Soustředění z ruského jazyka na gymnáziu v Pardubicích

Ve dnech 5. až 7. listopadu se konal na Gymnáziu Dašická v Pardubicích projekt na podporu talentovaných žáků středních škol a devátých ročníků základních škol Pardubického kraje, který nabízel třídenní soustředění pro studenty ruského, německého a francouzského jazyka. Využila jsem nabídky naší ruštinářky a do tohoto projektu jsem se přihlásila společně se studentkou kvinty Radkou Mikuleckou.
Čtvrteční odpoledne bylo zahájeno přednáškou pana Ljudviga Ivanoviče Dogunka o ruské kultuře, zvláště hudbě. Večerním zpestřením bylo pardubické Aquacentrum. Páteční dopoledne strávili všichni účastníci soustředění na královéhradecké univerzitě na katedře ruského jazyka, kde jsme měli velmi zajímavou přednášku o Moskvě. V odpoledním bloku jsme se s paní Olgou Ivanovnou Ščolokovou věnovali Rusku jako celku. Páteční večer jsme prožili u pizzy a následných sportovních aktivit. Program vyvrcholil sobotním dopolednem, kdy nás pan Ščolokov seznámil s ruskými tradicemi a pan Dogunko doplnil, jak to chodí na Ukrajině. Zároveň jsme měli možnost ochutnat tradiční ruské bliny a čaj.
Celou akci musíme hodnotit pouze kladně. Těžko uvěřit, že se tento program konal prvním rokem, protože byl po organizační stránce opravdu perfektně zvládnutý. Z Pardubic jsme si s Radkou přivezly nejen cenné zkušenosti, znalosti a certifikáty, ale našly jsme si i nové přátele se stejnými zájmy. Jsem moc ráda, že jsem se mohla projektu zúčastnit. Velké poděkování též patří Mgr. Zuzaně Burianové a PhDr. Daně Hoškové, které nás, ruštináře, velice mile a vždy s úsměvem na rtech provázely naším třídenním intenzivním studiem ruského jazyka.
Markéta Vejdová, sexta