíř, který pořídil i kopii uctívaného obrazu v Pasově.  Hlavní část interiéru kostela byla obnovena v letech 2009-2010. Nyní k tomu přibyl nejen výtah pro bezbariérový přístup, ale také prosklená zádveřní stěna, která umožní všem turistům a návštěvníkům celodenní zhlédnutí interiéru chrámu s využitím audiovizuálních technologií. K dispozici je tu film v češtině, němčině, angličtině, ruštině, polštině, španělštině, francouzštině a italštině. Po první červencové pouti jsou připraveny  další na 15. srpna, 8. září a 28. září.