Úspěšný septimán z českotřebovského gymnázia                 

Radovan Švarc, student septimy, znovu dokázal, že patří mezi nadějné matematiky. Spolu s dalšími pěti středoškoláky reprezentoval Českou republiku na 54. ročníku Mezinárodní matematické olympiády, která proběhla od 18. do 27. července 2013 v kolumbijském městě Santa Marta. V silné konkurenci 527 soutěžících z 97 zemí vybojovali jednu zlatou a tři bronzové medaile. Celkově se umístili na 37. místě. První čtyři příčky obsadily Čína, Jižní Korea, USA a Rusko.
Český tým tvořili tito gymnazisté: Štěpán Šimsa z Litoměřic získal zlato, Radovan Švarc z České Třebové, Michal Buráň z Uherského Brodu a Mark Karpilovskij z Brna si odvezli bronz, David Hruška z Plzně a Josef Svoboda z Frýdlantu nad Ostravicí převzali čestná uznání.
Hlavními soutěžními dny byly 23. a 24. červenec – každý z těchto dnů studenti řešili během čtyř a půl hodiny tři náročné matematické úlohy z algebry, geometrie, kombinatoriky a teorie čísel. Pro účastníky olympiády byly také připraveny různé exkurze a dílčí soutěže. Velkým lákadlem se samozřejmě stalo Karibské moře, kterého si všichni dosyta užili.
„V Kolumbii se mi vážně líbilo. Je to krásná, pro nás exotická země. Inspirativní bylo i seznámení s matematiky z celého světa. Vybojovat si účast na takovou akci ale není vůbec snadné. Dosti intenzivně jsem se připravoval celý rok, denně alespoň dvě hodiny. A poslední tři měsíce před soutěží jsme měli i speciální přípravu od našich leaderů,“ dodal ke své účasti na olympiádě Radovan Švarc.
Blahopřejeme Radovanovi k dosaženému úspěchu a přejeme mu štěstí v dalších soutěžích. Určitě by se rád podíval i do Kapského Města, kde proběhne nadcházející ročník Mezinárodní matematické olympiády.                              Dana Řehořová