Českotřebovský deník 231/2015 (29/9)                                  

MALÁ SCÉNA má nový DIVADELNÍ BUFET.

Otevřeno dle programu Malé scény Kulturního centra Česká Třebová... pro širokou veřejnost, tedy nejen pro návštěvníky kulturního programu. Těšíme se na vás CAFE 59

Zveme vás do nových prostor divadelního bufetu "KORZO" v Kulturním centru

Tento nově vzniklý prostor s nádherným korzem je ideálním místem i pro vaše firemní, či společenské setkání a doplňuje tak reprezentativní prostory malého a velkého sálu Kulturního centra.
Otevřeno dle kulturního programu, či po dohodě... Těšíme se na vás CAFE 59    (
https://www.facebook.com/cafe59.cz)
Stručné zprávy:

Návštěva Agrate Brianza.

Do partnerského města Agrate Brianta odjíždí tento týden na tamní oslavy města českotřebovská delegace. V autobuse budou např. mladí sportovci - basketbalisté a judisté. Dalšími členy českotřebovské výpravy budou vyznavači JÓGY a  TAJČI, kteří  svůj zajímavý program předvedou v rámci programu oslav města Agrate Brianza.
 
Schůzka nespokojených občanů ze Lhotky s vedením města.

Zítra 30. září se na českotřebovské radnici uskuteční schůzka občanů bydlících na Lhotce v sousedství autobazaru, kde má podle žádosti o stavební povolení vzniknout nová samoobslužná čerpací stanice. Občané se obrátili na vedení města a zastupitelstvo města písemnou stížností, nová benzínka by měla zhoršit stávající poměry v lokalitě. Při žádosti o hodnocení vlivu na životní prostředí však investor uspěl, splnil všechny požadované limity, dokonce  ustoupil některým požadavkům a neplánuje např. noční provoz, byť se bude jednat o samoobslužnou stanici.   To vše je  některým sousedům málo, žádali nové přímé projednání všech jejich požadavků za účasti vedoucích odborů MěÚ.
 
V brzké době zahájí stavba tělocvičny na Skalce 

Nejdříve  budou probíhat demoliční práce na bývalé kotelně a uhelně, na jejím místě bude postavena tělocvična se šatnami. Výběrové řízení úspěšně proběhlo, podle výsledků soutěže bude výsledná cena  cca 51 mil. Kč. Hlavní stavební proces bude v příštím roce, kdy má být akce dokončena. Již v letošním rozpočtu Pardubického kraje je na tuto stavbu pamatováno s částkou 20 mil. Kč.
 
Bikerezport Orlicko-Třebovsko se bude projektovat jen v rozsahu zahrnujícím výstavbu singltracků v lokalitách Peklák - Andrlův chlum 

Měla by to být první etapa rozsáhlejšího projektu. Českotřebovské zastupitelstvo odsouhlasilo  projektování v celém rozsahu prací, ale ve stejném termínu 21. září odpoledne se o stejném problému jednalo také v městském zastupitelstvu v Ústí nad Orlicí. Ústečtí zastupitelé byli k projektu skeptičtější, obávali se velkých mandatorních výdajů spojených s realizací velkého projektu a shodli se pouze na tom, že budou podporovat jen realizací I. etapy, zahrnující tratě (singltracky) v lesích spojujících Peklák a Andrlův chlum.  Celkový rozsah tratí bude tak proti původním předpokladům asi poloviční a náklady také poloviční. Konkrétní podobu získají až bude zjištěno, kteří majitelé dotčených pozemků nedali souhlas s využitím. Pak budou trasy definitivně navrženy a bude možné odhadnout i  celkové náklady. 90% nákladů by mělo být z dotace, o zbývajících 10% se pak podělí města Ústí n.O. a Česká Třebová rovným dílem. Náklady na přípravu projektu jsou uznatelné výdaje a budou zahrnuty do dotace. 26. září se konalo v Olomouci jednání ohledně realizace nadřazeného celku česko – polského projektu Singltrack Glacensis, který bude projekt našeho bike rezortu zastřešovat. Na začátku roku 2016 bude podána žádost o dotaci z EU fondů, a to v širší partnerské spolupráci na české a polské straně do Operačního programu česko – polské přeshraniční spolupráce v rámci připravovaného česko – polského projektu Singltrack Glacensis. Jednání se zúčastnil  vedoucí odboru rozvoje města a investic Ing. Karel Švercl, který přihlásil projekt našeho rezortu již ve zmenšené podobě I. etapy. Teprve její realizace ukáže, jak postupovat dál a jak případně vybudovaný bikerezort rozšiřovat a  zapojovat další lokality s dalšími nástupními místy. (např.Rybník - Palice, nebo Řetová - Sloupnice apod.)
 
