ČESKOTŘEBOVSKÝ DENÍK 133/2014  (28/5)                  

 Piáno musí z terminálu zmizet

Počítá s ním usnesení rady města, schválené v pondělí 26/5 v tomto znění:
č. 534  Rada města zrušuje své usnesení č. 234 ze dne 31.03.2014, tj. odvolává souhlas s umístěním klavíru v přednádražním prostoru na terminálu Jana Pernera v České Třebové a požaduje od pana M. S. uzamčení klavíru k 26.05.2014 a jeho odstranění z veřejného prostranství do 31.05.2014.   
Zodpovídá: Ing. Smrčka

Je těžké to komentovat, každý si na to udělá vlastní názor.  Já osobně se domnívám, že to je škoda, nějaké kompromisní řešení se dalo najít.  Snad se pro piano najde  místo jinde. Je zřejmé, že to nebude možné na veřejném pozemku (nebezpečí další petice),  spíše na soukromém. Jenže kde...u Teska či Kauflandu...?

Pronájem bytu ihned

Zprostředkovávám nabídku pronájmu o velikosti 1+1 s úplným příslušenstvím  ihned
(koupelna s vanou, umyvadlem a WC) o celkové podlahové ploše 57,33 m²,
situovaného v 2. nadzemním podlaží domu č.p. 579 v ulici U Stadionu, v České Třebové.
Součástí bytu je i balkón v mezipatře mezi 1. a 2. nadzemním podlažím a sklep
v suterénu domu. Byt se pronajímá nezařízený, pouze v kuchyni je kuchyňská linka
s plynovým sporákem a digestoří a v předsíni je vestavná skříň. Čisté nájemné je 2.800,- Kč.
Zúčtovatelné zálohy na služby podle evidenčního listu činí v současné době 2.345,- Kč.
Byt je připraven k okamžitému pronajmutí. Zájemci nechť se hlásí na tuto emailovou adresu nebo na telefon 723 473 160.
 
 

Stabat Mater v květnu hned třikrát

Poslední dvě středy - 21. a 28.5. byly pro Bendl opět ve znamení Dvořákovy Stabat Mater. Účastnil se totiž dalších dvou provedení této skladby v Litomyšli a ve Svitavách, tentokráte ale s Litomyšlským symfonickým orchestrem pod vedením dirigenta Davida Lukáše. V květnu vystupoval Bendl společně s pěveckým sborem Smetana z Hradce Králové a tenorovým sólistou  již potřetí. Dalšími sbory, které se podílely na litomyšlském a svitavském provedení byly spojené litomyšlské pěvecké sbory (Vlastimil, Sbor paní a dívek, Mužský sbor). Sólové party v Litomyšli zazpívali soprán – Lucie Hájková alt – Václava Krejčí Housková tenor – Dušan Růžička bas – David Szendiuch. Ve Svitavách pak soprán - Marie Matějková, alt - Jana Ehrenbergerová, tenor - Miroslav Urbánek, bas - Jakub Hrubý. Provedení ve Svitavách bylo z posledních dvou určitě zvukově kultivovanější a všechny zvukové složky v něm výborně ladily. Na podzim Bendl čekají ještě dvě další provedení této skladby v Neratově a ve Vysokém Mýtě. Rok 2014 jako Rok české hudby tak bude po prázdninách pokračovat dalšími slibnými hudebními zážitky za účasti Bendlu. PS

