Květnové zpravodajství z juda

Samurajská katana – 2. kolo

Dne 3.5.2014 jsme odjeli se 6 malými judisty do Liberce na 2. kolo Samurajské katany, kde borci ze 3. tréninkové skupiny získávali další závodnické zkušenosti. A nutno dodat, že i vítězné zápasy a medaile. Nejprve se na tatami postavili Matyáš Zářecký a Petr Studený, naše jediná 2 koťata v soutěži. Každý ve své váze musel absolvovat 3 utkání a minimálně 2 vyhrát, aby měl šanci se prát o medaile. A oba borci 2 ze 3 vyhráli, Petr 2x na O-GOSHI a Matyáš 1x na O SOTO GARI a 1x na O SOTO GARI a držení KESA GATAME. Následně v boji o finále ani jeden neuspěl, ale i přesto prohráli až po 2 minutách, Petr na waza-ari a Matyáš na praporky. Oba tak shodně obsadili 3. místo. Následně se začali prát jak naše 3 dračice, Petra Karastojanová, Anastázie Sýkorová a Adélka Borovičková, tak i poslední mládě v soutěži, Matěj Zika. Petra byla na svých prvních závodech a její strach a hlavně nekonečný proud různých otázek málem zapříčinil mou hospitalizaci u pana Chocholouška. Ale pak vstoupila na tatami a první závodní O GOSHI bylo ukázkové, soupeřka měla nohy tak vysoko nad žíněnkou, že jsem se bál, aby se nedotkly stropu haly. Svoji soupeřku pak udolala ještě jednou a právem si odvezla zlato. A ty připomínky a otázky ke zlaté medaili snad raději ani nechtějte slyšet. :-D Stázka sbírá zkušenosti a přestože oba své zápasy prohrála, tak zejména za ten první jí musím otevřeně pochválit za rvavost a chuť se poprat o vítězství. To je jeden z mála předpokladů pro budoucí úspěchy. No a ten bronz je takový malý návdavek. Adélka si dnes rozdala horší karty a s těmi se moc dobře hrát nedá, ale také ukázala, že se v ní skrývá potenciál, který se na povrch prodere co by dup. No a Matěj? Matěj ten dnes vyhrál svůj první zápas! Sice jsem málem dostal infarkt, ale zvládl to a ve své váze tak skončil na pěkném pátém místě. Jak my judisté říkáme, nemusí pršet, jen když kape. Celková bilance tak zní: 6 dětí, 4 medaile, 1 zlato, 3 bronzy, 18 zápasů, z toho 7 vítězných. Fotky jsou na níže uvedeném odkazu. JUDU ZDAR!                                                                Trenér: Vlastimil Zemánek
USK cup
Na Pražský pohár USK CUP Praha odjeli tři dorostenci Karel Gregar, Jan Formánek, Filip Adamský a tři starší žáci Tonda Kobza, Matouš Jirsa, Adam Vítek. Přivezli tři medaile. V dorostu 2. místo Karel Gregar a ve starších žácích 2. místo Antonín Kobza a 3. místo Adam Vítek. JUDU zdar.                                                                                            Trenér: Karel Gregar

Regionální pohár v N. Bydžově = 1.místo!

V sobotu 10. 5. 2014 jsme se účastnili 2. kola Regionálního přeboru žáků a mláďat. Turnaje se účastnilo 14 oddílů s celkovým počtem 151 závodníků. Po prvním kole jsme obsadili průběžné 2. místo, ale v tomto jsme si dali cíl překonat vedoucí tým soutěže a dostat se tak do průběžného vedení. Po velmi pěkných výkon všech našich závodníků se nám povedlo nejen toto kolo vyhrát, ale celkově se dostat i na průběžnou první příčku v soutěži. Poslední 3.kolo nás čeká v červnu u nás v České Třebové, tak doufám, že budeme alespoň tak úspěšní jako právě v Bydžově. Judu zdar.                                                             Trenér: Vlastimil Zemánek

