Českotřebovský deník  153/2016 (14/6)
Volné pracovní místo na pozici

Pracovník v sociálních službách - pečovatel, pečovatelka.
Nástup možný ihned.Platové zařazení dle Katalogu prací.  Nepřetržitý provoz.
Dobrý zdravotní stav, flexibilita, znalost práce na PC.
Kontakt: Drvoštěpová Dagmar zdravotni@socialnisluzbyct.cz, 739 344 576
 

Studentská soutěž JA Innovation Camp MetLife 2016 za účasti naší VDA        

Minulý týden se v Praze  uskutečnil již 2. ročník speciální studentské soutěže JA Innovation Camp MetLife 2016, pořádaný neziskovou vzdělávací organizací JA Czech a pojišťovnou MetLife. Innovation Camp dal stejně jako vloni studentům možnost řešit reálný problém ze sféry byznysu, který jim zadal generální partner soutěže, pojišťovna MetLife.
Své nejnadanější studenty do klání vyslalo 11 středních škol z celé ČR, celkem se dvoudenního klání ve dnech 7. a 8. června zúčastnilo 69 studentů.   Mezi školami, které zúčastnily byla také  Vyšší odborná škola a Střední škola technická, Česká Třebová. Nesoutěžily však školy mezi sebou, ale účastníci byli losem rozděleni do 11 šestičlenných projektových týmů týmů, jejichž členem byl vždy mentor z MetLife, a dostali možnost řešit reálný problém ze sféry byznysu – připravit návrh, jak propagovat aplikaci Snoopyho testovárna, která testuje úroveň finanční gramotnosti.  Úkolem studentů bylo vymyslet realizovatelný projekt, kolektivně rozvinout inovativní nápad a obhájit ho před odbornou porotou. Tu nejvíce zaujal návrh týmu složeného ze studentů škol v Praze, Táboře, Opavě a Jičíně, kteří propojili propagaci testů finanční gramotnosti pro mladé s podporou charitativních projektů. Mezi zajímavé návrhy patřily například také projekt "Nebuď negramotný" nebo nápad na propagaci finanční gramotnosti prostřednictvím online hry "Zastav zombie apokalypsu", odkazující na zombie finanční negramotnosti.  Tým, jehož práce kterého se zúčastnil student VOŠ a SŠT Česká Třebová Lukáš Horák, byl porotou hodnocen na třetím místě (na fotografii). 
Fotografie vlevo:  Tým "MARKETING BUS" obsadil 3. místo: Aneta Kusá, Nikol Zemanová, Tomáš Mann, Sabina Menšíková, Lukáš Horák (VDA Česká Třebová) , Matěj Křiváček, Tomáš Bruner – konzultant MetLife, 
Vpravo porota 1:  Iva Musilová – manažerka marketingu MetLife, Iva Kaplanová – ředitelka personálního oddělení MetLife, Michal Kovář – Bancassurance & DtC Director MetLife, Tomáš Hejda – zakladatel a jednatel agentury PR Mollo
 
Poděkování

Děkuji členům Sboru dobrovolných hasičů Česká Třebová a strážníkům Městské policie Česká Třebová za obětavé opětovné zásahy, když v sobotu 4. června pronikl velký roj včel pod střechu našeho domku.   Jana Schrommová
 
