NA PODIU PĚŠÍ ČTYŘIADVACETIHODINOVKY SKONČILY I ČESKOTŘEBOVSKÉ DĚVY HAJNÉ

„Rozhoupej město“ – Ústecké občanské sdružení překypující řadu let velkými aktivitami uspořádalo ve dnech 16. A 17. května třetí, velice náročnou akci, „24 HODIN NA NOHÁCH“. První dvě akce proběhly vloni v Černovíře, letos se ultramaratonci a dálkošlapové utkali v Ústí nad Orlicí – Kerharticích.
Start tisíc osm set metrového okruhu byl před sokolovnou v sobotu v 10 hodin, a v neděli ve stejnou dobu zde byli vyhlášeni vítězové, správně řečeno ocenění patřilo všem jedenatřiceti odvážným borcům, kteří se závodu zúčastnili.
V kategorii jednotlivců bojovalo pět žen a pět mužů, také dvě děvčata a dva chlapci. Na startu byly i čtyři dvoučlenné a tři trojčlenné týmy. Trasa vedla převážně asfaltovými silnicemi, zhruba pět set metrů po travnatých soukromých pozemcích kolem Tiché Orlice. Pouze zde museli závodníci použít baterky. S jejich průchodností vyšli majitelé pozemků pořadatelům velice ochotně vstříc.
V denních hodinách vyhrávala závodníkům do kroku skupina Benkrofti.
Největší aplaus sklidily v cíli po zásluze děti. Zvítězila TEREZKA JIRÁSKOVÁ z Ústí nad Orlicí. Kerhartický okruh zdolala jedenačtyřicetkrát a ušla neuvěřitelných 73,8 km. Její „dvojče bratr“ TONÍK JIRÁSEK šel o kolo méně a se 72 km skončil druhý. Bylo až dojemné sledovat tyto dvanáctileté sourozence zpívající si na trati. Stejně tak kamarádsky spolupracovali při odstraňování puchýřků na žíněnce. Třetí místo obsadila v dětské kategorii ELIŠKA HAMERNÍKOVÁ 50,4 km. Na vzácném podiu stanul i čtvrtý DAVID POŘÍCKÝ 25,2 km.
Naprosto nečekaně, ale zcela zaslouženě se vítězkou nejprestižnější kategorie jednotlivců stala MONIKA JIRÁSKOVÁ z Ústí nad Orlicí, maminka úspěšných dvojčat. Okruh absolvovala dvaasedmdesátkrát a její výkon činil 129,6 km. Vítězka loňské kategorie žen 118,8 km se tak zlepšila o úctyhodných 10,8 km. Její velká soupeřka LENKA HAJNÁ z České Třebové obhájila v ženách druhé místo 102,6 km, celkově skončila třetí. Třetí ženou byla DANA STUDNIČKOVÁ z Loun 86,4 km. Čtvrtá skončila JANA HAJNÁ z České Třebové 50,4 km, spolu s RADKOU PAVELKOVOU Sudslava 50,4 km.
Celkově druhý skončil PAVEL BROŽEK z Ústí nad Orlicí, vítěz kategorie mužů 122,4 km. Loňský vítěz prvního klání DAVID POLÁK z Ústí nad Orlicí obsadil v mužích druhé místo 100,8 km, celkově skončil čtvrtý. 3/ JOSEF VAVŘÍN 82,8 km; 4/ RADEK HAMERNÍK 52,2 km; 5/LUKÁŠ CHADRABA 50,4 km.
Dvoučlenné týmy: 1/ „CYKLOKUKAČKA“- JANA HUDECOVÁ + MIROSLAV KREJČÍ Bratislava 149,4 km. Stejného výkonu 104,4 km dosáhly na druhém místě týmy „POHODAPES“ – LUKÁŠ FRANZ + IVA STEJSKALOVÁ Dolní Libchavy a „DIVOKÉ KOČKY“ – NELA ADAMOVÁ + SIMONA KOVACSOVÁ Ústí nad Orlicí.
TŘÍČLENNÉ TÝMY: 1/ „ZOOM ZOOM“ – J. FIKEJ + J. BROKL + R. VLASÁK 196,2 km; 2 „AVANGERS“ –P.KADAŇKOVÁ + M. LEHKÝ + P. HAVRÁNKOVÁ 190,8 KM; 3/ „SID“ – D. ADAM + Z. BETLECHOVÁ + T. BETLECHOVÁ 117 KM.
„ Že letos budu celkově třetí mne opravdu ani ve snu nenapadlo. Minulý týden jsme byly s mamkou trénovat v Jánských Lázních na kole a to krkonošské převýšení bylo opravdu vražedné. Nožky mi to dnes daly na vědomí velice razantně. Pořádně jsem to rozešla až při ranním svítání“, přiznává druhá nejlepší žena Lenka Hajná z České Třebové.
„Opravdu jsme to s tím cyklistickým tréninkem v Krkonoších nějak přehnaly. Doufám, že to Lence pomůže začátkem července při cyklistické čtyřiadvacetihodinovce“, dodává maminka Jana Hajná.
„Byl jsem se v Kerharticích během závodu několikrát podívat. Klobouk dolů, s děvčaty bych opravdu chodit nechtěl. F. L. Věk by to ušel za tři dny…“ Smál se upřímně známý českotřebovský sportovec, účastník mnohých cyklistických čtyřiadvacetihodinovek, emeritní ředitel ZŠ Nádražní Standa Uma.
Absolutorium patří celému pořadatelskému týmu v čele s Matoušem Poříckým a Daliborem Adamem. Svoji úlohu zvládli opět na jedničku. To, že se snaží celkově rozmazlený český národ postavit opět na nohy je obdivuhodné. V sedmdesátých letech minulého století, kdy byla obliba dálkových pochodů největší, bylo ostudou dálkoplaze nejít nejdelší z tras. Tedy 100 nebo alespoň 50 km. Dnes když se například zaregistruje v Sopotnici na „Tři hrady“ více jak 8 400 pěšáků jich ušlo padesátku „plných „ 35. A to již o něčem vypovídá…
„Poděkování patří všem ochotným sponzorům, kteří nám pomohli tento závod zrealizovat,“ říká Matouš Pořícký.