Českotřebovský deník 96/2015 (29.4.)                                   
Přijďte se podívat a něco koupit na 7. Bleší trhy u malířů, které se konají už tento pátek a sobotu na Splavě.

Na návštěvu se těší pořadatelé.  M. Mička.

Obnovení zastávky Křib v České Třebové se bude řešit příští týden

Pardubice (24. 4. 2015) – Autobusová zastávka Česká Třebová, sídliště Křib přestala být obsluhována před třemi lety, protože bránila plynulosti a bezpečnosti silničního provozu. Obyvatelům sídliště Křib a obytného souboru Moravská ulice se tak zkomplikovala doprava do města. Nyní se bude jednat o možném obnovení této zastávky. Právě probíhá licenční řízení a příští týden se uskuteční jednání, při kterém zástupci města Česká Třebová a Krajského úřadu Pardubického kraje prověří možnost, že by tu opět zastavovaly autobusy.
„Vyslyšel jsem požadavky ze strany občanů, které jsou stále četnější. Optimalizace dopravy v roce 2011 změnila trasování autobusových linek z Rybníka na českotřebovský terminál tak, že nyní jsou všechny vedeny okolo firmy Korado. Rádi bychom upravili jízdní řád tak, aby alespoň některé spoje zajížděly na sídliště Křib. Měly by to být především dopolední a odpolední spoje zajišťující dopravu do obchodů a zdravotnických zařízení. V závislosti na směnách v Koradu by zbylé autobusy i nadále jezdily na tamější zastávku," prohlásil hejtman Martin Netolický. „Rádi bychom, aby se nová trasa objevila v jízdních řádech už během léta,“ dodal hejtman.
Autobusová linka jezdila mezi obcí Rybník a českotřebovským sídlištěm Lhotka přes zastávku u sídliště Křib až do roku 2011, kdy společnost Oredo provedla nepovedenou optimalizaci veřejné dopravy. Trasa od té doby vede kolem Korada ulicemi Bratří Hubálků a Slovanská. V licenčním řízení je důležité stanovisko Dopravního inspektorátu Policie ČR v Ústí nad Orlicí, neboť zastávka nesplňuje parametry pro veřejnou dopravu – především kvůli jejímu umístění u křižovatky a na silnici I. třídy.
 
Podnik INA chystá stavbu nového závodu ve Svitavách

Pardubice (29. 4. 2014) Firma INA Lanškroun vyrábí unikátní automobilovou součástku – třícestný regulační ventil, který šetří spotřebu paliva a významně snižuje emise. Protože je o něj obrovský zájem mezi automobilkami, chystá se příští rok otevřít nový závod ve Svitavách. O aktuální stav připravované investice a její dopad na zaměstnanost v regionu se včera v sídle firmy v Lanškrouně zajímal i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
„Velmi úspěšný výrobce komponentů do automobilů INA Lanškroun chystá rozšíření výroby. Nyní zaměstnává 650 pracovníků v Lanškrouně a okolí a chystá výstavbu zcela nového závodu ve Svitavách s výhledem 1000 nových pracovních míst do tří let. Už před časem jsem byl požádán k intervenci ohledně investice ve svitavské průmyslové zóně Paprsek kvůli problému s vynětím pozemků ze zemědělského půdního fondu. Stát, kraj i Czechinvest v současnosti hledají řešení,“ sdělil po jednání hejtman Martin Netolický. „Debatovali jsme také o středním školství. Firma INA spolupracuje s lanškrounským Středním odborným učilištěm a střední odbornou školou a nově také se Středním odborným učilištěm Svitavy. Vlastník firmy, skupina Schaeffler, má pochopení pro duální systém vzdělávání, který je v Německu běžný a jehož prvky se snažíme prosazovat také do středního odborného školství v Pardubickém kraji,“ dodal hejtman.
Lanškrounská společnost INA patří do skupiny Schaeffler Group, která je v celosvětovém měřítku předním dodavatelem valivých ložisek a dílů pro automobilový průmysl. Svitavský závod bude vyrábět zejména třícestný regulační ventil pro chladicí systém vozidel (WMM Modul). „Do konce června bychom měli mít koupené pozemky, v listopadu chceme začít stavět a v červenci 2016 bychom měli zahájit výrobu,“ uvedl Jan Goláň, jednatel firmy INA.
 
Podnikatelé Pardubického kraje mohou již podesáté poměřit síly v celorepublikovém klání

Někdo začínal doma v garáži a nyní jsou jeho výrobky známé po celém světě, jiní přišli s nápadem, který zastiňuje i značky nejzvučnějších jmen. Další podnikatelé působí pouze ve svém regionu, ale jsou jeho nedílnou součástí a mají zákazníky, kteří se bez jejich produktů či služeb neobejdou. Přesně takové firmy a podnikatelé mají šanci uspět v tradičních podnikatelských soutěžích Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Právě odstartoval jubilejní desátý ročník. Vítězem nemusí být ten největší, ale ten nejlepší!
V minulém roce se do soutěží přihlásilo více než 6500 firem a živnostníků z celé České republiky. Prvním krokem k celorepublikovému vítězství je úspěch v krajském kole. Soutěže jsou jedinečné právě díky tomu, že ty nejlepší podnikatele hledají ve všech čtrnácti regionech ČR. Krajský vítěz pak v celostátním kole reprezentuje nejen sám sebe, ale celý region. U živnostníků rozhoduje o pořadí v kraji porota na základě podnikatelských příběhů, u firem je důležitým faktorem také tzv. finanční „scoring“, který hodnotí finanční stabilitu společností. Do soutěže se mohou přihlásit malé a střední firmy působící v České republice s nejméně dvouletou účetní historií a s obratem do 1,5 miliardy korun a živnostníci, kteří jsou minimálně jeden rok vlastníky platného živnostenského listu nebo jiného oprávnění k podnikání dle právních předpisů.
Tradičním titulárním partnerem kategorie Firma roku, je již osmým rokem společnost Vodafone, která podporuje nové a zajímavé podnikatelské záměry.
 „V první řadě musí mít začínající firma dobrý nápad a chuť se vrhnout do podnikání. Bez odhodlání a víry ve vlastní produkt to nejde. Uspět na trhu není snadné, ale oproti předchozím generacím mají firmy možnost propagovat své produkty či služby prostřednictvím internetu. Webové stránky, sociální sítě, různá reklamní videa, možností je spousta, stačí si jen vybrat. Jednou z možností, jak se zviditelnit, je přihlásit se do soutěže Vodafone Firma roku 2015, rádi vás uvidíme,“ uvedla obchodní ředitelka pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic Milena Linhartová.
V roce 2014 se v Pardubickém kraji přihlásilo 259 firem a 225 živnostníků. Nejlepší firmou kraje se loni stala společnost Contipro Pharma a.s., která působí na poli biotechnologie. Titul nejlepšího živnostníka si odnesl Petr Novotný, který navrhuje dopravní stavby ve městech a obcích.
 