Svinenské léto 2016
Kdy to bude:  9. července 2016 od 12 hodin

10.Výtvarnou Svinnou jsme se rozhodli z několika důvodů vrátit tam, kde ta myšlenka začala ... tedy do plenéru ...
Každý rok byla V.S. něčím jiná, dařilo se nám uplatnit spoustu nápadů ...ale daný prostor už další možnosti nenabízel, naopak - přišli jsme o pódium ... Proto jsme se rozhodli, vrátit se na zahradu (sic jinou) a vůbec prostor, který je zobrazen nahoře ... s tím byla spojena myšlenka elegantní přestavby stávající tribuny na stálé pódium ... tedy možnost podobnou akci kdykoli zopakovat, aniž by se muselo pódium shánět, stavět a zase rozebírat ... Pro tuto myšlenku jsme ale nenašli podporu a tak jsme se rozhodli s 10. ročníkem počkat ... Protože nám ale bylo líto setkávání podobně postižených lidí přerušit, zveme vás na odpoledne, kde se přece jen něco vystaví, kde nám přece jen někdo zahraje a kde si dáme i něco dobrého k jídlu a pití ... a večer může být i s tancem ... Toto setkání rozhodně nemá v úmyslu Výtvarnou Svinnou nahradit ... jen vyplňuje mezičas, než si jako obec vybudujeme pódium a zázemí
Připomeňme si něco z fotografií Ladislava Krmely na facebooku - jak to bývalo....

Dotace MMR na podporu bydlení 2016 schváleny
Pečovatelské byty - startovací byty - bezbariérové byty - regenerace sídlišť

Jedná se o dotace z programu "Podpora bydlení pro rok 2016. Dotace schválila dne 5. dubna 2016 schválila ministryně pro místní rozvoj svým rozhodnutím č. 45/2016. Seznamy schválených, náhradních a zamítnutých žádostí   jsem získal teprve nyní a dávám je k dispozici na těchto odkazech:  Česká Třebová se objevuje pouze mezi neschválenými žádostmi o podporu vstupních bytů, jinde v jiných tabulkách nefiguruje. Nejedná se však o žádosti města Česká Třebová, ale  o žádosti podnikatelských subjektů JOHAN-CZECH spol. s r.o. (8 bytů) a Byty Riegrova s.r.o. (4 byty). Na jiné dotační tituly nikdo z České Třebové nežádal.  Z tabulek vyplývá, že dotace na byt s pečovatelskou službou činí 600 tis. Kč/byt a dotace na vstupní byt je 550 tis. Kč/byt. Na regeneraci sídlišť  je schválena většinou paušální částka 4 mil. Kč ať je požadavek větší či menší....

Schválené žádosti:

    Regenerace sídlišť [PDF, 21.04KB]
    Pečovatelské byty [PDF, 20.75KB]
    Vstupní byty [PDF, 18.84KB]
    Komunitní domy seniorů [PDF, 21.31KB]
    Olověné rozvody [PDF, 20.38KB]
    Bytové domy bez bariér [PDF, 20.43KB]

Náhradní žádosti:

    Regenerace sídlišť [PDF, 23.74KB]

Zamítnuté žádosti:

    Regenerace sídlišť [PDF, 19.14KB]
    Pečovatelské byty [PDF, 21.51KB]
    Vstupní byty [PDF, 18.29KB]
    Komunitní domy seniorů [PDF, 21.36KB]
    Olověné rozvody [PDF, 16.32KB]
    Bytové domy bez bariér [PDF, 17.45KB]

Spojené nemocnice Pardubického kraje už druhý rok nejsou ve ztrátě

Pardubice - Rada Pardubického kraje jako valná hromada Nemocnice Pardubického kraje projednala na svém posledním zasedání účetní závěrku za rok 2015. S výsledkem hospodaření mohli být radní spokojeni.
Spojené nemocnice mají za sebou první celý rok. „Stejně jako v roce 2014, kdy byl proces fúze nemocnic zahájen, i v roce 2015 vykázaly nemocnice v součtu kladný výsledek, a to ve výši 0,4 milionu korun oproti plánované ztrátě 20 milionů korun,“ oznámil 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek a dodal: „To je po řadě let, kdy se pohybovaly v hluboké ztrátě, nadějné, zvlášť když se v loňském roce podařilo navýšit mzdy o osm procent.“
Tento výsledek i vyrovnaná platební bilance (nemocnice nemá pohledávky po splatnosti) byly radou hodnoceny velmi kladně. Auditor hodnotil předloženou účetní uzávěrku bez výhrad a navíc udělil pochvalu, za to, jak je již po prvním roce kvalitně zpracovaná.
Nemocnice vydala svoji výroční zprávu, kde se i veřejnost může dozvědět přehlednou formou základní fakta o roku 2015 jak z ekonomické, tak i medicínské oblasti.
 
