Českotřebovský deník 308/2016 (2/12)
Tichá noc, svatá noc…..

Ba ne, u nás na ZŠ Habrmanova bylo ve čtvrtek 1. 12. pěkně živo a veselo. Již popáté jsme uspořádali Předvánoční jarmark. Bylo se na co dívat na obou budovách školy. Žáci i učitelé na 1. stupni připravili hudební program a burzu hraček. Občerstvit se návštěvníci mohli v malé kavárničce a budoucí školáci si mohli vyzkoušet, jaké je zasednout do lavic, jak se učit hravou formou za pomoci interaktivní tabule nebo jak si vyrobit nějakou drobnost v dětské dílničce.  V jedné z tříd si příchozí mohli prohlédnout nebo zakoupit výrobky vytvořené technikou patchwork. Budova druhého stupně byla plná stánků s vánočními výrobky, které jsou rok od roku pestřejší a propracovanější. Děti si je nejen vyrobí, ale také u stánků prodávají. Žáci devátých ročníků stejně jako minulý rok nabízeli návštěvníkům doma upečené zákusky, cukroví a k posezení uvařili kávu nebo čaj. I tady zněla vánoční hudba. Novinkou bylo promítání krátkých videí z akcí školy. Děti se měly možnost nechat vyfotit na pohlednici s vánočními motivy, prohlédnout si učebnu fyziky a přírodopisu. Školní jídelna připravila pro zájemce prohlídku kuchyně spojenou s malou ochutnávkou. Doufáme, že jsme touto akcí pomohli vykouzlit příjemnou vánoční atmosféru pro všechny, kteří k nám zavítali.

pátek 17.února 2017 ve 20 hodin
Diskoples - 1.FC Rejlov pořádá diskoples - sál VOŠ a SŠT Skalka Č. Třebová
K tanci a poslechu hraje DJ Otto ŠabartVstupné - 150Kč.
Předprodej: Restaurant Bohemia, tel.: 608 884 671 a Knihkupectví Paseka, tel.: 465 534 551
Losování velké tomboly - 1.cena : LED HD 32“ televizor. Srdečně zvou pořadatelé.


Modrý trpaslík v sobotu 3. prosince od 20 hodin - Koncert skupiny Do větru

Svitavská kapela Do větru hraje muziku, která vychází z písničkářských tradic. Je směsí žánrů rock-folk-funky a výrazné latino rytmiky
 
Z dnešní došlé pošty

Lanškrounský advent může být naším vzorem

Chtěl bych poukázat na to, jak v jiném městě probíhá adventní čas. V listopadovém magazínu "Reklama" je celá stránka "Adventní a vánoční Lanškroun." Doporučuji přečíst. Nepotřebují k tomu drahé Třebovské noviny, které jsou stejně duplicitní se Zpravodajem, peníze použijí na bohatý program. 25 akcí je na náměstí J.M.Marků včetně vánočního koncertu Yvety Blanarovičové a jiných skupin a pohádek vše na náměstí. Nemohlo by něco podobného za rok vzniknout i u nás v Č. Třebové?  Můžete to třeba dát do Zpravodaje, můžete to dle uvážení upravit.... S pozdravem Hruška Pavel
 
Oprava průjezdu městem bude dobrý počin, ale...

Ovšem počítá českotřebovské vedení vůbec s obchvatem či nikoliv?  Žádná studie, žádný návrh za 27 let, žádné termíny. Nechť občané blízko silnic trpí dále. Jsou na to Evropské dotace, ovšem žába někde sedí na pramenu. Oušťáci neprovedli žádný zázrak, ale trochu snadnější průjezd přece vykutali. Nebo to dopadne jako s firmou Metrans, která rychle postavila kontejnerový terminál bez řádné příjezdové silnice Vozovky, které jakž takž fungovaly, kamiony "upravily" vlastně zničily.... I když není vše špatné, máme přece tam někde ke Skuhrovu krásný kruhový objezd, který je opravdu na 100% zatížen.  S kapitalistickým pozdravem Vašina
 
K dříve uvedenému článku o LED žárovkách. 