Polabská liga III.kolo

Dne 17.5.2014 jsme se vydali vlakem do Kolína, kde se konalo 3. kolo Polabské ligy. Z našeho oddílu jelo 32 dětí a musím konstatovat, že při celkové účasti 253 dětí z 22 oddílů jsme měli jednoznačně největší výpravu. V přiloženém přehledu můžete vidět výsledky našich svěřenců a i když se těch medailových pozic je trochu méně, než jsme čekali, tak i přesto musím vypíchnout několik našich mladých judistů. 1) Vláďa Synek – 5 zápasů, 5 výher, ale jakých výher. 2x po 7 vteřinách od začátku a finále dal Vláďa za 5 vteřin. Když si při Seoi Nage vždy vychýlí soupeře tak jak má, tak je radost se podívat. 2) Petr Studený – 5 zápasů, 4 výhry, 2. místo. Péťa se občas tváří tak jakože se jen tak přijel podívat, ale pak na tatami ukáže pár technik a lepší se každým turnajem. 3) Honza Janiš – stejné skóre jako Petr, pouze v mladších žácích, což je zase o nějaký ten stupeň výše. Na začátku přechodu z mláďat měl Honza trochu problémy s přechodem, ale každým dalším turnajem získává na sebevědomí a jde zase nahoru. Teď už aby tam cinklo nějaké to zlato a bude těžké ho zastavit.
Samozřejmě chválím i všechny ostatní, a to jak kluky, tak holky. Některé zápasy byly opravdu zajímavé a měly šťávu, a to dokonce i několik prohraných zápasů, kde sice byl soupeř lepší, ale rozhodně to vítězství nedostal zadarmo. Celkově jsme jako oddíl v tomto kole skončili 4. o 1 bod za třetím a druhým v pořadí, takže poháry tentokráte putovaly jinam, ale opět jsme ukázali, že je potřeba s naším oddílem počítat. V průběžném pořadí Polabské ligy se dělíme o 3. místo s Čáslaví. JUDU ZDAR!   Trenér: Martin Štusák, Lubomír Novák

Mistrovství ČR starších žáků družstev – neskutečné 3. místo!

V sobotu 24. 5. 2014 jsme odjeli na Mistrovství ČR družstev starších žáků do Benešova, kam se sjelo celkem 11 nejlepších výběrů z celé ČR. Tentokrát jsme sestavili tým nejen z našich závodníků (Vítek Škrkoň – 50kg, Dominik Štusák – 46kg, Tonda Kobza – 66kg, Honza Růžička – 55kg a Adam Vítek – +73kg), ale také z oddílů Sokola Hradce Králové (Honza Černý – 46kg a Vojta Macháček – +73kg), Judo klubu Jablonce nad Nisou (Matyáš Sobota – 60kg a Maršálek Aleš – +73kg), z Juda Česká Lípa (Láďa – 73kg a Michael Balážovi – 42kg), SKP Juda Jičín (Tadeáš Čeřovský – 38kg) a z Juda Loko Trutnov (Petr Kudrna – 38kg). Nejdřív musím říct a ocenit, jak jsme skutečně všichni závodníci a trenéři vytvořili parádní partu, a to se taky pak projevilo i na žíněnce. V prvním kole jsme sice skutečně těsně prohráli (po infarktovém závěru) s pozdějším vítězem z Benešova, ale pak jsme dokázali postupně porazit týmy z JC Hranice,  USK Praha, SKKP Brno a nakonec o třetí místo i Judo Sokol Jihlava. Nechci vypichovat výkony jednotlivců, protože všichni kluci ukázali, jak je soutěž družstev a neskutečná atmosféra dokáže strhnout k opravdu špičkovým výkonům a jen věřím, že se nám třeba někdy ještě podaří podobný tým dát dohromady. Mám radost, že jsme všem ukázali, že judo umíme a potvrdili náš poslední velký úspěch na Českém poháru družstev krajů.
Ještě musíme pogratulovat ostatním medailistů – vítězným judistům z Benešova a stříbrnému týmu z Juda Kaplice. Pro všechny to byl mimořádný zážitek – kluci skvělá práce a přejeme Vám ještě hodně dalších takových medailí. Na soutěži se nám taky představily Kíťa a Magda Klimešovi, které hostovaly jako starší žákyně v týmu Judo Teplice. Magda se bohužel do bojů nezapojila, ale Kíťa dokázala dvakrát zvítězit. Jako tým pak skončily celkově na 4. pozici. Judu zdar.
Trenér: Martin Štusák

Dorostenecká liga – 2.kolo

V sobotu 31.5.2014 se konalo v Hranicích na Moravě 2. kolo orosteneckéligy. Tentokrát se v barvách SKP Judo Nový Bydžov pral pouze Karel Gregar (Vojta Typl absentoval po zranění a Vítek Škrkoň se nemohl zúčastnit) a pomohl oddílu Nové Bydžova udržet třetí postupové místo. Na podzim se budou Karel, Vojta i Vítek prát v dresu Bydžova o republikové medaile. Judu zdar.