Českotřebovský deník  264/2013  (5.11)                                 
Bezejmenní hrdinové válek

Od 7. 11. do 14.11.2013 bude v našem městě probíhat projekt s názvem „Bezejmenní hrdinové válek“, který se uskuteční v rámci programu „Mládež v akci“.
Projektu se zúčastní mladí lidé ve věku 15 až 26 let z České Třebové, Olawy (Polsko), Svit (Slovensko) a Agrate Brianza (Itálie).
Jak název napovídá,  námětem je život civilního obyvatelstva v čase válek. Každá delegace si přiveze prezentaci pro školní děti na toto téma, dále si poshání „válečné“ recepty na úsporná jídla a mimo jiné se zúčastní i pietního aktu u ZŠ Habrmanova v neděli  10. 11. 2013 při uctění památky válečných veteránů. Kromě výše uvedených aktivit budou pro zúčastněné skupiny připraveny workshopy s tématem demokracie a mír, interkulturní večer, výroba vlčích máků jako připomínka válečných veteránů a dále vaření večeře podle válečných receptů, štupování ponožek a oprava oděvů a příprava kvízu pro návštěvníky semináře a dotazníku pro náhodné kolemjdoucí. Na žádost italské skupiny je zařazena i hudební část projektu, kdy si zúčastnění připraví vystoupení pro malý koncert v rotundě sv. Kateřiny s názvem „Hrajeme sami sobě“. Abychom účastníkům více přiblížili válečnou atmosféru, je pro ně připraven výjezd do terezínského ghetta a návštěva vojenského muzea v Praze.  
Celá akce probíhá v těsné spolupráci se zástupci československé obce legionářské, českotřebovského gymnázia, Krajského vojenského velitelství Pardubice, Dechové hudby Řetůvanka a za finanční podpory Města Česká Třebová.
Ing. Jaromíra Žáčková, místostarostka
 
Sauna v Ústí nad Orlicí prošla velkou opravou

4. 11. 2013 od 16 hodin je Sauna otevřena pro novou sezónu. Plánovaná oprava Sauny začala v červenci 2013 a byla ukončena v říjnu 2013. Opravu připravila městská společnost TEPVOS, úsek Rekreační služby, který je provozovatelem Sauny, ul. V Lukách v Ústí nad Orlicí. „Budova, ve které je Sauna umístěna, byla stavěna v akci Z a při opravě jsme se setkávali s různými nečekanými zásahy. Souviselo to hlavně s technickými komplikacemi. Snažili jsme se technické problémy s firmou, která opravu prováděla, vyřešit a najít cestu k zlepšení stavu“ uvedla Veronika Krajová vedoucí úseku Rekreační služby.Sauna v Ústí nad Orlicí je velice navštěvované rekreační zařízení. Jedná se o tradici, kterou její návštěvníci využívají již několik desetiletí. Nabízí možnost odpočinku  a posílení zdravotní kondice. „Těšit se můžete na nové zázemí sprch, které prošlo největší změnou. Byly odstraněny staré obklady, které jsme nahradili moderním novým obkladem. Je připravena nová střecha v místnosti s ochlazovacím bazénem a nové vstupní dveře na venkovní terasu. Zvětšili jsme prostor šaten. Je provedená nová výmalba rekonstruovaných prostor.  Chtěli bychom, aby návštěvníci měli pěkné a funkční prostředí “ dokončila Veronika Krajová. Více na www.bazenusti

Reakce na článek v iČTZ

V Českotřebovském zpravodaji  na internetu 30.10. vyšel článek o nepořádku na sídlišti Borek. K tomuto článku musím napsat pár řádků. Nepořádek na sídlišti je způsoben tím, že kontejnery u některých bytových domů jsou volně přístupné a také jejich malým počtem, což způsobuje, že kontejnery jsou již v pondělí plné a poté se odpad ukládá okolo nich do doby ,než je Ekobi ve středu vyveze. Bytová družstva a majitelé by se měli inspirovat např. bytovým družstvem ze vchodu 1818, které má své kontejnery kryté přístřeškem. V okolí domu Naděje je úklid pravidelně prováděn. V případě , že se na sídlišti vyskytne nějaký velkoobjemový odpad snaží se pracovníci Naděje zajistit odvoz do sběrného dvora nebo se s Ekobi domluvit na odvozu. Musím připomenout, že náplní práce NZDM není uklízet sídliště. Pracovnice NZDM se snaží vést místní mládež k tomu, aby se naučila udržovat pořádek ve svém okolí. Bylo by však potřeba, aby stejně vychovávali své děti rodiče.
Jan Holub Naděje Česká Třebová
 
