Českotřebovský deník 7/2015 (9.1.)                                       
Jak město financuje sociální oblast

Město česká Třebová spolupracuje s celou řadou organizací působících v sociální oblasti a nemalou měrou se podílí i na jejich financování. V roce 2014 bylo vynaloženo na tuto oblast 4 374 000,- Kč.
Příspěvek sociálním službám Česká Třebová činil 2 600 000,- Kč, Naději 1 320 000,- Kč, Českému červenému kříži 210 000,- Kč, Fondu ohrožených dětí 30 000,- Kč, Svazu důchodců 30 000,- Kč, Člověku v tísni 20 000,- Kč, Laxusu 20 000,- Kč, Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých 20 000,- Kč, Svazu tělesně postižených 10 000,- Kč a  Svazu postižených civilizačními chorobami 10 000,- Kč, Dalších 104 000,- Kč bylo rozděleno organizacím poskytujícím potřebné sociální služby pro občany České Třebové (jako např. Péče o duševní zdraví, Roska, Linka důvěry, Amalthea,  charity, azylové domy, ....)
 
O slepičce a kohoutkovi (k dislokaci služeb charity)

Na to, že máme všude tak "blízko" dojíždíme i za půjčováním charitativních pomůcek, kterých je potřeba stále víc a víc a nejsou vždy dostupné. Když jsem vloni sháněla polohovací postel, připadala jsem si jako ta slepička s kohoutkem. Postel jsem sháněla v ÚO, Litomyšli, Šumperku, Zábřehu. Nakonec jsem ji sehnala ve Svitavách, odkud ji i přivezli a smontovali, ale podepsat smlouvu už musíte dojet do Svitav. Taktéž tam musíte dojet při ukončení zapůjčení. Jak to dopadlo - postel jsem nakonec nepotřebovala, ale nervy s tím, aby vše klaplo, byly hodně napnuté..... (VV)
 
Pozvánka do městské knihovny 

14. ledna od 17-18 hodin, dětské oddělení
Knihožrouti! Pozor! Pozor! V knihovně se objevili KNIHOŽROUTI!

Milují knihy a tahle vášeň je velmi nakažlivá! Mezi varovné příznaky onemocnění patří: láska ke knihám a k čtení. Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, přijďte k nám. Každou druhou středu v měsíci (14. 1., 11. 2., 11. 3., 8. 4., 13.5.)
 
Správní rada Univerzity Pardubice


Složení Správní rady UPa
Předseda Ing. Ivo Toman, MBA, ředitel odboru regionální dopravy, GŘ České dráhy a.s.
Místopředsedové Ing. Roman Línek, MBA, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje
prof. Ing. Iva Ritschelová, CSc., předsedkyně Českého statistického úřadu Praha
Další členové
Ing. Martin Borovička, generální ředitel, S group holding, a. s., Liberec
Ing. Rudolf Černý, člen dozorčí rady Iveco Czech Republic, a.s., Vysoké Mýto

MUDr. Štěpánka Fraňková, Pardubická krajská nemocnice, a.s.
Mgr. Miluše Horská, senátorka, ředitelka ZŠ a praktická škola Svítání, o.p.s.

JUDr. Martin Netolický, Ph.D., hejtman Pardubického kraje

doc. Ing. Václav Petříček, CSc., předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS, s.o.k. Praha
prof. Ing. Vlastimil Růžička, CSc., Technologické centrum AV ČR - strategické studie
JUDr. Miloslav Výborný, soudce Nejvyššího správního soudu
prof. Ing. Ivan Wilhelm, CSc., vládní zmocněnec pro evropský výzkum
Pardubický kraj připravil projekty na opravu silnic za 630 milionů

