Zamyšlení na leden

O práci  


Prý jestli bych něco nenapsal pro třebovský deník a jestli bych nepožádal i ostatní faráře z Třebové, aby se přidali a udělali z toho pravidlo.

Slíbil jsem a dostal jsem hned zadané téma: „O práci“. V tu chvíli jsem se zpotil. Jak může farář psát o práci? Už několik let mě pronásleduje vzpomínka na dobu, kdy jsem se přistěhoval na faru do Sloupnice. Jednou jsem pomáhal sousedovi nakládat suť. Byly v ní kameny a abych nevypadal jako ostuda a bábovka, nakládal jsem jako o život. Když bylo hotovo, otevřelo se okno a jedna babička na mě volá: „Pane faráři, tohle je teprve pořádná práce, ne jako to vaše kázání.“

Masaryk říká, že práce je to, co nikdo nechce dělat. Když vidím, jaká je před volbami rvačka o jedno křeslo, tak si jen s Masarykem říkám: „Pánové a dámy (ano, velice se dnes dbá na procentuální zastoupení obou pohlaví), jen abyste skutečně chtěli pracovat.“

Záleží na obyčejných a drobných věcech, na tom, jak se zvládnou. Nic neznamenají technologie, dokud nebude řádně zametený chodník a dokud lidé nepůjdou na procházku se psem se sáčkem v kapse a nebudou líní se ohnout. Jak to spolu souvisí? V přístupu k práci se ukazuje výchova člověka. Je rozdíl, pokud práci bereme jen jako vydělávání peněz, či jako životní styl, osobní nastavení, hodnotu.

Což mne vede k druhému citátu. Je od Roberta Fulghuma: „Být dospělým je špinavá záležitost.“ Skutečně dospělý člověk dělá práce, které kdysi považoval za „fuj“ věc. Práce předpokládá dospělost. Nutno poznamenat, že naše společnost moc dospělá není, protože se své děti snažíme uchránit od těch běžných, ale potřebných prací. Vždyť to děláme, aby se přece měly a žily lépe než my.

Práce dokáže člověka zmáhat, ničit a spoutávat. Pozor na to! Vždyť kolik z nás si neudělá čas na rodinu, přátele, církev, spolek, obyčejné ticho. Kolik rodin se už rozpadlo, protože práce byla důležitější. Kolik dětí bylo zklamaných, protože táta s mámou museli zase někam jít pracovat. Bible dává jasnou výstrahu – práce není smyslem života. I když Bible nesnáší polovičatost v práci, píše se v ní o tom, že smyslem je něco jiného než práce. Co tedy? V Bibli se praví, že Boží řád je, když se zachovává den odpočinku. A nárok na odpočinutí mají rodiče, stejně jako jejich děti a také poslední zvíře v domácnosti. Je to jediné přikázání Desatera, kde se vypočítává celá domácnost - i to poslední hovádko. Cílem dne odpočinku není lenošení, ale aby lidé byli spolu, aby se setkávali – se sebou, s bližními a s Bohem.

A tak třeba až budete přemýšlet o tom, jaká předsevzetí zachováte pro další rok, řekněte si: „Ano budu pracovat poctivě a dospěle, ale to mi nezabrání v tom, abych se skutečně setkal s tím, kdo mi jde naproti.“

Petr Peňáz, evangelický farář

Článek "O práci" je počátkem nového cyklu textů, které budeme pravidelně publikovat na našich stránkách, autory článků v tomto bcvyklu budou osobnosti duchovního života našeho města a regionu. Do projektu se zapojí např. duchovní všech církví působících v České Třebové a nevylučujeme ani "posily" z okolí, nebo z řad celostátně uznávaných osobností....