Na skládkách končí 60 procent úsporných žárovek,
zamořují tak zbytečně okolí

Nerecyklované úsporné zářivky představují ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně. Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu  v objemu až pěti vodních nádrží Lipno či téměř 238 Máchových jezer.
Podle analýzy společnosti EKOLAMP úsporné světelné zdroje recykluje téměř 90 procent firem, ale jenom 40 procent domácností. Na skládkách tak ročně končí60 procent doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů.
 
Před znečištěním ochráněno 80 Máchových jezer.
Zásadním důvodem pro recyklaci úsporných žárovek je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná. Podle informací společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení, se ročně recyklací zpracuje více než 25 kilogramů rtuti. Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno či téměř 80 Máchových jezer.
 
Zátěž pro životní prostředí představuje rtuť jen při neodborné likvidaci. Při náhodném rozbití zářivky je třeba místnost vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora.
 
Zpětný odběr vysloužilých světelných zdrojů poskytuje EKOLAMP pro občany i firmy zdarma.
„Řada domácností stále vyhazuje zářivky do směsného odpadu. V některých krajích tak na skládkách končí většina nefunkčních světelných zdrojů z domácností i místních firem. EKOLAMP přitom poskytuje své služby sběru a recyklace úsporných žárovek domácnostem i firmám zcela zdarma. Bezplatný je i zpětný odběr průmyslových svítidel, které zbytečně rezaví v opuštěných areálech místních firem.“ vysvětluje Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP.
 
Počet sběrných míst roste: nyní jich je bezmála 4 000.
V Česku lze vyřazené úsporné zdroje vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, úřadech nebo v řadě firem: Více informací o místě zpětného odběru a správné likvidaci osvětlovacích zařízení je k dispozici na www.ekolamp.cz.
 
Sběrný dvůr umístěný v České Třebové v Semanínské ulici 2199 je otevřen od úterý do pátku 8.00-17.00 a v sobotu 8.00-12.00. Sběrný dvůr je pro zpětný odběr a oddělený sběr zářivek a úsporných žárovek dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.