Čtveřice Turů navštívila trénink dětí v České Třebové 

V podvečerních hodinách navštívila 29/9 naše město čtveřice hráčů – Jan Špaček,  Riley Barker, Jahmal Jones a Nicchaus Doaks. Jednalo se o hráče z týmu Bohemilk Tuři Svitavy, hrající nejvyšší českou soutěž - Kooperativa NBL. Navštívili i trénink SKB Česká Třebová U11. Shlédli tréninkovou jednotku a hráčské dovednosti dětí, nebo také předali cenné zkušenosti. Během tréninku panovala dobrá nálada a snaha se zlepšovat. Po tréninku pokračovala malá beseda, společné focení a pozvání na první domácí zápas. „Pro děti to byl příjemný zážitek, který si budou dlouho pamatovat. Všichni jsme si to užili a doufáme, že tu nejsme naposled. Přejeme mladým hráčům hodně štěstí v sezóně,“ komentoval media asistent klubu Milan Stehura. Více ZDE
Pozvánka na houbařské žně v ekocentru Podorlicko

Závěr tohoto týdne bude v ekocentru Podorlicko ve znamení mykologů, bude tradiční výstava hub, houbařská poradna a také přednáška českotřebovského mykologa Martina Mičky na téma, které bude blízké všem Třebovákům, neboť se bude jednat o houby, které rostou právě v okolí našeho města.  Navíc se do programu také zařazena  zajímavá "Houbová dílna" pro mládež (Houbový domeček).  Na výstavu je nejlépe přijít hned v první den po otevření, v pátek houby jsou v čerstvém stavu. Návštěvu můžete spojit v pátek podvečer s návštěvou přednášky, bude to inspirativní, protože s mykologem Martinem Mičkou věříme, že pravé houbařské žně letos teprve přijdou!  
 
V pondělí zveme na zajímavou besedu do Ústí nad Orlicí s Františkem Stárkem, zv. Čuňasem       


