Českotřebovský deník 266/2013 (7.11.)                                  
SETKÁNÍ GYMNASTEK

U příležitosti významných životních jubileí p. Marty Martinkové a Zdeny Horáčkové proběhne setkání bývalých i současných gymnastek. Setkání se uskuteční v sobotu 16.11.2013 od 15 hodin v baru U Mártyho - u terminálu ČD. Svou účast potvrďte SMS-kou na tel. 605 717350 (P. Vomáčková), 606 059879 (H. Fučíková). Informujte, prosím, vaše kamarádky! 
 
Prodám na náhradní díly SUZUKI SAMURAJ 1300 (bez STK s doklady).
Cena dohodou.  KONTAKT: 604 477 516        

 
Z rybníku Hvězda lovili tolstolobiky i štiky 

Třebovice/Opatov (6. 11. 2013) – Každoroční podzimní výlovy rybníků v Pardubickém kraji jsou v plném proudu. Výlovu největšího z nich, rybníku Hvězda, se na pozvání ředitele Rybářství Litomyšl Oldřicha Holcmana zúčastnil také hejtman Martin Netolický. Se zájmem pozoroval práci rybářů se sítěmi a podběráky, kteří vylovili 50 tun ryb.
„Rybníky mají z pohledu kraje významnou hospodářskou i protipovodňovou funkci. Dnešek se nesl především v duchu tradičního výlovu, který vydal nádherné kousky tolstolobiků, sumců, ale i štik,“ vyjmenoval hejtman Martin Netolický, který se zajímal nejenom o hospodaření a chov, ale také o odbyt. „Letošní objem vylovených ryb je mírně pod dlouhodobým průměrem. Byl jsem však ujištěn, že jich pro sváteční tabuli bude dostatek,“ dodal s úsměvem hejtman Netolický. Velká část vylovených ryb z rybníka půjde na vývoz zejména do Polska.
Rybník Hvězda se nachází jižně od obce Třebovice ve vzdálenosti 6,5 kilometru jihovýchodně od České Třebové. Má rozlohu 79 hektarů, objem přibližně 1,6 milionu  a je největším rybníkem v kraji. Založen byl v roce 1372 litomyšlským biskupem Albrechtem ze Šternberka. Název rybníka je odvozen od rodového znaku zakladatele. Společnost Rybářství Litomyšl s.r.o. vznikla v roce 1993 na základě privatizace části státního rybářství Litomyšl. Během následujících let došlo k jejímu dalšímu rozšiřování. Firma dnes hospodaří na 220 rybnících zejména v Pardubickém kraji o celkové rozloze 1100 hektarů vodních ploch. Společnost celoročně zajišťuje prodej ryb pro velkoodběratele i maloodběratele. Na domácí trh připadá 80 procent produkce, přibližně 20 procent je určeno na export především do Německa, Polska, Rakouska, Itálie ad. Pro maloodběratele je v Litomyšli otevřeno Rybářské obchodní centrum.
Duhová křídla převzali Dana Stoklasová a Alena Nováková