Pardubice (6. ledna 2015) – O financování oprav silnic III. třídy jednali ve středu v Pardubicích zástupci Pardubického kraje a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Jeho ředitel Tomáš Čoček informoval o termínu jednání výboru SFDI. Ten se sejde 27. ledna a rozhodne o finanční alokaci dotací státu na opravy silnic. Pardubický kraj má proto připraven zásobník projektů.
„Máme připraveny projekty za 630 milionů korun. V nich klademe důraz na obnovu mostních konstrukcí a opravy silnic III. třídy. Pracuje se na projektové dokumentaci a stavebních povoleních,“ seznámil Tomáše Čočka s přípravami Pardubického kraje 1. náměstek hejtmana Jaromír Dušek, který má v gesci dopravu a dopravní obslužnost. Řediteli SFDI také sdělil další náměty na potřebné investice do dopravní infrastruktury v regionu.
„Prioritou je pro nás shánět vnější zdroje mimo rozpočet Pardubického kraje. Pardubický kraj zvýšil meziročně spoluúčast na opravách silnic o 20 milionů na živičné povrchy a 25 milionů na investice. Navíc letos ještě navýšíme rozpočet ze zlepšeného hospodaření,“ prohlásil hejtman Martin Netolický. „Vítáme, že poprvé vznikla systematická podpora od státu mimo evropské fondy. Bez ní bychom nebyli schopni vlastních zdrojů provádět dostatečnou reprodukci silnic,“ dodal hejtman Martin Netolický.

 

Do výstavby se musí vrátit i národní programy

Pardubice (9. 1. 2014) – Valné hromady České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě v Pardubicích (ČKAIT) se zúčastnili také hejtman Martin Netolický a 1. náměstek Roman Línek. Ve svém vystoupení se věnovali zejména situaci kolem hodnocení veřejných zakázek, novým programům z Evropské unie a také byrokracii ve stavebnictví.
Účastníci valné hromady hovořili zejména o přetrvávající cenové válce ve stavebnictví a kritizovali také nedočerpání evropských dotací z národních operačních programů. Na některé související problémy poukázal i hejtman Martin Netolický: „Například extrémně nízká vysoutěžená cena za vybudování Úřadu práce v Pardubicích vedla nakonec vítěznou firmu k odstoupení od smlouvy. Naopak u terminálu letiště byly nabídky firem o 100 milionů vyšší, než předpokládali investoři. Vracíme se k heslu našich babiček, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. To se prokázalo například na okleštěných projektech haly nebo jídelny na Gymnáziu Dašická, kde nyní musíme řešit důsledky.“ Napomoci by měla od 1. dubna novela zákona o veřejných zakázkách, která umožní posuzovat i jiná kritéria, než nabídkovou cenu.
Podle přítomných krize ve stavebnictví pozvolna ustupuje. „Musíme si uvědomit, že právě v tomto období nás zachránily evropské projekty, které přišly v pravý čas. Bez nich by naše stavebnictví bylo v uplynulých letech v zoufalé situaci,“ podotkl  Roman Línek.
Hejtman upozornil přítomné na to, že Evropská unie nebude v novém období už v takové míře financovat budování infrastruktury jako dosud. Kvůli zpoždění nových výzev se ale největší výpadek financování z Evropy očekává právě v letošním roce. „Na Pardubickém kraji jsme si toho vědomi a tento výpadek chceme letos částečně nahradit z prostředků kraje, které máme z přebytku daňových výnosů. Ovšem problémy při budování infrastruktury například  v cestovních ruchu nebo kultuře musí pomoci řešit stát. Upozornili jsme vládu, že se bude muset vrátit i k národním programům a přispět na tyto oblasti z jednotlivých kapitol státního rozpočtu.“
Roman Línek poděkoval končícímu výboru v čele s Radimem Loukotou za dosavadní spolupráci s Pardubickým krajem, nicméně v dalším průběhu schůze byl výbor na další tři roky zvolen ve stejném složení. „V letošním roce bude kraj společně s komorou  vyhlašovat už sedmý ročník Stavby roku a společně si také připomeneme 200 let od narození stavitele železnic Jana Pernera,“ uvedl náměstek hejtmana.
Komora se věnuje i vzdělávání a výchově mladé technické generace. V souvislosti s tím předali její představitelé v Domě techniky ocenění i nadějným studentům Dominice Hudíkové a Janu Drahošovi ze SŠ a VOŠ stavební Vysoké Mýto, Miloši Kopeckému z Průmyslové SŠ Letohrad, Milanu Paclíkovi ze SPŠ stavební Rybitví a Šárce Kupcové z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice.