Svéprávnost lze pouze omezit Od začátku letošního roku je účinný „Nový občanský zákoník“, který do života opatrovníků a jejich „svěřenců“ přinesl změny.
Soud jmenuje člověku opatrovníka k ochraně jeho zájmů. Soud jmenuje opatrovníka zejména tomu, - kdo je omezen ve svéprávnosti - o kom není známo, kde pobývá - kdo se má účastnit určitého právního jednání a jeho totožnost není známá - kdo má kvůli svým zdravotním potížím problémy hájit svá práva a spravovat jmění
Od 1.1.2014 nemůže být člověk svéprávnosti zcela zbaven. Svéprávnost může být pouze omezena a to: - jen na určitý čas (nejdéle na 3 roky) - jen na určité úkony a - jen pro duševní poruchu. V běžných záležitostech může člověk nadále jednat samostatně.
Po 3 letech se člověk stává znovu plně svéprávný. Pokud nadále trvají důvody k tomu, aby byla člověku omezena jeho svéprávnost, musí opatrovník před uplynutím skončením omezení svéprávnosti znovu požádat soud o omezení svéprávnosti. Opatrovník by měl být s opatrovancem v kontaktu, projevovat o něho skutečný zájem, dbát o jeho zdravotní stav a starat se o naplnění jeho práv a chránit jeho zájmy. Měl by opatrovanci srozumitelně vysvětlit, jaké kroky za něho podniká, a proč.
Občanská poradna Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 69, Ústí nad Orlicí, tel. 465 520 520, mob. 734 281 414, poradna@orlicko.cz , www.uo.charita.cz, www.obcanskeporadny.cz/
|