V České Třebové se snídalo na podporu fair tradových a    lokálních pěstitelů

Ve školní zahradě při ZŠ Na rovině v České Třebové se v sobotu sešli účastníci na pikniku Férová snídaně Na Zemi. Podpořili tak fairtradové a lokální pěstitele. Rodiče s dětmi  tím dali jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Piknik proběhl u příležitosti Světového dne pro fair trade. Vedle České Třebové se snídalo na dalších více než 130 místech po celé České republice.
Voňavé bábovky, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečené pečivo, fair tradová káva, čaj nebo kakao. To byly nejčastější pochutiny, které si účastníci doma připravili a přinesli s sebou na férový piknik.
V České Třebové proběhla férová snídaně v parkové zahradě. Akce byla pořádána při nově vzniklé alternativní škole ZŠ Na rovině. 
Přišlo 20 osob - rodičů a dětí. Každý přinesl nějakou maličkost s označením Fair Trade a doma vyrobenou snídani. Dospělí ochutnali připravený čaj, děti se vrhly na ovocné šťávy. Domácí žitný chléb s kopřivovou pomazánkou a celozrnné dezerty chutnaly všem. Děti si zahrály seznamovací hry. Atmosféra setkání byla velmi uvolněná a příjemná, pro děti byli nachystáni zvířecí kamarádi, kteří se dětem moc zamlouvali: morče, psy, rybičky, želva. Seznámili jsme se navzájem s mnoha příjemnými lidmi a jejich dětmi. Slávka Petrová - organizátorka.
 „Férové snídaně jsou příjemnou komunitní akcí, během které se setkávají aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme," sdělil celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.
Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je, již několik let po sobě, káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun.
V ČR v současnosti máme také již 12 Fairtradových škol včetně dvou fakult a 9 Fairtradových měst – jako poslední se přidala minulý měsíc Kroměříž.
Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.
Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.
Slávka Petrová,organizátorka Férové snídaně v České Třebové