Pardubice (6. 11. 2013) – Ceny hejtmana Pardubického kraje za činnost ve prospěch osob se zdravotním postižením Duhové křídlo 2013 putovaly dnes v sále Integračního centra sociálních aktivit Kosatec ke svým novým majitelkám. Staly se jimi ředitelka Tyflocentra Pardubice Dana Stoklasová v kategorii profesionálů a dlouholetá předsedkyně Klubu onkologicky nemocných v Pardubicích Alena Nováková v kategorii dobrovolníků. Ceny jim předali 1. náměstek hejtmana Roman Línek a radní Pavel Šotola. Zvláštní cenu za celoživotní práci pro osoby se zdravotním postižením získal Michal Hašto z Pardubic.
„Říká se, že vyspělý stát se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o své znevýhodněné občany. V tomto směru patříme podle mého názoru mezi skupinu těch nejlepších. Jedna věc jsou ale podmínky dané zákony a možnostmi regionálních a místních samospráv, a druhá věc je iniciativa lidí, kteří se danou problematikou zabývají pracovně, nebo ve svém volném čase. Když vidíte profily všech navržených finalistů na Duhové křídlo, zjistíte, že to jsou lidé, kteří dělají vždy ještě něco navíc, nad rámec svých povinností. Jsou pro nás velkou inspirací,“ řekl na úvod ceremoniálu Roman Línek.
„Smyslem této ceny je ocenit organizace a jednotlivce, kteří se profesně nebo osobně věnují pomoci lidem se zdravotním postižením, usilují o zlepšení jejich životních podmínek a pomáhají při odstraňování společenských i jiných bariér,“ vysvětlila za pořadatele této akce Radka Svatošová z Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky.
Porota měla velmi nesnadnou úlohu,“ řekl radní pro sociální oblast Pavel Šotola a pokračoval: „Sešlo se nám celkem 75 nominací a z nich jsme předvybrali po pěti finalistech za profesionály a dobrovolníky. Duhové křídlo by si zcela jistě zasloužili všichni nominovaní, ale bohužel hlavní cenu v každé kategorii může obdržet pouze jeden.“
Zvláštní cenu za celoživotní práci pro osoby se zdravotním postižením získal Michal Hašto z Pardubic z rukou Václava Krásy, předsedy Národní rady pro osoby se zdravotním postižením.
Odpoledne v Kosatci zpestřil kulturní program, ve kterém se představili  přeloučská zpěvačka Leona Šenková, členové pardubické skupiny Vypsaná fiXa Márdi a Pítrs, ale také Martin Lang, Luděk Folkmann z občanského sdružení Nezlomení, pěvecký sbor Tyflocentra Pardubice a děti ze Svítání. Pořad moderovala herečka Táňa Fischerová.
 
Výsledky kategorie profesionál
Vítězem se stala Dana Stoklasová, ředitelka Tyflocentra Pardubice, kde pomáhá lidem s těžkým postižením zraku. Tyflocentrum letos slaví 10 let své existence, Dana Stoklasová stála u jeho založení.
Mezi nominovanými profesionály byla organizace Česká abilympijská asociace, která zajišťuje aktivity a služby pro lidi s postižením a tyto aktivity se jí podařilo soustředit do Integračního centra sociálních aktivit Kosatec.
Další finalistkou byla Iva Liedermanová za dlouholetou koncepční práci na bezbariérovosti města Pardubice. I díky ní jsou Pardubice městem přístupným nejen lidem se zdravotním postižením, ale i seniorům a rodinám s dětmi v kočárku.
Zdena Šándorová také zasvětila lidem s postižením kus života. Pomáhala rodinám dětí s postižením ve Sdružení pro ranou péči Pardubice, nyní působí na Univerzitě Pardubice, kde mimo jiné stála u zrodu poradny pro studenty se zdravotním postižením.
Dagmar Šolcová působí jako úřednice na pardubickém Úřadu práce. Její kanceláří projdou snad všichni lidé se zdravotním postižením, kteří žádají o kompenzační pomůcky, průkazy osob se zdravotním postižením nebo příspěvek na péči. Svým klientům citlivě a empaticky radí a pomáhá zdaleka nad rámec svých pracovních povinností.
 
Výsledky kategorie dobrovolník
Vítězem se stala Alena Nováková, dlouholetá předsedkyně Klubu onkologicky nemocných v Pardubicích. Pomáhá onkologickým pacientům vyrovnat se s psychickými a fyzickými následky léčby, pořádá pro ně ozdravné pobyty a různé další akce.
V kategorii dobrovolník uspěl Ondřej Flégr, který vede taneční kroužek pro děti s postižením ze školy Svítání.
Do finále se dostala i Jaroslava Koukalová, dlouholetá funkcionářka organizací lidí se zdravotním postižením.
Ve finále byl i Milan Pešek, který zastává neplacenou funkci předsedy Pardubické krajské rady osob se zdravotním postižením.
Posledním finalistou se stal Petr Vostřel, který je zaměstnancem a zároveň nadšeným dobrovolníkem v Hamzově léčebně v Luži.

Střední zdravotnická škola,  Ústí nad Orlicí, Smetanova 838 PSČ 562 01


   www.szsuo.cz  ve školním roce 2014/2015 otevře

   2 třídy denního studia 4letého oboru ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT  53-41-M/01  

  1 třídu denního studia 4letého oboru  Sociální činnost  75-41-M/01

   DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ:    12. 12. 2013   14:00 – 17:00 hodin     18. 01. 2014   08:00 – 12:00 hodin