Českotřebovský deník 245/2013 (13.10)                                 
Volejbalistky Sokola začaly úspěšně sezónu 2013-2014.

Před vstupem do sezóny absolvovaly ženy soustředění v Říčkách a dva přípravné turnaje. Jak v Polné, tak i ve Svitavách jasně zvítězily. Před sezónou do našeho družstva přestoupila z Lanškrouna Lenka Gottwaldová, jedna z nejlepších diagonálních hráček v soutěži,  a s kariérou z několika extraligových týmů. 
   V sobotu 5. 10. 2013 zajížděly ženy k zápasům do Liberce. Spolu s nimi nemohl chybět fanklub, který našim ženám vytvořil téměř domácí prostředí. V prvním zápase naše ženy jasně dominovaly, avšak na konci prvního zápasu se zranila Lenka Gottwaldová. A tato ztráta se projevila v druhém zápase, kde jsme zaostávaly za domácími hráčkami hlavně v útoku.
   V sobotu 12. 10. 2013 přivítaly ženy na domácím hřišti družstvo Mladé Boleslavi. Vzhledem ke zranění nahrávačky Voleské (posila z Litomyšle), musela být na poslední chvíli povolána Z. Nespěchalová, která sice dlouho s družstvem netrénovala, ale své role se zhostila spolehlivě. Mladý tým Mladé Boleslavy neměl žádnou šanci proti našim domácím hráčkám a tak domácí zvítězily 2 x 3:0. Sestava: Horáková, Janďourková, Trávníčková, Tomanová, Kvapilová, Nespěchalová, Dejdarová, Dudlová, Lázničková a Hýblová.
 
 

p.

 

družstvo

utkání

V

P

K

sety

míče

body

1.

rozpis druzstva TJ Bohemians Praha

TJ Bohemians Praha

4

4

0

0

12:2

348:270

12

2.

rozpis druzstva TJ Jiskra Havlíčkův Brod

TJ Jiskra Havlíčkův Brod

4

4

0

0

12:3

357:273

11

3.

rozpis druzstva TJ Sokol Česká Třebová

TJ Sokol Česká Třebová

4

3

1

0

10:3

310:255

9

4.

rozpis druzstva TJ Slavia Hradec Králové

TJ Slavia Hradec Králové

4

3

1

0

11:6

375:320

9

5.

rozpis druzstva TJ Lokomotiva Liberec I

TJ Lokomotiva Liberec I

4

3

1

0

9:5

326:284

9

6.

rozpis druzstva TJ Energetik Chvaletice

TJ Energetik Chvaletice

4

3

1

0

9:7

328:349

7

7.

rozpis druzstva TJ Neratovice

TJ Neratovice

4

0

4

0

5:12

334:401

1

8.

rozpis druzstva TJ Jiskra Tanvald

TJ Jiskra Tanvald

4

0

4

0

4:12

298:370

1

9.

rozpis druzstva TJ Sokol Žižkov I B

TJ Sokol Žižkov I B

4

0

4

0

2:12

275:331

1

10.

rozpis druzstva TJ Auto Škoda Mladá Boleslav

TJ Auto Škoda Mladá Boleslav

4

0

4

0

0:12

207:305

0

 

05.10. 11:00

Liberec

-

Česká Třebová

 

0:3 (-20,-19,-19)

05.10. 15:00

Liberec

-

Česká Třebová

 

3:1 (19,-20,17,23)

12.10. 10:00

Česká Třebová

-

Mladá Boleslav

 

3:0 (12,14,21)

12.10. 14:00

Česká Třebová

-

Mladá Boleslav

 

3:0 (24,17,14)