Titulárním partnerem kategorie Živnostník roku je Česká spořitelna.
„Nesmírně náš těší, že jsme se stali titulárním partnerem soutěže Živnostník roku 2015. Oceňujeme všechny, kteří vybudovali živnost od nuly, získali spokojené klienty a přijali odpovědnost za své zaměstnance. Jen takoví podnikatelé nejlépe vědí, jak chutná úspěch a kolik práce se za ním skrývá. My si jejich úsilí velmi vážíme a nabízíme jim silné partnerství, které přinese nové příležitosti a umožní další rozvoj,“ řekl František Krčil, ředitel segmentu živnostníků z České spořitelny.
Společnost Vodafone patří dlouhodobě k lídrům v oblasti společenské odpovědnosti v České republice. Tradičně vyhlašuje partnerskou kategorii Vodafone Odpovědná Firma roku. Ta už pět let oceňuje společnosti, které svým chováním šetří životní prostředí, nadstandardně naslouchají potřebám svých zaměstnanců nebo se výraznou měrou podílejí na rozvoji regionu, v němž působí. Ze 14 krajských finalistů si v roce 2014 tento celorepublikový titul odnesla společnost České houby a.s., která na svých farmách pěstuje nejen houby, ale také čerstvé výhonky, sušené ovoce, sušené houby a další kulinářské speciality. Vítězem Vodafone Firmy roku se pak stala sklárna AJETO spol. s r.o., Czech Glass Craft.
„Vítězství potvrdilo i to, že kolektiv našich zaměstnanců je velice schopný, pracovitý, zručný a flexibilní,  a že umíme k těmto věcem přidat i jakousi další nadstavbu. Ukázalo se tím také to, že naše společnost  má v sobě neskutečný potenciál. Jsem moc rád, že se tímto oceněním potvrdila i správnost cesty, kterou se  společnost  vydala s mým nástupem na pozici ředitele společnosti.“ Jaroslav Turnhöfer, ředitel společnosti AJETO spol. s.r.o., Czech Glass Craft
Až do 31. května se zájemci o účast v soutěžích mohou registrovat na internetových stránkách www.firmaroku.cz a www.zivnostnikroku.cz. Prvních 100 soutěžících, kteří kompletně dokončí přihlášku, získává předplatné Hospodářských novin na rok zdarma. Podnikatelské subjekty mohou být do soutěží také nominovány. Třeba svými známými, kolegy, zaměstnanci nebo zákazníky. Účast v soutěžích je zcela bezplatná, za registraci nehradí soutěžící žádný poplatek. Ty nejlepší podnikatele v regionech budeme znát na podzim letošního roku. O celorepublikovém vítězi se pak rozhodne začátkem prosince na slavnostním vyhlášení v Praze.
HARMONOGRAM SOUTĚŽÍ
Krajské kolo Pardubický kraj
17. 9. 2015
Volba Živnostníka roku 2015 v SMS hlasování veřejnosti
1. 11. – 18. 11. 2015
Volba Firmy roku 2015 – finálová porota
4. 11. 2015
Volba Živnostníka roku 2015 – finálová porota
26. 11. 2015
FINÁLE – Galavečer v Praze
Prosinec 2015
Pardubický kraj se představí v Bruselu jako dobré místo pro podnikání

Pardubice (29. 4. 2015) – Nový způsob své prezentace v sídle unijních institucí v Bruselu si Pardubický kraj vyzkouší letos na podzim. V loňském roce změnil způsob svého zastoupení v Bruselu, kde nyní využívá spolupráce s Plzeňským krajem. Právě v sídle Plzeňského domu připravuje na začátek října Den Pardubického kraje jako zajímavého místa pro podnikání, vědu, výzkum a inovace.
„V loňském roce byl Pardubický kraj vyhodnocen skupinou Financial Times jako nejlepší kraj budoucnosti v bývalém východním bloku. Rádi bychom to potvrdili i před evropskými partnery v Bruselu a ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Hospodářskou komorou představili některé úspěšné projekty a možnosti rozvoje kraje,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek a dodal: „Naším cílem je také podpořit množné navázaní nových obchodních kontaktů a případně získat možnosti čerpat prostředky z komunitních fondů Evropské unie.“
Na Dni Pardubického kraje v Bruselu se uskuteční dva oborné bloky prezentací zaměřené na odbornou veřejnost a poté společenské setkání se zástupci unijních institucí. Speciální prezentaci připraví pro tuto příležitost Univerzita Pardubice.