Českotřebovský deník 53/2014 (3.3.)                                      
 
Závěr hokejové sezóny  

Pro českotřebovské Kohouty skončila letošní sezona úspěchem, konečné šesté místo v krajské lize jinak hodnotit nelze. Pokud chcete vidět Kohouty naposledy v akci, můžete přijít ve čtvrtek 6. března od 19 hodin na otevřený trénink „A“ mužstva, kterého se zúčastní také hráči béčka. Program čtvrtečního večera přiblížil předseda hokejového klubu HC Kohouti Česká Třebová Vladimír Vaněk:
„Hokejisté se představí v obou sadách krásných dresů. Fanouškům předvedou rozcvičení a nácvik různých herních situací. Vrcholem bude soutěž v rychlosti střelby, pro kterou jsme si zapůjčili speciální radar. Nechci předbíhat, ale mým favoritem této soutěže je útočník Petr Vlček..“  Své střelecké umění si mohou vyzkoušet i příchozí, například hráči městské hokejové ligy, a to za symbolický poplatek deset korun za jednu střelu (při dvou pokusech na osobu). Čtvrteční program obohatí vystoupení mladých dívek z českotřebovského Krasobruslařského klubu.
 
 Oblastní soutěž v ledním hokeji: o 5. - 7. místo Česká Třebová B – Rychnov nad Kněžnou 7:5 (1:2, 2:3, 4:0) 

Čtyřmi vstřelenými brankami zařídil útočník Libor Teplý vítězství českotřebovského béčka nad Rychnovem nad Kněžnou ve skupině o 5.-7. místo oblastní ligy. Domácí zlomili odpor houževnatého soupeře až v závěrečné třetině.
Po vyloučení lanškrounského béčka si ve skupině o 5.-8. místo zahrají v oblastní lize o konečné umístění pouze tři mužstva: Řetová, Rychnov nad Kněžnou a Česká Třebová B.
Další program českotřebovských Kohoutů:
sobota 8. března: Řetová – Česká Třebová B (20.00 hod v České Třebové)
sobota 15. března: Česká Třebová B – Řetová (17.00 hod)
sobota 22. března: Rychnov nad Kněžnou – Česká Třebová B (16.30 hod)

 

Trafika u gymnázia říká:

Komu jsem co udělala?

Kolemjdoucím se na Tyršově náměstí dnes naskytl obrázek, který vidíme na vedlejší fotografii.   Ovšem na druhé straně se opuštěná bývalá trafika vandalům na chodníku ve městě jakoby nabízela.  Šel jsem okolo mnohokrát a  pokládal si otázku, zda má smysl, aby zde tato prodejní boudička nadále existovala a zda by nebylo lepší, kdyby  zde prostě nebyla. podobně zmizely jiné trafiky. Rozhodně nelze říci, že tato boudička přispívá ke zkrášlení Tyršova náměstí. Vůbec by mi nebylo proti mysli  kdyby zde byl volný upravený prostor. Využití  tohoto objektu je sporné, vzpomínám si, že zde byl jakýsi sezónní prodej zeleniny. Snad by se mohlo uživit nějaké rychlé občerstvení, je to na poměrně frekventovaném místě. Město by jistě oželelo minimální příjem z pronájmu plochy.....   Fotografie VV  3.3. před 14. hodinou
Změna ve složení osadního výboru Svinná

Zastupitelstvo města schválilo dne 24. 2. na svém zasedání ukončení členství paní Miluše Jasanské v osadním výboru Svinná na její žádost. Na její místo nebyl navržen žádný návrh na nového člena. Osadní výbor bude tedy pokračovat v práci jako sedmičlenný, Předsedou osadního výboru je Vlastimil Šmíd.