Otevřený dopis vládě a premiérovi k otázce sociálního bydlení  

Vážený pane premiére, vážené členky a členové vlády,
dovolujeme si Vás vyzvat k  přijetí Koncepce sociálního bydlení České republiky a následně zákona o sociálním bydlení, který by značně ulehčil v nepříznivé ekonomické situaci velkým skupinám obyvatel.
Právo na bydlení obsahuje řada mezinárodních úmluv. Všeobecná deklarace lidských práv upravuje v čl. 25 tzv. právo na přiměřenou životní úroveň jako právo každého „na takovou životní úroveň, která zajistí jeho zdraví a blaho i zdraví a blaho jeho rodiny, včetně potravy, ošacení, bydlení, lékařské péče a nezbytných sociálních služeb.“ Veřejný ochránce práv v České republice již několik let pravidelně upozorňuje na absenci systémového řešení dostupnosti bydlení a doporučuje přijetí zákona o sociálním bydlení jako jeden z kroků prevence sociálního vyloučení a nárůstu chudoby v České republice. Systém dostupného a sociálního bydlení by také mohl efektivně bojovat s diskriminací na trhu s bydlením, která je často spojená  nejen s etnicitou a národností, ale také s rodinným stavem (např. diskriminace matek samoživitelek a to i například v přístupu k obecním bytům).
Ohrožení ztrátou bydlení se v České republice týká asi 1,5 milionu lidí[1]. Odhady počtu lidí bez domova, žijících v nějaké formě nouzového bydlení se pak podle sčítání v rámci Sčítání lidí, domů a bytů v roce 2011 pohybují kolem 11 tisíc. Nezahrnují ale lidi, kteří pobývají mimo tato zařízení např. venku, případně lidi postižené tzv. skrytým bezdomovectvím, tedy těch, kdo například dlouhodobě „nouzově“ bydlí u svých známých či rodiny, takže výsledná čísla lidí bez domova mohou být několikanásobně vyšší.
Ze statistických šetření vyplývá, že pro domácnosti jednotlivců, ať už s dětmi nebo bez nich, mohou náklady na bydlení nezřídka představovat i více než 40 % všech výdajů[2]. To přispívá k většímu ohrožení chudobou, které je značné zejména u domácnosti osamělých seniorek nebo sólo rodičů (průměrné ohrožení chudobou u domácností s dětmi je 31,7 %, v případě 2 dětí ale už 43,8 %[3]). V jejich případě se totiž jedná o kombinaci obecně poměrně vysokých nákladů na bydlení (medián 20,7 % je v rámci Evropské unie pátý nejvyšší, větší zátěž mají jen v Řecku, Nizozemsku, Dánsku a Německu) a genderově podmíněných rozdílů v platech i důchodech. Jsou to právě tyto dvě skupiny, kterým by zákon o dostupném a sociálním bydlení zvedl v současné době poměrně špatnou životní úroveň, a to z dlouhodobého hlediska.
 Lidé ohrožení domácím násilím (muži, ženy i děti) jsou další významnou skupinou, pro niž by systém dostupného a sociálního bydlení, zejména toho krátkodobého, představoval až životně důležité opatření. Odchod od násilného partnera či partnerky je vedle psychické zátěže spojený i s obavami o budoucí ekonomické zajištění. Pokud oběť nenalezne „azyl“ u svého bezprostředního okolí, často se musí spolehnout na poměrně drahý pobyt v azylovém domě v jeho limitovaných podmínkách a to jak z hlediska časového – azylové domy mají obvykle stanovenou maximální dobu pobytu, tak z hlediska zajištění soukromí. Pro mužské oběti domácího násilí je pak výrazně omezena i tato možnost. Krátkodobé nebo přechodné sociální bydlení by situaci právě těchto ohrožených lidí výrazně ulehčilo.
Do problémů s vyššími náklady na bydlení se dostávají i lidé v předdůchodovém věku, kteří přišli o práci a vzhledem k přetrvávajícímu znevýhodnění na základě věku si těžko hledají nové zaměstnání. Ti se často dostávají do problémů s úhradou nájmů a dalších nákladů na bydlení a mohou se dostat do svízelné životní situace.
Existenční potíže mají staří rodiče, kteří si vezmou do bytu děti, které nezvládnou svůj životní zlom středního věku. Rozšířené jsou i příběhy domácího násilí, jehož oběťmi jsou právě senioři, o jejichž byt usilují děti i vnuci.
Samostatnou skupinou jsou pak lidé bez domova, pro něž je bez odpovídajícího zázemí návrat do „běžného“ života velice obtížný. Bez odpovídajícího bydlení je pro ně komplikované si např. najít stálé pracovní místo, které je nicméně právě pro návrat do života mimo ulici naprosto klíčové. Pevně věříme tomu, že situace obyvatel České republiky ve znevýhodněné pozici Vám není lhostejná a zasadíte se o splnění jednoho z nejdůležitějších bodů programového prohlášení vlády. Jsme přesvědčeni o tom, že dostupné bydlení by se mělo stát jednou z nejdůležitějších veřejných služeb a cílů pro českou společnost.
 
Kateřina Kňapová, Alternativa 50+, o.p.s.
Jitka Poláková, proFem, o.p.s.
Eva Kavková, Česká ženská lobby
Jana Chržová, Český svaz žen, z.s.
Jan Lorman, ŽIVOT 90, z.s.
Mgr. Lucie Rybová, Český helsinský výbor
Vteřina poté, z.s.  Platforma pro sociální bydlení

[1]Domácnosti ohrožené ztrátou bydlení jsme definovali jako domácnosti, které se ocitají v situaci, kdy jejich výdaje na bydlení přesahují 30%, případně 40% jejich disponibilních příjmů a jejich reziduální příjmy jsou pod hranicí 1,6 násobku jejich životního minima“ (Kuchařová, Věra et al. (2015) „Vyhodnocení dostupných výzkumů a dat o bezdomovectví v ČR a návrhy postupů průběžného získávání klíčových dat“ Praha: VÚPSV, v.v.i.)
[2] Podle šetření EU-SILC 2013