Orlickoústecká nemocnice je premiantem mezi ostatními

Ústí nad Orlicí (22. 2. 2016) – Dvakrát ročně dává 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek příležitost starostům měst, kde krajské nemocnice sídlí, setkat se členy představenstva nemocnic a zástupci kraje a probrat vše, co občany v daném místě v oblasti zdravotnictví trápí nebo zajímá. Setkání v Ústí nad Orlicí bylo mimořádné tím, že spokojenost vládne na obou stranách.
Jednání se tentokrát mimořádně zúčastnil i hejtman Martin Netolický. „Orlickoústecká nemocnice je po Pardubické nemocnici druhá největší, ale svou efektivitou je jednoznačně premiantem. V loňském roce vykázala nejvyšší zisk, k čemuž musíme panu řediteli a celému jeho týmu pogratulovat.“
Ke kvalitativnímu posunu nemocnice v loňském roce přispěl také Pardubický kraj jako investor. „Podařilo se nám za pomocí evropských fondů uskutečnit zateplení několika budov za celkem 43 milionů korun a nakoupit nové přístroje za 58 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Součástí nového vybavení nemocnice je také angiolinka, tedy přístroj na vyšetření cév a provádění zákroků na nich, se kterým se novináři mohli seznámit minulý týden. „Také letos a v dalších letech máme naplánované další investice do Orlickoústecké nemocnice za více než 50 milionů korun,“ pokračoval Roman Línek. „Zateplování bude pokračovat na pavilonu F a lékárně, rekonstrukce čeká ve dvou etapách pavilon interny a neurologie, nového vstupu se dočká oddělení gynekologie a ORL a rádi bychom také vyřešili výměnu čtyř výtahů. Klíčová bude ovšem příprava na vybudování centrálního příjmu za 250–300 milionů korun, zatím vznikla přípravná pracovní skupina pro definici zadání projektu.“
Pro vedení akciové společnosti je velmi důležitá také otázka personálního zajištění nemocnice. „Snažíme se o maximální možný nárůst mzdových prostředků, aby nám lidé neodcházeli, ale aby to zároveň bylo ekonomicky udržitelné,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Loni vzrostly mzdové náklady o osm procent a letos společnost uzavřela kolektivní vyjednávání s nárůstem na mzdách o dalších pět procent.
V této oblasti jsou výkyvy v příchodech a odchodech zaměstnanců pro menší nemocnice daleko nebezpečnější. „V Ústí nad Orlicí řešíme v současné době lékaře na oddělení ARO, ale problémy se objevují i při odchodech sestřiček na mateřskou dovolenou, nebo když nám technické pracovníky přetáhnou místní podniky,“ sdělil své zkušenosti ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček. Ten ve spojení nemocnic vidí další možnosti v profesním růstu lékařů. „Třeba nyní už naši odborníci z angiolinky úzce spolupracují s lékaři z Pardubické nemocnice, a to mě velmi těší.“
Pardubický kraj má dobrého partnera i v samotném městě Ústí nad Orlicí. „Nemocnice má v posledních letech úplně jinou tvář, jsme spokojeni,“ konstatoval starosta města Petr Hájek. „Na druhou stranu jsme tomu pomohli také vybudováním nového parkoviště před nemocnicí, anebo stálým příspěvkem do nemocniční nadace.“ Roční příspěvek města do nadačního fondu činí 200 tisíc korun, k tomu se ale velkou měrou přidávají mnohé významné podniky regionu i soukromé osoby. Na Orlickoústecku, kde nemocniční nadace působí nejdéle, se postupně stává otázkou cti místních podnikatelů pomoci při uskutečňování smysluplných projektů.
O novinkách v Orlickoústecké nemocnici se budou moci občané i letos přesvědčit na Dnu nemocnice, o jehož termínu budou včas informováni.