 

Pátrací akce prověřila spolupráci policie a horské služby 

Dolní Morava/Pardubice (2. března 2014) – V pátek 28. února v odpoledních a večerních hodinách v Dolní Moravě a na hoře Klepáč (1143 m n. m.), která je součástí masivu Králického Sněžníku, pátrali policisté spolu s členy horské služby v rámci cvičení po čtyřech ztracených mužích. Podařilo se je všechny najít a dostat do bezpečí dvě a půl hodiny po zahájení pátrací akce. Výcviku se účastnilo 90 policistů Krajské pořádkové jednotky (KPJ), Krajského ředitelství policie Pardubického kraje (KŘP Pak) a 20 členů Horské služby České republiky. Jak si počínají, sledovali hejtman Pardubického kraje a šéf Bezpečnostní rady kraje Martin Netolický spolu s ředitelem KŘP Pak Radkem Malířem.
„Akce, do kterých je zapojen velký počet osob, jsou vždy náročně na koordinaci. Byl jsem proto zvědavý, jak se s tím obě složky vyrovnají. Vše pojali velmi profesionálně a spolupráce mezi policií a horskou službou fungovala velmi dobře. Terén vybraný pro cvičení je velmi náročný, zvláště v noci. V okolí rozhledny na Klepáči jsou kamenitá pole v prudkém svahu, proto koordinovat 100 lidí není vůbec jednoduché,“ zhodnotil cvičení hejtman Martin Netolický. Při pátrací akci horská služba a policie využily také GPS navigace, které jim kraj v minulosti zakoupil. „Dlouhodobě se snažíme zlepšovat vybavení obou složek. Moderní GPS navigace, které jsme nakoupili, používají i vojáci, neboť jsou velmi odolné a obsahují velmi podrobné topografické mapy. Umožňují rychlejší a snadnější orientaci v nepřehledném terénu, a jak se ukázalo, jsou cenným pomocníkem při pátracích akcích,“ vysvětlil Netolický.
S výsledky cvičení mohl být spokojený i ředitel KŘP Pak Radek Malíř. „Každé cvičení, kde se mohou naše pořádkové jednotky zdokonalovat a zároveň prohlubovat spolupráci s jinou složkou, v tomto případě horskou službou, je velmi přínosné. Policisté si prakticky vyzkoušeli také sektorové pátrání. Všem zúčastněným patří poděkování za velmi dobře odvedenou práci,“ sdělil ředitel krajského ředitelství policie Radek Malíř.
 
Průběh pátrací akce
Před zahájením pátrací akce je vždy velmi důležitý, co nejpřesnější popis okolností, za kterých se čtyři muži ztratili. Ti se vydali v brzkých ranních hodinách na výstup hory Klepáč, neboť chtěli zažít východ slunce na rozhledně, která je na vrcholu. Důležitou informací byly například GPS souřadnice, na kterých byl naposledy výskyt osob zaznamenán.
Pátrací akci velela policie. Společně s členy HS vyrazili propátrat přesně dané území v rojnici. Závodčím rojnice byl člen horské služby, který místní terén výborně zná. Při pátrání se museli vyrovnat nejenom s tmou, ale i se zbytky sněhu, kluzkými kameny a místy velmi těžko průchodnými remízky. Museli dbát na to, aby jejich rozestupy byly optimální a žádné místo nezůstalo bez povšimnutí.
Po hodině a půl byli nalezeni tři z pohřešovaných mužů. Jeden měl závažné poranění kolene. Policejní záchranář jej pod dohledem specialisty z horské služby musel nejprve ošetřit a poté jej s pomocí kolegů snesli na nosítkách k místu, kam mohla přijet horská služba se záchranářským vozidlem. K identifikaci místa nálezu pohřešovaných policisté, kromě GPS navigací, využili i signální pistoli, pomocí které si osvětlili prostor. Dva  z nalezených mužů svedli bezpečně z hory a společně s raněným je předali členům horské služby, kteří zajišťovali jejich převoz.
Od nalezených mužů zjistili, že poslední člen jejich výpravy se vydal, poté co se jejich kamarád zranil, hledat pomoc dolů do údolí. Rozvinula se tedy opět rojnice, která pokračovala v pátrání pro změnu horizontálně směrem dolů. Posledního z pohřešovaných nalezli zachránci po deseti minutách. Byl při vědomí, ale bylo zde podezření, že má poraněnou páteř. Policisté jej tedy za asistence členů horské služby velmi opatrně přeložili na transportní nosítka a vynesli ho do místa, kde mohl být naložen do transportního vozidla horské služby. Celá pátrací akce mohla být ukončena. Trvala skoro dvě a půl hodiny. 
Jakub Rychtecký, tiskový mluvčí Pardubického kraje
Jitka Vavřinová, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Pardubického kraje