Českotřebovský
deník 126/2013 (22.5. 2012)
|
Představenstvo nemocnic projednalo změny se starostou a radními Ústí nad Orlicí Orlickoústecká nemocnice je jednou z páteřních nemocnic v kraji/Ústí nad Orlicí, 22. 5. 2013/ „Všechny krajské nemocnice budou i nadále poskytovat akutní zdravotní péči a zůstanou ve vlastnictví kraje,“ zopakoval na setkání se starostou a radními v Ústí nad Orlicí místopředseda představenstva nemocnic Pardubického kraje Jiří Benedikt. Spolu s 1. náměstkem hejtmana Romanem Línkem objasňovali základní myšlenky Scénáře budoucího rozvoje akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji.
Kvalitní péče musí být časově dostupná „Je nezbytně nutné osobně vysvětlovat voleným zástupcům měst všechny změny a také důvody, které nás ke změnám vedou,“ uvedl Roman Línek. Navrhovaná jedna akciová společnost, která zastřeší všech pět současných nemocnic, přinese přehlednější řízení nákladů a společných nákupů. Jednotná personální politika má za cíl udržet kvalitní zdravotnický personál, který je hlavní součástí zdravotní péče. Obslužné a technické činnosti bude řídit a spravovat jedna společná vnitřní organizační jednotka. „Jedna společnost v rámci kraje je změnou legitimní a jsem na ni připraven,“ vysvětluje ředitel nemocnice Jiří Řezníček a doplňuje: „Jedině jedna společnost je schopna zajistit kvalitní péči v celém regionu a naopak ji ještě rozvinout. Silné celky mají větší vyjednávací pozici a jsou schopny zajistit lepší péči pro pacienty a klienty.“ Dojde k některým změnám v rozmístění oborů. Rozložení zdravotní péče je nutné strukturovat tak, aby byla provázaná a časově dostupná, kvalitní, efektivní a udržitelná. „V návrhu zohledňujeme především pacienty. Změny pro ně musejí být vstřícné, a pokud o nějakou péči přímo v místě přijdou, bude pro ně časově dostupná kousek dál. K tomu musejí dostat jinou přidanou hodnotu,“ uvedl Jiří Benedikt. S důrazem na kvalitu služeb budou všechny nemocnice brzy akreditované Spojenou akreditační komisí, se stabilizovaným a erudovaným personálem.
Určitá forma neurologické péče zůstane zachována Orlickoústecká nemocnice je jednou z páteřních nemocni Pardubického kraje. „Je to silná nemocnice se svým spádovým územím, která poskytuje komplexní péči. Předpokládáme, že valnou většinu péče bude dále poskytovat,“ vysvětluje Jiří Benedikt. V případě akutní neurologie hledá představenstvo variantu řešení efektivního provozu v regionu kraje. „Odborná společnost stanovila síť iktových center, zaměřených na cévní mozkové příhody, která máme v kraji dvě – v Litomyšlské a v Pardubické krajské nemocnici. Jedná se takzvaně o vyšší patro neurologické péče, obě mají velké kapacitní možnosti a špičkovou odbornost,“ vysvětlil místopředseda Jiří Benedikt. Dodal, že zástupci města i nemocnice tuto skutečnost vnímají s tím, že vítají, že koncentrace této péče bude právě v Litomyšli. „Neurologická péče, to je velká šíře; kromě iktu a epilepsie pečujeme o lidi s roztroušenou sklerózou. Takže určitě určitá forma neurologické péče zůstane zachována i v naší nemocnici,“ uvedl ředitel Jiří Řezníček.
Návrh je průsečíkem možných kompromisů
Pardubický kraj měl podle Romana Línka tři možnosti. Za prvé: nedělat nic - přičemž v rozpočtu kraje letos není téměř 180 milionů na dofinancování nemocnic. Za druhé: pronajmout nemocnice soukromníkovi - jako se to stalo již ve dvou krajích - a zbavit se možnosti ovlivňovat akutní lůžkovou péči. „Třetí možností, kterou jsme si vybrali, je ta, která garantuje zachování akutní lůžkové péče ve všech pěti nemocnicích v kraji a ponechává ji ve veřejných rukou,“ uvedl a dodal, že to stojí v zadání, které pro tvorbu scénáře stanovila krajská rada.
„Řešení navržené ve Scénáři je průsečíkem možných kompromisů, které neohrozí nemocnice do budoucna, a které jsou udržitelné. Pro každé z těchto pěti míst je nalezena perspektiva a ani pro jednu nemocnici nejsou navrhované změny likvidační,“ uzavřel 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Zdenka Hanyšová Celá
Představenstvo nemocnic projednalo změny s primátorkou a radními Pardubic Pardubická krajská nemocnice plní roli krajského centra/Pardubice, 22. 5. 2013/ „Všechny krajské nemocnice budou i nadále poskytovat akutní zdravotní péči a zůstanou ve vlastnictví kraje,“ zopakoval na setkání s primátorkou a radními v Pardubicích místopředseda představenstva nemocnic Pardubického kraje Jiří Benedikt. Spolu s 1. náměstkem hejtmana Romanem Línkem objasňovali základní myšlenky Scénáře budoucího rozvoje akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji.
Kvalitní péče musí být časově dostupná Navrhovaná jedna akciová společnost, která zastřeší všech pět současných nemocnic, přinese přehlednější řízení nákladů a společných nákupů. Jednotná personální politika má za cíl udržet kvalitní zdravotnický personál, který je hlavní součástí zdravotní péče. Obslužné a technické činnosti bude řídit a spravovat jedna společná vnitřní organizační jednotka. Dojde k některým změnám v rozmístění oborů. Rozložení zdravotní péče je nutné strukturovat tak, aby byla provázaná a časově dostupná, kvalitní, efektivní a udržitelná. „V návrhu zohledňujeme především pacienty. Změny pro ně musejí být vstřícné, a pokud o nějakou péči přímo v místě přijdou, bude pro ně časově dostupná kousek dál. K tomu musejí dostat jinou přidanou hodnotu,“ uvedl Jiří Benedikt. S důrazem na kvalitu služeb budou všechny nemocnice brzy akreditované Spojenou akreditační komisí, se stabilizovaným a erudovaným personálem.
Efektivní integrace všech oborů v PKN „Pardubická nemocnice s mnohými „jedinými“ obory je v pozici páteřní nemocnice kraje, proto musí plnit roli krajského centra v medicínských oborech, které spádové území předpokládá. Traumatologie, invazivní kardiologie, dětská chirurgie - to jsou výkony, které svou činností s ohledem na odbornost vyžadují koncentraci. Plný servis poskytuje Centrum diagnostiky a laboratorní oblast, “ uvedl Jiří Benedikt. Podle něho scénář nepředpokládá zrušení některých oborů léčebné péče. Nemocnice bude také zajišťovat společný lůžkový fond. Musí se zabývat efektivní integrací všech léčebných procesů a optimalizací lůžkového fondu ve smyslu multioborové akutní lůžkové péče a rozvoje jednodenní péče.
„Paní primátorka Štěpánka Fraňková i radní, kteří byli přítomni, uvítali, že byla definována role nemocnice právě jako krajského centra. Vnímají, že 20 kilometrů od pardubické je fakultní nemocnice s veškerou superspecializovanou péčí,“ uzavřel Jiří Benedikt. Zdenka Hanyšová Celá |