Českotřebovský deník 232/2014 (3.10)                                 
Stručně skoro jednou větou: 

l Prvním varhanním koncertem zahájil Mezinárodní varhanní festival  Zdenka Pololáníka v kostele sv. Jakuba. Vystoupili varhaníci Lucie Žáková a Carlos Arturo Parra se zajímavým programem  pro čtyři ruce a čtyři nohy.
l V ekocentru Podorlicko zahájily Mykologické dny 2014.  Vynikající výstava hub byla v pátek podvečer doplněny přednáškou RNDr. Jana Borovičky, Ph.D. na téma Lysohlávky s velikou návštěvou. V přednáškovém sále ekocentra nebyla volná jediná židle.
l V rekonstruované části Nádražní ulice zahájil provoz vozidel. Ještě se dokončuje dláždění chodníku. Rekonstruovaný úsek má nové pojetí komunikace, ovšem slyšel jsem již několik druhů připomínek. Ta první je k žulovým obrubníkům s ostrými hranami. Mohou způsobit jednak poškození pneumatik vozidel při  parkování, nebo i úraz při pádu chodců na namrzlém povrchu, mohou být poškozené při zimní údržbě pluhováním. Někteří odborníci  by si polopěší zónu představovali bez obrubníků a vyspádovaným povrchem tak, že  část pro projíždějí bude vymezena např. nádobami se zelení. Toto uspořádání by bylo variabilnější pro případné změny. Ostré hrany chodníku nemusí být vidět ani při parkování, Přitom nově instalované žulové obrubníky jistě nebyly laciné.  Setkal jsem se také s požadavkem cyklistů na možnost protisměrné jizdy jednosměrkou na kole.  S tímto požadavkem nesouhlasím. Cyklisté by vyjížděli na hlavní I/14 u budovy Policie, vniklo velmi vážné kolizní místo, dopravní závada. Cyklisté si musí proto musí v tomto úseku své kolo vést pěšky. 
 
Technická škola v České Třebové  na Skalce by se měla dočkat nové tělocvičny 

Česká Třebová (3. 10. 2014) – Žáci Vyšší odborné školy a střední školy technické Česká Třebová se zřejmě dočkají nové tělocvičny. Hejtman Martin Netolický o tom informoval na  jednání dne 3.10. ředitele školy a pedagogický sbor, se kterým přijel debatovat v rámci výjezdu po regionu. Tělocvičnu by chtěl kraj začít stavět již v polovině příštího roku. Celková investice by neměla přesáhnout 40 milionů korun.
„Stávající tělocvična je zcela nevyhovující, protože je z velké části pokryta díly, které obsahují azbest. Jenom jeho odstranění by podle našich odhadů stálo až 20 milionů korun. K tomu je třeba přičíst ještě náklady na rekonstrukci. V okolí tělocvičny mimo areál školy jsou navíc prostorové a majetkoprávní problémy,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a pokračoval: „Na setkání jsme proto vytipovali místo pro novou školní tělocvičnu na volném pozemku přímo v areálu školy Skalka, který je v našem majetku a podmínkám výstavby vyhovuje. Nová tělocvična by měla vyhovovat všem sportům včetně basketbalu, volejbalu i florbalu. Žákům i pedagogům usnadníme výuku, neboť nebudou muset kvůli tělocviku přecházet a opouštět areál školy,“ shrnul hlavní důvody výstavby nové tělocvičny Netolický.
Kraj si tuto dlouho očekávanou investici může dovolit především díky zlepšenému hospodaření. „Letošní rok jsem nazval rokem investic. Příští rok bychom v tom chtěli pokračovat. Chceme prioritně investovat do krajského majetku a to je případ i této školy. Příští rok počítáme v rozpočtu s uvolněním částky 20 milionů korun na tuto akci. Tělocvična zůstane v majetku kraje a bude svěřena do hospodaření škole,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.
Vyšší odborná a střední škola technická Česká Třebová patří v rámci kraje k páteřním školám ve výuce elektrotechniky a strojní mechaniky. Škola se zapojila do projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu  České republiky. „V rámci tohoto projektu se podařilo například modernizovat dílny silnoproudé techniky, dílny nábytkářství, ale také vybudovat kombinovanou učebnu přírodních věd. Formou kroužků se zde vzdělávají také žáci tří základních škol z Třebové a dalších tří z Litomyšle,“ doplnil Netolický.
 
Fotografie z návštěvy hejtmana Martina Netolického na Technické škole Na Skalce: Luboš Kozel