Skvělý start a finiš Kohoutů

Českotřebovští Kohouti využili výhody domácího ledu a po výhře ve druhém semifinálovém utkání dokázali srovnat krok s favorizovanou Chrudimí. Nedělní zápas měl opět velmi dramatickou zápletku. Zatímco po první třetině, kterou prohráli o čtyři branky, byli hosté zralí na ručník, ve druhém dějství se karta otočila. Závěr střetnutí, ve kterém se třikrát gólově prosadil útočník Marek Hemský, patřil opět Kohoutům.

Česká Třebová – Chrudim 7:4 (4:0, 0:3, 3:1)

Branky: 2. Fúzik (Fousek, Jindřich), 3. Hemský (Řehák, Vlček), 4. Pelán (Dítě), 19. Jindřich z trestného střílení, 46. Janda (Fousek), 56. Hemský (Zadina), 60. Hemský (Krejnus, Vlček) – Kišš (Dvořák, Dobiáš), 38. Zrůst, 53. Plch (Cvrček).

Rozhodčí: Najman – Huryta, Kolář. Vyloučení: 7:5 (navíc Vlček a Fúzik na 10 minut – Zrůst 10+20 minut). Využití: 0:1. Diváků: 521. Nejlepší hráči: Hemský, Zadina - Plch. Stav série: 1:1.

Česká Třebová: Mahdal (38. Nimmerrichter) - Lesák, Krejnus, Poul, Popler, Poskočil, Řehák, Matys – Hemský, Vlček, Zadina – Fousek, Jindřich, Fúzik - Pelán, Janda, Dítě – Zítka. Trenéři: Topol a Jindřich.

Chrudim: Ament (4. Chalupa) – Dvořák, Urban, Langr, Vích, Budínský, Zrůst – Dobiáš, Plch, Kišš – Králíček, Ježek, Novák – Cvrček, Seidler, Ondráček – Turčáni. Trenér: Fibiger.

Domácí hokejisté vlétli do zápasu jako hladoví vlci a během necelých čtyř minut získali tříbrankové vedení. V čase 1:29, po přihrávce Fouska, otevřel skóre Fúzik – 1:0. V čase 2:33 vypracovali Vlček s Řehákem příležitost pro Hemského – 2:0. Chrudimský kouč Fibiger si raději vzal oddechový čas, ale moc platné mu to nebylo, protože v čase 3:39 zamířil přesně pod horní tyčku Pelán – 3:0!! Brankář hostujícího mužstva Ament se vzápětí vydal na střídačku.

Ani náhradník Chalupa se mezi třemi tyčemi nenudil. V 11. minutě zlikvidoval střely Fouska a Pelána, ve 12. Minutě zmařil gólovou šanci Vlčka. Právě ten se vzápětí stal smutným hrdinou okamžiku, po nedovoleném zákroku vyfasoval dvě trestné minuty plus osobní desetiminutový trest. Kohouti oslabení přečkali, stejně jako v případě dalšího vyloučení Fúzika. Závěr první třetiny přinesl další radostný okamžik nabuzeného domácího týmu. Po faulu na Jindřicha nařídil rozhodčí Najman trestné střílení, který českotřebovský útočník s jistotou proměnil – 4:0.

V úvodu druhé třetiny měli Kohouti další dvě slibné příležitosti. Ve 22. minutě měl smůlu Fousek, který napálil puk do levé tyčky chrudimské branky. Ve 25. minutě nedokázal puk z bezprostřední blízkosti usměrnit za Chalupova záda Dítě.

Ze strany domácího týmu to byla na dlouhé minuty všechno, světlou výjimkou byla 30. minuta, kdy v gólové pozici zaváhal Janda. Jinak se hrálo podle chrudimských hokejových not. Hosté přidali na rychlosti i na důrazu a domácí nevěděli, kam dřív stačit. Chrudim zatroubila do útoku ve 27. minutě, kdy se trefil rychlý Ježek – 4:1. O dvě minuty později byl vyloučen domácí Fousek a hostům stačily ke vstřelení druhé branky pouhé tři vteřiny, když se prosadil kanonýr Kišš – 4:2. Totální výpadek Kohoutů ve druhém dějství potvrdila 38. minuta. Při hře ve čtyřech pohodlně projel celým kluzištěm chrudimský obránce Zrůst a definitivně kontaktním gólem – 4:3 se postaral o střídání českotřebovských brankářů.

V závěrečném dějství se domácí tým probral z hlubokého útlumu a dramatický zápas dotáhl do vítězného konce. Ve 46. minutě se prudkým švihem trefil do pravého horního růžku Janda – 5:3. Hosté reklamovali nastřelenou tyčku, sudí Najman byl nekompromisní a pátou branku Kohoutů okamžitě uznal.

Rozhodnuto však zdaleka nebylo. V 53. minutě, po dlouhém obléhání českotřebovské branky, nedokázali domácí puk jednoduše odpálit do středního pásma a Plch jejich chybu ztrestal – 5:4. O klíčovou branku se v 56. minutě postaral útočník Zadina, který vybojoval puk za chrudimskou brankou. Vzápětí jej pohotově naservíroval najíždějícímu Hemskému, který pálil rychle a přesně – 6:4. Na začátku 60. minuty se Hemský radoval z hattricku, když po šikovném vypíchnutí puku proměnil sólový nájezd – 7:4.

Tomáš Topol, trenér HC Kohouti Česká Třebová: „Zbytečně jsme se nechali ukolébat výborným nástupem a čtyřbrankovým vedením, zápas jsme si potom zkomplikovali. Ve třetí třetině se mužstvo naštěstí vrátilo k tomu, co nám přineslo úspěch. Hráči plnili, co měli a to nám přineslo úspěch.“

Jiří Fibiger, trenér HC Chrudim: „Klíčové bylo, že jsme prospali první třetinu. Třemi vstřelenými brankami jsme se dokázali do zápasu vrátit, pátý a šestý gól soupeře nás definitivně srazil do kolen. Nebyly síly, nebyl ani čas na to, abychom s utkáním ještě něco udělali.“

Příští zápas – středa 18. února: Chrudim - Česká Třebová (18.30).
Druhé semifinále:  Choceň – Světlá nad Sázavou 3:4 v prodloužení.  Stav série: 0:2.