Výstava Merkur v Kulturním centru Č. Třebová

Dne 3. 10. 2013 byla v Kulturním centru Česká Třebová vernisáží otevřena výstava stavebnice Merkur, která potrvá do konce října. Firma Merkur sídli v Polici nad Metují a dodnes vyrábí rozsáhlý sortiment kovových stavebnic, se kterými si hrálo již několik generací kluků, z nichž mnozí jsou již dědečkové. Stavebnici Merkur chtěl každý kluk, kdo ji neměl, nebyl in, jako dnes, když někdo nemá mobilní telefon, či počítač. Ale v době mého dětství byly stavebnice Merkur úzkoprofilové zboží, kdo ji chtěl, musel před příjezdem zásobování hračkářských obchodů vystát frontu, nebo mít v prodejně dobrou známou prodavačku. Ale ani potom nebyl výsledek předem zaručený. Stavebnice se tedy dědily, i já jsem ji podědil po starším bratrovi. Se stavebnicemi Merkur si hráli i moji synové. Stavebnice se vyráběly v různých velikostech, podle počtu dílů, nebo se dodávaly i doplňkové části s různými převody, elektromotorky a spoustou dalších součástek, které nebyly v základních baleních. Vedle mnoha různých profilů různých tvarů a velikostí se spoustou otvorů, zde byla kolečka, osičky, ozubené převody růžných velikostí a velmi důležitými byly šroubky, matičky, podložky se šroubovákem a klíčem na matky. Kromě stavebnic Merkur obnovila po roce 1989 firma výrobu elektrických vláčků o velikosti O. Ty jsou vyráběny z kovu, takže vydrží i hrubší zacházení. Továrna má rovněž své podnikové muzeum, ale zde exponáty vystavené v KC jsou ze soukromé sbírky sběratele Jiřího Mládka. Možná, že si leckdo řekne, jak souvisí firma Merkur a její stavebnice ze železnicí, kromě již zmíněných elektrických vláčků? Souvisí, na výstavě můžeme spatřit hned několik železničních vozidel, postavených ze stavebnic Merkur. Samozřejmě nechybí také malá ukázka železničních vozidel z produkce firmy. Na výstavě jsem se mohl přesvědčit, že i dnešní generace počítačových dětí dokáže sestavit alespoň drobnější výrobky ze součástek, které jsou na výstavě k dispozici. A nehráli si jen nejmenší, ale i dědečkové. Tím se naplnilo jedno z hesel firmy Merkur: Kdo si hraje, nezlobí. Na výstavě je k vidění historický průřez vývoje stavebnic Merkur i jejich předchůdců, různé výrobky ze stavebnic, jimž vévodí např. Eifellova věž, vzducholoď, letadlo, nebo také kostel, postavený podle předlohy v Boněnově. Mezi další zajímavosti patří také připomínka, že nositel Nobelovy ceny Otto Wichterle, použil stavebnici Merkur při vývoji kontaktních čoček. To, že stavebnice Merkur má své obdivovatele i mezi dospělými, mohu dosvědčit. Jeden z mých kamarádů se věnuje Merkuru již delší dobu. I když jeho hlavním koníčkem byla a je železnice a tedy i vlaky Merkur, postavil zakládací rýpadlo, jehož vzory dodnes vydatně pomáhají v povrchových dolech v severních Čechách. Toto rýpadlo bylo po dlouhá léta také hlavním poutačem na víku každé stavebnice firmy Merkur. Pavel Stejskal

odkaz:  http://www.klubfoticu.estranky.cz/clanky/vystava-merkur.html

 
Jana Paulová hostovala  v České Třebové 

Ve středu se ve velkém sále KC hrála v rámci divadelního předplatné hra Tima Firtha Holky z kalendáře" v provedení herců  Východočeského divadla Pardubice. Vtipná, dojemná a laskavá komedie o ženách, které překonaly samy sebe. Spolu S D. Noviotnou, J. Janouškovou jsme měli možnost  na prknech jeviště Kulturního centra vidět hostující Janu Paulovou.  O co se jednalo? V poklidném anglickém městečku v Yorkshiru se scházely ženy středního věku v Ženském spolku. Vyměňují si recepty, vzdělávají se, pletou a zavařují – a nudí se. Jednoho dne se šest z nich rozhodne nafotit do každoročního kalendáře namísto pohledů na místní kostely své akty. Ne, že by se nestyděly, ale nechají se přesvědčit manželem jedné z nich, že právě tento věk je u žen nejkrásnější, že kvetou jako slunečnice a dávají ze sebe to nejlepší. Z prodeje kalendářů chtějí koupit sedačku na onkologické oddělení, kde umírá Jack. A pro dobrou věc jsou kamarádky rozhodnuté udělat cokoliv. Ve městečku vznikne skandál, ale o kalendář je enormní zájem a jeho prodejem získá spolek značný obnos. A co naše modelky? Nejenže měly odvahu se svléknout, získaly mnohem víc. Vzaly život do svých rukou. Dokonce se z nich na čas staly celebrity.   Divadlení přčedplaté je i na podzim 2013 úspěšné a bývá vyprodáno. také Holky s Kalendáře byly úspěšným divadelním představením. Na fotografii Mrtina Šebely předstvajeme hostující Janu Paulovou.