NEDÁVNO VYŠLA KNIHA MARTINA ŠEBELY
OBCHODY A ŽIVNOSTI V ČESKÉ TŘEBOVÉ

Kterého období se kniha týká?
Kniha mapuje českotřebovské podnikání zhruba od poloviny 19. století do padesátých let století dvacátého, kdy byly, jak všichni víme, veškeré soukromé obchody a  živnosti rušeny a začleňovány do tzv. socialistického sektoru. Jako jeden ze zdrojů informací jsem využíval veškeré staré českotřebovské matriky, nyní volně přístupné na internetu. Tam se dají nalézt přímo úžasné podklady. Směrem do minulosti se obchodníků a podnikatelů objevuje čím dál méně, proto jsem se rozhodl počátek  popisovaného období omezit rokem 1850.

 

Živností je mnoho druhů, jak je rozdělujete?
Jednotlivé živnosti bylo třeba tématicky rozdělit podle oborů podnikání. Tak vznikl první díl, obsahující veškeré potravinářské obory. V plánu měl být poté díl druhý, kde by čtenář nalezl další obory podnikání, avšak již zaměřené na obchody, jak bychom řekli v současné terminologii „průmyslovým“ zbožím a také zdejší drobné živnostníky. Větší průmyslové podniky již byly podrobně popsány v mých předchozích publikacích. Po předání rukopisu tiskárně mi však bylo sděleno, že kniha by měla více než 500 stran bez jediného obrázku, proto jsme museli přistoupit k rozdělení stávajícího textu do dvou částí.

 

Mapujete i současné živnosti?
Specializuji se výhradně na živnosti „dávno minulé“. Ty současné, přenechám někomu z mých případných následovníků, aby je zpracoval o mnoho desetiletí později, aby si přitom „užil“ také řadu pátrání, přímo detektivních, jako já nyní. Ono mnohdy pracovat vlastně s ničím, jen s několika zlomkovými informacemi, které pak díky zmíněným matrikám, vzpomínkám pamětníků, případně dalším podkladům, začínají nabývat určitou formu a  jsou spolu s dalším textem skládány jako pomyslné kamínky do mozaiky, je velice zajímavé.

Jaké bude pokračování tohoto 1. dílu knihy?
Není již žádným tajemstvím, jak nyní vydaná publikace vypadá. Kniha je již zhruba dva týdny v prodeji a tak každý, kdo měl možnost do ní nahlédnout, ví, že popisuje zdejší obchodníky potravinami, do nichž lez zahrnout jak se dříve říkalo „kupce“, majitele „koloniálních“ obchodů, ale také krupaře, trhovce a kramáře. Stranou nezůstávají ani majitelé místních lahůdkářských obchodů. Je následují obchodníci mlékem a ovocem a zeleninou. Čtenář tu nalezne také výrobce kávových náhražek. Druhý díl bude vlastně pokračováním této publikace. Na řadu přijdou zdejší řezníci a uzenáři, kterých zde bylo v různých dobách skutečně mnoho, dále potom pekaři a cukráři. Již nyní je v přípravě díl třetí, jehož obsah zatím není pevně stanoven.