Poznámka: je škoda, že někteří méně přizpůsobiví kazí obraz jinak celkem ne až tak konfliktního satelitu města. Radnice se opravdu snaží snižovat rozdíly  mezi touto lokalitou a ostatními částmi města, proto zde působí Naděje, NZDM, DDM a ROSA. Odvoz odpadu patří mezi služby, které zajišťuje Město a občané za tuto službu platí. To se týká odvozu kontejnerů od bytových domů, nikoliv rozházených odpadků a vyhozených a pohozených věcí.  Rozumím, že NZDM nemá v náplni práce uklízet sídliště, zrovna  tak ale není obdobná činnost, tedy úklid nepořádku po jiných  náplní práce např. ochránců přírody, ačkoliv to dělají a docela pravidelně už řadu let, např. v rámci akce Ukliďme svět.  Já vím, že se Naděje snaží jak může. Bez Naděje by zde už dávno byl Chánov, píše Mgr. Iva Fikejsová, ředitelka ZŠ praktické. Možná proto se na Naději obecně tolik spoléhá. Říká také, že se situace v lokalitě postupně pomalu zlepšuje, např. po stránce hygienické, odpadá záškoláctví. Kdyby se podařilo navíc vytvořit respektovanou samosprávu, mohlo by být lépe. Cíl je jasný: uklizené sídliště, a dostatek volnočasových aktivit pro děti a mládež a snaha dosáhnout i vyšší než základní vzdělání mládeže, také práci pro obyvatele v produktivním věku. Cesta k tomu bude asi hodně, hodně dlouhá, ale není nemožná. Není ale přece možné, aby sem chodili uklízet nepořádek lidé odjinud. (mm)
 
Záchranka převzala šest nových sanitek 

Pardubice (5. 11. 2013) - Dalších šest nových sanitních vozů VW Transporter s výbavou dorazilo dnes na ředitelství Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Ředitel Pavel Svoboda spolu s 1. náměstkem hejtmana Pardubického kraje Romanem Línkem nové vozy představili odborné veřejnosti a novinářům. Zítra se sanitky rozjedou na svá budoucí domovská stanoviště.
Nové sanitky vystřídají starší vozy na stanovištích ve Vysokém Mýtě, Přelouči, v Moravské Třebové, Lanškrouně, Žamberku a ve Skutči. „Tímto nákupem jsme dodrželi trend posledních let, kdy ročně obměňujeme zhruba čtvrtinu vozového parku. Ten je nyní v nejlepší kondici od vzniku krajů, v podstatě každé stanoviště má moderní vůz. Je to výsledek politiky posledních let a já doufám, že obměna bude pokračovat i nadále stejným tempem,“ konstatoval při této příležitosti Roman Línek.
V posledních čtyřech letech se podařilo vylepšit hospodaření Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje natolik, že z příspěvku od Pardubického kraje na činnost může investovat i do nových sanitek. Od roku 2010 zakoupila záchranka šest vozů rendez-vous za více než osm milionů korun a 21 velkých sanitek za téměř 50 milionů korun. „Vzhledem k tomu, že naši záchranáři najedou s jedním autem průměrně 30 až 40 tisíc kilometrů ročně, jsou auta po pěti letech provozu v takovémto systému nasazení na hranici životnosti. Potom je převádíme mezi záložní vozy,“ vysvětluje Pavel Svoboda. Šest nových sanitek Volkswagen stálo přes 12 milionů korun. Jsou to čtyřkolky se silnými motory, které nemají problém se dostat všude, kam záchranáři potřebují.
Téměř všechny vozy Zdravotnické záchranné služby v Pardubickém kraji, kromě těch nejstarších, už mají jednotnou podobu. Občané je poznají podle žluté podkladové barvy a šachovnicových pruhů na bocích. „Od mého příchodu na záchranku jsme začali při označení vozů využívat jako jeden z prvních krajů co nejvíce bezpečnostních znaků, které odpovídají nejmodernější české i evropské legislativě. Jsou velmi dobře viditelné v silničním provozu i ve večerních hodinách,“ dodává ředitel Svoboda.
Záchranná služba Pardubického kraje má v současné době 27 posádek na 15 stanovištích. Čtrnáct posádek je s lékařem, ostatní posádky jsou záchranářské. Na péči o pacienty v nouzi se podílí na 20 kmenových lékařů, které externě doplňuje 50 dalších zkušených lékařů. Na záchrance slouží 350 řidičů a záchranářů. Disponují přibližně 45 sanitkami, z nichž je 27 v ostrém provozu a zbytek jsou záložní vozy.

 

 

ZLATNICTVÍ

MILAN VAŠINA  HÝBLOVA 66  (NAPROTI  KOSTELU)
Předvánoční slevy 10 – 70% na vybrané modely hodinek, stříbrných a nerezových šperků
Sleva 10 % na veškeré zlaté šperky
Dále nabízíme:  hodiny, budíky, meteostanice a jiné, provádíme hodinářské opravy,  výměny baterií  a zlatnické opravy.
OTEVŘENO  PO – PÁ    8.30 – 12.00   13.30 – 17.00  HOD   SO   8.30 – 11.00 hod  tel:  604 390 753

V Pardubickém kraji se talentům daří

Pardubice (5. 11. 2013) – Přednáškový sál Jana Kašpara se ve středu 6. listopadu stane místem předání ocenění Mladý talent Pardubického kraje 2013. Žákům, kteří mají trvalé bydliště v Pardubickém kraji, budou uděleny ceny za dlouhodobé dosahování mimořádných výsledků v určitém oboru činnosti (humanitním, uměleckém, technickém, přírodovědném, případně jiném oboru). Součástí programu bude i předávání pamětních listů žákům, kteří se v celostátních a mezinárodních kolech soutěží ve školním roce 2012/2013 umístili mezi třemi nejlepšími.
„Jsem ráda, že můžeme v soutěžích zařazených do programu Excelence i v programu podpory talentovaných žáků ocenit výsledky žáků z různých typů škol, oborů vzdělání a všech regionů našeho kraje. Odměnu a poděkování zaslouží také učitelé, kteří žáky odborně připravují, v řadě případů také odborní garanti, kteří jim umožňují užší sepětí s praxí a v neposlední řadě rodiče, kteří své děti v rozvíjení jejich talentu podporují,“ říká náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová. Podporu talentované mládeže považuje za důležitou součást zvyšování konkurenceschopnosti Pardubického kraje v národním i mezinárodním měřítku.
Pardubický kraj se může chlubit úspěšnými matematiky, fyziky, elektrotechniky či grafiky, ale třeba také pokrývači, autoopraváři, obráběči kovů nebo mechaniky plynových zařízení. Tradičně výborná je reprezentace v oblasti gastronomie či floristiky. Z celkového počtu 55 návrhů bylo na základě posouzení dosažených výsledků vybráno 11 návrhů na udělení ceny Mladý talent 2013, z toho tři v kategorii žáků 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a osm návrhů v kategorii žáků středních škol. V jednom případě byla na cenu navržena autorská dvojice a cenu tak převezme 12 žáků. „V kategorii středních škol byla navíc navržena zvláštní cena pro kolektiv. Cenu za dlouhodobou činnost v oboru si z Pardubic odvezou členové Smíšeného pěveckého sboru KOS pracující pod vedením zkušeného sbormistra Milana Motla,“ upřesňuje výsledek práce hodnotící komise Lenka Havelková z odboru školství a kultury Krajského úřadu v Pardubicích.


Nový kalendář na rok 2014 opět v prodeji