Hejtmani chtějí rovné podmínky pro čerpání evropských dotací 

Pardubice (27. 5. 2014) – Rozpočtové určení daní, pravidla pro spolufinancování Evropských fondů ze státního rozpočtu, jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahomírem Rybou, to byla klíčová témata prvního dne jednání Rady Asociace krajů České republiky v Pardubickém kraji.
Rozpočtové určení daní by mělo být ke krajům přívětivější
Předseda Asociace krajů Michal Hašek spolu s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým informovali kolegy o vývoji jednání s Vládou České republiky o změnách rozpočtového určení daní. „Trváme na splnění slibu, který nám dal ministr financí Andrej Babiš, a věříme, že dojde k navrácení ke stavu před rok 2012, kdy kraje přišly ze svých rozpočtů v souhrnu o 4 miliardy korun,“ sdělil předseda asociace Michal Hašek. V této souvislosti se pak hejtmani shodli na potřebě urychlit setkání s představiteli vlády tak, aby jejich připomínky byly včas zakomponovány do státního rozpočtu pro rok 2015.
 Hejtmani mají obavy také z dosavadních jednání o nastavení podmínek pro spolufinancování Evropských fondů z národních zdrojů. „Vůbec se nám nelíbí rozdílný přístup úředníků Ministerstva financí k obcím a krajům. Jedná se o jednoznačné narušení principu rovnosti samosprávy. Nevidím důvod, proč by krajům neměl stát přispívat na spolufinancování evropských dotací, když v návrhu počítá s podporou měst a obcí ve výši pěti procent. Požadujeme jen rovný přístup,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický, který se dnes vrátil z jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Podle Netolického by návrat k podílu krajů ve výši 8,92 procenta v rozpočtovém určení daní z roku 2011, nemělo pro kraje efekt, neboť by stát krajům zase sebral peníze na kofinancování evropských projektů. „Bylo by to pouze přesunutí peněz z jedné kapsy do druhé. Na nejbližším jednání s vládou budeme usilovat o to, aby kraje měly při čerpání evropských peněz stejné podmínky jako obce,“ doplnil Netolický.
Kraje se shodují s Ministerstvem vnitra v otázkách Integrovaného záchranného systému
Hostem jednání Rady AKČR byl ministr vnitra Milan Chovanec, spolu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Hejtmani se s ministrem shodli na fungování a prioritách Integrovaného záchranného systému (IZS) ČR a potřebách pro zajištění bezpečnosti v krajích.
Váhu, kterou ministr vnitra tomuto jednání přikládá, dokazuje i sestava, se kterou na setkání s hejtmany dorazil. Mimo policejního prezidenta Tomáše Tuhého jej doprovodil i brigádní generál Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru, dále Emilia Bobková, ředitelka úseku poštovních technologií a inspekce České pošty a.s. a Adriana Krnáčová, náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu.
Kraje dlouhodobě podporují složky IZS ze svých rozpočtů. Například financují činnost dobrovolných hasičů a pomáhají v regionech s vybavením Policie ČR. Tato situace je však díky poklesu daňových příjmů a potřebám krajů financovat z krajských rozpočtů především potřeby regionů dlouhodobě udržitelná.
Hejtmani podporují navýšení rozpočtu ministerstva. Kvůli vybavení pro IZS
Věříme v konsensus,“ řekl na tiskové konferenci k setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem předseda AKČR Michal Hašek. „Kapitola ministerstva byla od roku 2009 podfinancována a i přes to, že kraje jsou nadále připraveny složky IZS podpořit v rámci svých možností, podpoříme snahu ministra Chovance o navýšení jeho kapitoly rozpočtu,“ shrnul téma financování IZS Hašek.
Policejní prezident Tomáš Tuhý informoval hejtmany o tom, že reorganizace policie pod jeho vedením by neměla v žádném případě ovlivnit pořádkovou službu policie a ani jinak se dotknout bezpečnosti občanů regionů.
Ministr vnitra Milan Chovanec vyjádřil potřebu spolupráce mezi ministerstvem vnitra a Asociací krajů ČR. Vzájemná spolupráce by se mohla projevit už nyní, při schvalování státního rozpočtu pro rok 2015, kdy ministerstvo potřebuje podporu krajů při své snaze navýšit rozpočet pro příští rok. Hovořil také o reformě státní správy. V této souvislosti slíbil hejtmanům, že bude-li na kraje v budoucnosti přenesena některá z kompetencí, která nyní spadá pod Ministerstvo vnitra, budou s tím ruku v ruce přeneseny i finanční prostředky, které umožní krajům vykonávat přenesenou službu občanům. „Když jsem přijel do Pardubic, očekával jsem, že dostanu perník, místo toho si odvážím spoustu úkolů,“ dodal s nadsázkou a úsměvem ministr Chovanec.
Důležitým tématem pro hejtmany je i případné rušení poboček České pošty v krajích. Hejtmani se dlouhodobě snaží udržet stávající pobočky České pošty a zajistit její služby i pro občany malých obcí. S předchozím vedením Ministerstva vnitra se nepodařilo dosáhnout dohody. Nynější postoj ministerstva se ale mění a snaha zachovat pobočky České pošty je společnou prioritou hejtmanů i ministerstva.
 
Prioritou krajů je stabilita financování sociálních služeb

Pardubice (28. 5. 2014) - Rada AKČR na středečním jednání také přivítala Václava Krásu, předsedu Národní rady osob se zdravotním postižením a věnovala se vyhodnocení vzájemné spolupráce a plnění Memoranda, které bylo uzavřeno mezi AKČR a NRZP ČR v roce 2010.
 Václav Krása ocenil spolupráci krajů s Národní radou osob se zdravotním postižením. V průběhu svého vystoupení apeloval na hejtmany, aby v oblasti veřejné dopravy kladli důraz na to, aby přepravci, kteří v krajích zajišťují veřejnou dopravu mezi obcemi a městy dostatečně zohlednili potřeby osob se zdravotním postižením. Hejtmani na tento podnět reagovali pozitivně a shodli se s Krásou na postupném hledání řešení a zlepšování podmínek pro cestující se zdravotním postižením
Předseda AKČR Michal Hašek informoval zástupce NRZP o vývoji jednání mezi kraji a Vládou ČR o převodu poskytování sociálních služeb ze státu na kraje. Pro hejtmany je naprosto klíčové, aby se podařilo zajistit stabilní a dlouhodobé financování sociálních služeb. „Kraje jsou připraveny převzít agendu sociálních služeb již od příštího roku. Naprosto klíčové však pro nás je, aby stát dlouhodobě garantoval a zajistil stabilní financování,“ vysvětlil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Podle předsedy asociace Michala Haška mají regiony k NRZP velmi blízko. „My se budeme i nadále snažit, aby se kvalita života osob se zdravotním postižením zlepšovala,“ uzavřel Hašek
Hejtmani na základě informací Václava krásy zvažují zřízení poradních platforem v jednotlivých krajích tak, aby zástupci NRZP měli co nejlepší komunikační a koordinační kanál. Tím by se výrazně zlepšila schopnost krajů reagovat na podněty a potřeby NROSZP.
 
Více než tři desítky obcí a měst Sdružení obcí Orlicka,  letos snížily náklady na elektřinu ...

...nákupem na Českomoravské komoditní burze Kladno. K samosprávám, které se ke společnému nákupu sdružily už loni a předloni, letos přibylo město Králíky a obec Žichlínek. „Letošní nákup elektřiny na příští rok přinesl meziroční úsporu 700 tisíc korun. Pokud bychom ale porovnali průměrnou cenu silové elektřiny v roce 2012 s cenou pro rok 2015, ušetřily už tyto nákupy účastníkům třetinu nákladů,“ uvedl předseda Sdružení obcí Orlicka Petr Fiala.
Před prvním nákupem, realizovaným v roce 2012 tehdy 21 samosprávami, se cena odebírané silové elektřiny pohybovala kolem 1.400 korun za megawatthodinu. Tehdejší centrální nákup pak dodávky zlevnil na 1.192 Kč za MWh. K dalšímu poklesu na úroveň 988 Kč za MWh došlo loni, kdy už svoji spotřebu centralizovalo 29 obcí a měst, mimo jiné Lanškroun, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Žamberk, Kunvald či Dolní Čermná. V letošním nákupu se objem poptávky dále zvýšil o téměř 1.100 MWh a cena silové elektřiny klesla pod hranici 940 Kč/MWh.
„Porovnáme-li cenu před centralizací s cenou pro rok 2015, klesly při roční spotřebě 11 tisíc MWh náklady na silovou elektřinu z 15 milionů na 10 milionů korun ročně,“ upřesnil Petr Fiala.
Vedle samospráv pořizují cca 500 MWh elektřiny na burze i Technické služby Lanškroun, s.r.o. I tato společnost burzovními nákupy výrazně šetří, pro příští rok např. dosáhla ceny 960 Kč/MWh, což je proti úrovni před prvním nákupem méně o čtvrtinu.