FAKRO Streetball Cup - Memoriál Mistra Jana Husa      

18. ročník 11.7.2015

Turnaj družstev:
Muži:
1. Motýlci 2 ( J.Jelínek, T.Teplý, R.Jurka, P.Fila – Pardubice, Svitavy)
2. Nbasket.cz (T. Jány , J. Radakovič, Š.Sedlařík, M. Baláž, D. Kolář - ČR/SR)
3. F4 (M. Semerád, Z. Šebela, J. Rotrekl, R. Helekal - Brno)
4. SSM (J.Gazda,O.Šiška, I.Pavličík - Brno)
 
Ženy:
1. Drink Team (J.Poláková, P.Mlčochová, E.Petříková, A.Půlpánová – Brno)
2. Blondýna, bruneta, zrzka, kde jsou? (A.Miszkiel, R.Zrůstová, T.Lančová, M.Vyhňáková– Brno)
3. J.A.M. (M.Pavlasová, J.Hausknechtová,A.Filařová)
4. Three Zisters (M.Fridrichová, I.Mergancová, J.Mergancová, I.Burgrová- Hr.Králové)
 
Individuální soutěže:
Nejlepší trojkař: Jaroslav Švorc – Slam Žbluňk, Lázně Bělohrad
Nejkurióznější koš: Josef Koprnický – Medová farma Svitavy
Nejlepší smečař: Josef Příhonský- The Nice Guys, Turnov
Speciální cena: Jakub Houška – patron turnaje
 