Problém měli i jiní staroušci, kteří na přesvědčovací kampaň Bohemia energy naletěli. Dopadlo to nakonec dobře, navštívili jsme občanskou poradnu a pak MP, smlouva i LED žárovky se zaslaly  zpátky a snad je vše v pořádku. Ale jak jsem se dozvěděla od kamarádky z Křibu,  ona dvojice pán a blond paní chodí po panelácích a lámou lidi na přechod k Bohemia energy, ale silně mlží, chtějí vidět smlouvy s dodavateli, které si ofocují. A pokud jsou lidé hodně důvěřiví, podepíšou smlouvu k jinému dodavateli energie a kupní smlouvu na LED žárovky.  Kamarádka se ptala, jestli takhle chodí i po jiných bytech. Odpověďěli že ano a že tu budou chodit do Vánoc. Včera byli vidět na Novém náměstí. Lidé bohužel nevědí, že v ČT je už 3 roky podomní prodej zakázán. Také by stačilo zavolat MP 465532229, dvojici popsat včetně auta. Kolik lidí ještě naletí na "dárek", ve skutečnosti  koupené LED žárovky / lidé netuší, že podepisují kupní smlouvu na 1,- Kč, kterou po nich ale nikdo nechce/. A když si přechod k jinému dodavateli rozmyslí a žárovky nevrátí, Bohemia energy bude po nich vyžadovat cenu žárovek, což je 2000,- Kč. Pokud někdo chce změnit dodavatele energií, není v dnešní době problém najít si sám toho nejvýhodnějšího. Bohemia energy to ale není. Zdraví VV a posílám i NV
 
Ve věci věznice v Králíkách shoda nepanuje

ve vypjaté emotivní atmosféře se dnes v Praze setkal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem. Téma bylo předem jasné. Další osud areálu bývalého výchovného ústavu v Králíkách. Tamější občané minulý týden v referendu rozhodli, že si nepřejí, aby tento areál sloužil v budoucnu jako věznice.
„S panem ministrem jsme debatovali především o názoru na platnost či neplatnost místního referenda. Zatímco já plně respektuji názor občanů města, kteří se v 86 procentech vyjádřili k záměru negativně, tak pan ministr považuje referendum spíše za anketu či průzkum veřejného mínění. Jsem přesvědčen, že v demokratické společnosti by se neměly takovýmto způsobem zesměšňovat výsledky referenda, které proběhlo v souladu se zákonem a je závazné i směrem k orgánům města. Pro kraj je názor občanů, kteří v místě žijí a pracují mimořádně důležitý, plně jej respektujeme, a proto nechápu postoj ministerstva,“ uvedl hejtman Netolický po jednání s ministrem Pelikánem. „Z postojů pana ministra jsem pochopil, že pro resort spravedlnosti nemají výsledky místního referenda, kterého se zúčastnilo téměř 45 procent oprávněných voličů, žádnou relevanci a závaznost,“ sdělil hejtman Netolický.
Ten následně o dvě hodiny později řešil stejnou problematiku s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem. „Debata s panem ředitelem Dohnalem byla od počátku velmi věcná. Uvedl mne do problematiky vězeňství a seznámil s obecnou potřebou rozšiřování kapacit vězeňských zařízení u nás,“ dodal hejtman Martin Netolický s tím, že se v nejbližší době osobně seznámí s fungováním zařízení ve Světlé nad Sázavou a bude chtít jednat i se zástupci místní samosprávy.
 
