Letní pecky nalákaly tisíce lidí na tradice kraje        


Pardubice (5. 11. 2013) – Z kabiny historického dvouplošníku si bude moci prohlédnout Pardubický kraj Petra Fuňková z Pardubic. Zvítězila totiž v druhém ročníku soutěže Letní pecky, poznej všecky, kterou vyhlásil Pardubický kraj společně s Destinační společností Východní Čechy. Není sama, kdo se raduje z výhry. Vítěz doprovodné soutěže Ondřej Plíva se procestoval všemi 22 soutěžními místy ke zbrusu novému tabletu.

„Druhý ročník soutěže se těšil velkému zájmu veřejnosti, zúčastnilo se ho několik tisíc lidí. Nejvíce jich sbíralo razítka v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, ve slatiňanském zámku a ve Východočeském muzeu v Pardubicích,“ zrekapituloval soutěž krajský radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. Ten také předal hlavní cenu v podobě poukazu na let historickým dvouplošníkem šťastné vítězce. Na slavnostním večeru bylo odměněno celkem 20 vylosovaných výherců, kteří zaslali vandrovní knížky s minimálně pěti razítky z jednotlivých turistických míst.

Vandrovalo 19 tisíc lidí

 „Vandrovní knížky si letos vyzvedlo dokonce 19 tisíc lidí, což je o čtvrtinu více než loni. Několik stovek lidí se zapojilo také do druhé soutěže, ve které se místo sbírání razítek odpovídalo na záludné otázky pomocí chytrých telefonů,“ vyhodnotil odezvu René Živný. „Velkým překvapením byl právě vítěz této soutěže, kterému se podařilo navštívit všech 22 turistických cílů, vyfotit soutěžní QR kódy a správně odpovědět na všechny otázky. Vyhrál s ohromným náskokem, druhý v pořadí uspěl ve 14 destinacích,“ dodal René Živný.

Chybí cyklostezky

Sám Živný si sám velmi přesně dokázal představit, co obnáší zhlédnout tyto turistické cíle – na přelomu června a července je všechny do jednoho navštívil na kole. „Sbírání razítek jsem vyzkoušel na vlastní kůži, když jsem na kole projel všech 22 soutěžních míst. Mně osobně tato cyklojízda pomohla podrobněji poznat turistickou infrastrukturu v Pardubickém kraji. Zjistil jsem, že jednotlivé destinace byly velmi dobře připravené,“ shrnul Živný. „Mile mě překvapila síť cyklostezek a navazující dopravy a ubytování pro cyklisty. Bohužel je velký rozdíl mezi skvělými cyklistickými stezkami na Orlicku a třeba stezkou z Pardubic do Chrudimi, která ještě není z velké části dokončená. Samozřejmě je potřeba, aby výstavba tras pro turisty na kolech pokračovala,“ dodal Živný.

Příští rok s Regionální radou?

Se soutěží byli velmi spokojeni také samotní soutěžící. „Ze všech míst se mi nejvíc líbila Berlova vápenka v Závratci a Vojenské muzeum v Králíkách. Soutěžil jsem s QR kódy a až na to, že v některých místech nebyly mimo otvírací dobu k dispozici, bylo soutěžení velmi zábavné,“ svěřil se výherce tabletu Ondřej Plíva. „Škoda, že soutěž netrvá delší dobu,“ posteskla si hlavní výherkyně Petra Fuňková a pokračovala: „Líbilo by se mi zapojit víc turistických míst a sbírat razítka od jara klidně až do podzimu.“

Soutěž Letní pecky si pochvalovali nejenom turisté, ale rovněž zástupci zapojených objektů. „Kampaň přispěla ke zvýšení zájmu o pardubický zámek  v letním období. Červenec a srpen jsou v centru Pardubic vždy poněkud návštěvnicky slabší, takže jsem za možnost vstoupit do této kampaně vděčná,“ vysvětlila ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.  „Razítko do vandrovní knížky chtěly většinou rodiny s dětmi nebo mladí lidé,“ doplnila ředitelka a vyjádřila naději, že spolupráce bude pokračovat i v příštím ročníku. O tento formát turistické soutěže projevila zájem Regionální rada NUTS II  Severovýchod, která by tak chtěla propagovat projekty financované Regionálním operačním programem.

Zima s novými běžeckými trasami

Na slavnostním večeru také představila Destinační společnost Východní Čechy nastávající zimní turistickou sezónu. Novinkou je například 26 kilometrů běžeckých tras mezi Červenou Vodou a městem Králíky v oblasti Králického Sněžníku. Připravena budou jako tradičně lyžařská střediska v Dolní Moravě, Červené Vodě či Bukové Hoře – Čenkovicích, pro běžkaře pak trasy na Hlinecku nebo ve Ždárských vrších. Příznivci památek mohou zavítat do zámku v Cholticích, který připravuje akce pro děti, koncerty a výstavy i v zimní sezóně. Vánoční atrakcí v podobě unikátního křišťálového betlému bude návštěvníky lákat Východočeské muzeum v Pardubicích.

Vítězové hlavních cen:

  1. Petra Fuňková, Pardubice – let historickým dvouplošníkem
  2. Josef Michálek, Radčice – ubytování v hotelu Tvrz Orlice v Letohradu pro dvě osoby

3.    Lucie Velinská, Opočínek – projížďka v kočáru pro dvě osoby v hřebčíně Slatiňany

Vítěz soutěže Vyfoť kód & vyhraj tablet:  Ondřej Plíva, Dolní Dobrouč

Další soutěžící získali rodinné vstupenky do Tvrzí Bouda a Hůrka, Vojenského muzea Králíky, Muzea v přírodě na Veselém Kopci, Betléma Hlinsko, Muzea obuvi a kamene ve Skutči, Berlovy vápenky v Závratci, Státního zámku Slatiňany, Východočeského muzea v Pardubicích nebo Afrického muzea v Holicích.

Shrnutí soutěže Letní pecky, poznej všecky:

·         principem bylo nasbírat alespoň pět razítek z 22 turistických destinací

·         v podsoutěži Vyfoť kód & vyhraj tablet bylo cílem navštívit co nejvíce soutěžních míst a v každém odpovědět správně na otázku, která se načetla chytrým telefonem přes QR kód

·         soutěž se konala od 1. června do 30. září 2013

 

Zapojené turistické destinace:

·         Vojenské muzeum Králíky

·         Státní zámek Slatiňany

·         Soubor lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec

·         Soubor lidových staveb Vysočina – Betlém Hlinsko

·         Berlova vápenka v Závratci

·         Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

·         Muzeum obuvi a kamene ve Skutči

·         Expozice Po stopách Keltů na zámku Nasavrky

·         Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara

·         Muzeum perníku v Perníkové chaloupce pod Kunětickou horou

·         Africké muzeum Dr. Emila Holuba

·         Východočeské muzeum v Pardubicích

·         Synthesia park - Dostihové závodiště Pardubice

·         Malá expozice Sodomka v Regionálním muzeu Vysoké Mýto  

·         Muzeum dýmek v Proseči

·         Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli

·         Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

·         Zámek Nové Hrady

·         Průmyslové muzeum Mladějov na Moravě

·         Hřebečské důlní stezky

·         Muzeum řemesel v Letohradě

·         Městské muzeum Česká Třebová