Pětileté martyrium je u konce. Nebezpečná skládka z Boru u Skutče je pryč 

O tři měsíce dříve, než bylo původně plánováno, byla dokončena sanace skládky pneumatik a dalšího nebezpečného materiálu v Boru u Skutče. Téměř 3100 tun odpadů tak definitivně zmizelo. Pardubický kraj získal na odstranění této staré ekologické zátěže dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Celková částka sanace areálu činí necelých 24,5 milionů korun.
„Obyvatelé Boru u Skutče se mohou po pěti letech konečně těšit na klidné léto bez strachu z nového požáru či nadýchání se nebezpečných látek. Dodrželi jsme závazek k odstranění skládky o tři měsíce dříve, jelikož jsme chtěli, aby letní turistická sezona v této krásné oblasti nebyla nijak zasažena,“ uvedl hejtman Martin Netolický a připomněl problémy, které panovaly ještě před samotným zahájením prací. „Po vleklých debatách jsme museli vzít celou záležitost na svá bedra, jelikož panovala opodstatněná obava, že kdybychom tak neučinili, tak by tahanice nadále pokračovaly a dnes bychom se zřejmě stále dívali na ohořelé pneumatiky a jiné nebezpečné odpady,“ dodal hejtman Martin Netolický, který se na místo společně s radním Václavem Kroutilem opakovaně vypravil.
„Problém v Boru u Skutče vznikl po požáru skládky již v roce 2011. Vzhledem k nejasným majetkovým poměrům bylo od té doby složité najít rozumné řešení, které by zbavilo obyvatele Boru této zásadní nepříjemnosti,“ sdělil krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „V areálu byly kromě pneumatik uloženy také obrazovky starých televizorů, stavební suť, komunální odpad a azbestové části střechy,“ upřesnil Václav Kroutil
 
Prevence se kraji vyplatí i v sociálních službách

Pardubice (14. 6. 2016) - Prevence je nejlevnějším prostředkem, jak zabránit sociálnímu vyloučení dětí, rodin a ohrožených osob. Přesto se na prevenci v České republice nevynakládá dostatek finančních prostředků.  Pardubický kraj to proto řeší pomocí evropského projektu, který dofinancuje z krajského rozpočtu.
 „Díky novému projektu se nám podařilo získat na tři roky 229 miliónů korun pro organizace, které preventivní služby zajišťují,“ řekl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje. „Jedná se například o azylové domy, sociální rehabilitaci pro duševně nemocné, intervenční centrum, nebo sociálně-terapeutické dílny.“
Nově je do projektu zařazena také raná péče pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením, poruchou autistického spektra nebo jiným hendikepem. Pokud se problém zachytí včas a rodina dostane odbornou podporu, může se míra hendikepu značně snížit a děti nemusí být umísťovány do specializovaných ústavních zařízení.
„Financování těchto služeb je víceleté, platí od ledna tohoto roku do konce roku 2018, což je velká výhoda pro poskytovatele sociálních služeb především vzhledem ke stabilitě a jistotě finančních zdrojů,“ vysvětlil Pavel Šotola. Pardubický kraj zároveň nečekal na zaslané prostředky z projektu a poskytl dotčeným organizacím na první tři měsíce zápůjčku ve výši více než 15 miliónů korun. „Uvědomujeme si složitost financování neziskových organizací a možné problémy v případě nedostatku finančních prostředků třeba na výplatu mezd. Proto jsme pomohli. Nyní už poskytovatelé dostali z projektu první zálohu a tak nám zápůjčku vracejí.
Pro rok 2016 bude do preventivních služeb uvolněno přibližně 68,8 miliónů korun, z toho 3,4 milióny se na této částce podílí rozpočet Pardubického kraje.