České a slovenské loutky doputovaly až do UNESCO

Pardubice (2. 12. 2016) – Na 11. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Addis Abebě (Etiopie) uspělo po několikaletém úsilí také české loutkářství. Společná česko-slovenská nominace „Loutkářství na Slovensku a v Česku“ byla zapsána do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO dne 1. prosince 2016.
Velkou radost mají od 1. prosince také všichni ti, kteří uchovávají tradice českého loutkářství v našem kraji a navazují na ně. „Fenomén loutkářství provází celé východní Čechy už od 18. století a Loutkářská Chrudim je patrně nejstarším festivalem amatérského loutkářství na světě. Nejen proto bude loutkářství naším společným tématem naší Destinační společnosti Východní Čechy spolu s Královehradeckým krajem na veletrzích cestovního ruchu v roce 2017. A úspěšný zápis do seznamu UNESCO to jen zvýrazňuje,“ uvedl René Živný, radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity. Prezentace obou krajů v Brně, Praze a na dalších místech bude mít podobu maringotky lidových loutkářů a návštěvníci se zde budou moci naučit také loutky vodit.
Centrem loutkářství v kraji je Chrudim
Tradice loutkářství v Pardubickém kraji jsou zachyceny na více místech, zejména v období 1. republiky zde bylo velmi mnoho loutkářských spolků a souborů. Velký rozkvět zaznamenalo také rodinné loutkové divadlo, které si lidé pořizovali už od přelomu 19. a 20. století a které je ještě mnohde na půdách uschované. Místem loutkám zaslíbeným se ale postupně stala Chrudim. Od roku 1951 se zde koná festival amatérského loutkářství, na který se soubory musí nominovat z deseti regionálních přehlídek po celé České republice. Festival patří k předním událostem zapsaným do Tváře kraje. V roce 1972 v Chrudimi vzniklo Muzeum loutkářských kultur, které propojuje tradice se současným světem loutkového divadla a prostřednictvím řady aktivit předává lásku k loutkám dalším generacím.
Do muzea v prosinci se slevou
„Pro Muzeum loutkářských kultur je tento zápis mimo jiné i potvrzením smyslu existence našeho vysoce specializovaného muzea,“ řekla jeho ředitelka Simona Chalupová a pokračovala: „Zřizuje nás Ministerstvo kultury České republiky a musím říci, že se o muzeum v posledních pěti letech stará s velkou péčí a to i finanční. Živost fenoménu loutkářství vyrůstá ze staleté tradice, a právě tuto historii a doklady o ní muzeum uchovává, systematicky doplňuje sbírku a prezentuje návštěvníkům to nejlepší jak z dob historických, tak současnosti na svých výstavách a ve stálé expozici.  Jsme moc rádi, že se zápis podařil. Všem, kteří zatím o českých loutkách moc nevědí, nabízíme po celý prosinec možnost navštívit muzeum za snížené vstupné – když máme takový poklad, chceme se o něj podělit!“
Co zápisu do UNESCO předcházelo?
Podnět k prvnímu kroku nominace na prestižní seznam UNESCO přinesli zástupci Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství spolu s představiteli Královéhradeckého a Pardubického kraje, když v únoru 2012 nominovali na „národní seznam ČR“ fenomén Východočeské loutkářství. Tento počin následně inicioval zápis loutkářství na národní úrovni na slovenský (2013) i český (2014) seznam nemateriálního kulturního dědictví. Společná nominace, kterou připravil Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) a Slovenský ĺudový umelecký kolektív (SĹUK) ve spolupráci s loutkářskými soubory, spolky, oborovými organizacemi, dotčenými městy a kraji, byla odeslána do sídla UNESCO v Paříži na jaře roku 2015.
Po šesti letech usilovné práce cítíme ohromnou úlevu. Pro tento sen se podařilo nadchnout mnoho skvělých lidí - loutkářů amatérů i profesionálů,  odborníků zejména z řad historiků divadla, zástupců krajů, odborných kulturních institucí aj. z obou republik.
Letošní rekordní množství nominací nás samozřejmě do poslední chvíle udržovalo v napětí. Fakt, že jsme úspěšně došli až do cíle, považuji za zázrak. Myslím, že nám z komediantského nebe držel palce guru východočeských loutkářů Jan Dvořák (bývalý ředitel Divadla Drak). Ostatně i k jeho poctě jsme tuto troufalou myšlenku původně iniciovali
,“ uvedla jednatelka Spolku pro podporu tradic českého loutkářství Lenka Jaklová.
Na Seznam světového dědictví UNESCO se zapisují tradice, které jsou součástí kulturního dědictví a jimž hrozí úpadek či zánik. Kandidující státy se musí zavázat, že je budou zhodnocovat a podporovat jejich přenášení z generace na generaci. Česká republika má už na tomto prestižním seznamu zapsány tyto prvky nehmotné kultury: masopustní průvody a masky z Hlinecka, sokolnictví, slovácký verbuňk a Jízdu králů.
Loutkářství na Slovensku a v Česku od této chvíle figuruje ve skvělé společnosti - hned vedle tradičního japonského loutkového divadla, sicilských marionet či indonéských stínových loutek (javajek).
 