Statistické okénko:
Počet týmů: 38 (30 mužských + 8 ženských)
Počet hráčů: 170
Počet utkání: 115
Již tradičně se o druhém prázdninovém víkendu sjeli basketbalisté z celé České republiky, aby své síly změřili v oblíbeném FAKRO Streetball Cupu - Memoriálu Mistra Jana Husa. Akce už pevně zakořenila v areálu českotřebovského gymnázia, který nabízí ideální podmínky. U letošního 18. ročníku tomu nebylo jinak. Nad akcí opět převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, navíc byla opět součástí turnajů, které výrazně podporuje Česká streetballová federace v čele s jejím předsedou Igorem Bayerem.
Atraktivní prostředí, velká podpora partnerů, známé osobnosti jako patroni turnaje, to vše v posledních třech letech zapříčinilo velký progres celé akce. Opět se hrálo na čtyřech asfaltových hřištích a dvou hřištích s umělým povrchem. Skvěle připravený areál se i díky ideálnímu počasí změnil k nepoznání. Loňský obrovský zájem týmů zahrát si v České Třebové se zdál být nepřekonatelný. Realita však předčila všechna očekávaní, když ve dvou už tradičních kategoriích, mužské a ženské, změřilo své síly celkem 38 týmů z celé České republiky!!! Můžeme hrdě říci, že s 30ti mužskými týmy je náš turnaj pravděpodobně největší v této kategorii v celé České republice. V kategorii žen se nakonec představilo pěkných 8 týmů.
Celorepublikový význam akce dokládají místa, odkud do Třebové streetballisté přijeli - Borotín u Tábora, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Děčín, Praha, Turnov, Hořice, Jaroměř, Hradec Králové, Pardubice, Svitavy, Bystřice nad Pernštejnem, Olomouc, Brno, Uherské Hradiště, Jeseníku či Slovenska, ale opět i tým z polské Wroclawi a samozřejmě z České Třebové. Mezi hráči se našli nejen hráči a hráčky z nejvyšších soutěží a zástupci českých reprezentací, ale i hráči z ulice, čímž se opět naplnilo motto turnaje: "Streetball pro všechny bez rozdílu." Všechny tyto hráče se zájmem sledoval i starosta České Třebové Jaroslav Zedník, sám bývalý basketbalista.
Kromě již zajeté kategorie žen, která se uskutečnila po druhé, připravili pořadatelé i bohatý doprovodný program nejen pro hráče, ale i pro příchozí diváky, kterých rok od roku přibývá a turnaj tak získává na stále větší popularitě. Po loňském aplausu pořadatelé opět zajistili biketrial show Tomáše Eibla, reprezentanta ČR, který svými kousky a triky na kole uvedl přítomné do varu. Velkou novinkou letošního ročníku však byl dětský den, který k radosti organizátorů přilákal velký počet příchozích diváků. Rodiče s dětmi mohli navštívit dva skákací hrady od našich partnerů, zaházet si na basketbalové mini-koše, vyřádit se v hasičské pěně nebo se projet na poníkovi. Turnaj byl také doplněn tradičními individuálními soutěžemi, které letos nabídly velice kvalitní a vyrovnané souboje. Titul nejlepšího trojkaře si do Lázní Bělohrad odvezl Jaroslav Švorc, nejlepším smečařem se stal Josef Příhonský z Turnova, mj. hráč extraligových Pardubic. Josef Koprnický z Prahy pak předvedl svůj talent v soutěži o nejkurióznější koš, když převálcoval konkurenci. Nejen pro účastníky turnaje, ale i pro příchozí diváky bylo během celého dne připraveno kvalitní občerstvení, masáže, stánek Basket-obchod.cz s basketbalovým zbožím, ale také stánek Koubasket. Všichni si tak přišli na své. Skvělá atmosféra byla po celý den navozena hudbou profesionálního DJ Guye-G, který mixoval jeden song za druhým.
Nabídku pořadatelů stát se letošním patronem přijal reprezentant ČR a kapitán vicemistra naší ligy BK Děčín Jakub Houška, který pomocí své značky a prodeje sportovních věcí Koubasket.cz podporuje charitu a děti, které to zrovna potřebují. Díky tomu se během letošního ročníku Memoriálu Mistra Jana Husa podařilo vybrat krásných pět tisíc korun pro 9letého Lukáška, který má diagnostikovaný autismus, MR, hypotonický syndron, poruchu imunity, atopický ekzém a spoustu dalšího. Tímto počinem nabrala tato sportovní akce i jiný rozměr, což ocenili všichni zúčastnění, za jejichž podporu při charitativní akci moc děkujeme.
Turnaj žen se tentokrát hrál ve dvou skupinách po čtyřech týmech, všechny pak postoupily do play off, které nejlépe zvládl tým Drink Team z Brna, který ve finále zdolal košem v prodloužení tým Blondýna, bruneta, zrzka, kde jsou? 11:10. Třetí příčku obsadil J.A.M. z Olomouce. Nutno podotknout, že ženy mezi sebou sváděly krásné souboje a předváděly velice kvalitní streetball. Bylo se na co dívat! Zajímavostí je, že se do turnaje aktivně zapojila naše loňská patronka, hráčka USK Praha a reprezentantka ČR Ilona Burgrová, která si turnaj oblíbila, proto se přijela pobavit.
V kategorii mužů z pěti základních skupin po šesti týmech postupovaly tři nejlepší celky a nejlepší ze čtvrtého místa do vyřazovacích bojů. V této části turnaje se hrál streetball opravdu vysoké úrovně, o čemž svědčí, že některé nejlepší loňské celky nedokázaly ze základních skupin vůbec postoupit. Po velkých bojích se nakonec do finále dostal tým složen z ligových hráčů Svitav a Děčína s názvem Motýlci 2 a tým Nbasket.cz. Ačkoli se jednalo o vrchol turnaje, Motýlci 2 neponechali nic náhodě a suverénně ovládli třebovský trůn, když svého soupeře přejeli 10:4. Bronzovou medaili si do Brna odvezl tým F4, který v derby porazil své kolegy SSM, také z Brna. Ceny nejlepším předal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a ředitel Gymnázia Česká Třebová Josef Menšík.
Přestože se hrálo bez rozhodčích, všechny zápasy proběhly až na malé výjimky v rámci fair play, bez zbytečných konfliktů a vyhrocených emocí. Celý dlouhý hrací den byl zakončen na afterparty v populární českotřebovské restauraci U Lenina ve velice přátelské atmosféře.
Letošní ročník se opět nad očekávání vydařil a zase se k radosti organizátorů kvalitativně posunul o stupínek výš, což je ta nejlepší pozvánka na další, již 19. ročník v roce 2016! Pořadatelé proto děkují svým partnerům za velkou podporu, bez které by Memoriál Mistra Jana Husa nešlo uskutečnit a všem svým příznivcům slibují opět něco nového. Máte se na co těšit!
Děkujeme hejtmanovi Pardubického kraje Martinu Netolickému a Pardubickému kraji, FAKRO Czech s.r.o, , Česká streetballová federace, Pivovar Primátor a.s., BASKET-OBCHOD.cz, KOUBAsket, Re-Montage s.r.o., Vodárenská společnost s.r.o., GEODÉZIE Cindr s.r.o., NAPOS s.r.o., PRECOL s.r.o., ORLIMEX CZ s.r.o., Partners Market Č.Třebová, CZ LOKO a.s., MIKA a.s., Perskindol, KOFOLA a.s., SPALDING-BASKET.cz, Starmon, UniCredit Bank Express Č.Třebová, Printo - reklamní agentura, Proplast, ORLÍK, GEOČI, Truhlářství Simír, FajnCom s.r.o., Pivovar Faltus, FIT-PRO CZECH s.r.o., Pizza Largo, Premier Streel Trading a.s, SPO-T s.r.o., Řeznictví Sloupnice, Elektro Gregar, Probit, Vinotéka Masarykova ulice Č.Třebová, Město Česká Třebová, FK Česká Třebová, SKB Česká Třebová a Gymnázium Česká Třebová. Za mediální podporu děkujeme Czechstreetball.cz, Nbasket.cz, Orlickému deníku a Českotřebovskému zpravodaji.
Více se o turnaji se můžete dozvědět na webu www.streetballhus.cz nebo na jeho facebookovém profilu.
Za pořadatele Marek Trejtnar