Reálka bude hostit tradiční adventní výstavu v režii klientů sociálních služeb

Pardubice (2. 12. 2015) – Stalo se již tradicí, že Pardubický kraj na začátku posledního měsíce roku organizuje adventní prodejní výstavu výrobků, které vytvořili klienti poskytovatelů sociálních služeb. Ve středu 7. prosince od 10 do 17 hodin si tak budou moci návštěvníci v budově Reálky zakoupit ručně vyráběné adventní věnce, svícny a mnoho dalších hezkých předmětů. Součástí akce, která se koná pod záštitou radního pro sociální péči a neziskový sektor Pavla Šotoly, budou také vánočně laděná vystoupení.
„Návštěvníci adventní výstavy mají v tomto předvánočním čase jedinečnou možnost seznámit se se zručností uživatelů sociálních služeb a podpořit jejich činnost. Zároveň mohou zakoupením drobných dárků potěšit blízké ze svého okolí,“ řekl radní Pavel Šotola a zároveň pozval návštěvníky na kulturní část programu. „Součástí výstavy budou čtyři vystoupení v podání klientů ze školy Svítání, Stacionáře Ústí nad Orlicí, SeniorCentra Skuteč a stacionáře Slunečnice v Pardubicích,“ dodal radní Šotola s tím, že veškerý výtěžek zůstane sociálním zařízením na nákup materiálu či dalších potřebných věcí pro klienty.
Mezi vystavujícími budou jednak poskytovatelé sociálních služeb z řad neziskových organizací, tak i příspěvkových organizací zřizovaných Pardubickým krajem a obcemi v regionu.
 
Pardubický kraj stejně jako každý rok finančně podpoří činnost Informačních míst pro podnikatele.

Ta mají svá sídla v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách a České Třebové. V dohledné době se také uskuteční setkání představitelů Pardubického kraje a zástupců Krajské hospodářské komory, které bude zaměřené na možnosti vzájemné spolupráce.  „Informační místa pro podnikatele jsou důležitá zejména pro malé a střední podnikatele, a proto se budeme snažit je i nadále maximálně podporovat. Stejně jako každý rok přispěje Pardubický kraj na jejich činnost částkou 400 tisíc korun. Podnikatelé se zde mohou zdarma informovat například o legislativních novinkách a také jsou pro ně zdarma organizovány semináře či odborná školení,“ uvedla radní zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová, která se společně s krajským radním pro zdravotnictví Ladislavem Valtrem zúčastnila pravidelného setkání podnikatelů z regionu.  Na začátku kalendářního roku 2017 je také v plánu oficiální jednání samosprávy Pardubického kraje a představitelů Krajské hospodářské komory. Na něm se bude diskutovat o možnostech vzájemné spolupráce a výhledu do nadcházejícího čtyřletého období.