Krásný sportovní areál firmy Iscarex ve Svinné (tzv. Šimůnkovo) byl dějištěm zajímavé akce uprostřed léta s názvem Svinnský Iscarex kros. Neběžel se poprvé, závodníci si jistě připomněli loňský běh ve velkém vedru a vyprahlé tvrdé trati.  Letos byl příjemný podvečer, trať poměrně měkká, po větrném dni byl příjemný večer, byť prostředek července nepřipomínal. Již od 17 hodin se běžely dětské a mládežnické kategorie, které měly spíš náborový charakter a také dobrou účast.  Celkem se registrovalo 64 žáků a žákyň, což je na termín uprostřed léta slušný počet. Přesto bylo všechno jako na velkých závodech, tedy s registrací, přidělením startovních čísel a také s okamžitým vydáním výsledků všech doběhlých závodníků.  1 okruh ve Svinné měří 900 metrů, je přehledný a ač se to nezdá, má poměrně velké převýšení. Od dorostenců se běžel již plný počet šest okruhů. Tento hlavní závod odstartoval v 19 hodin hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a dobře si poradil i s tím, že "na potvoru" startovní pistole zrovna dobře nespolupracovala.
Na trať se vydalo 98 závodníků. Průběh závodu bylo možné dobře sledovat při opakovaném probíhání cílovým obloukem a zjišťovat jak se mění rozestupy závodníků. Nejrychlejší v cíli byl Jáchym Kovář TJ Dukla Praha, který byl  v čele závodu od samotného startu. Ještě v prvním kole se ho stačil v cíli druhý  Filip Záveský držet, později se jeho ztráta postupně prodlužovala a v cíli činila16 sekund. Třetím nejrychlejším závodníkem byl Ladislav Kučera, který však letos přestoupil  věkem již do kategorie B, kterou s velkým přehledem vyhrál  před (o 7 let starším) Martinem Vackem. V kategorii Muži C vyhrál s přehledem Aleš Stránský, který doběhl v celkovém pořadí jako desátý a nechal za sebou dlouhou řadu daleko mladších závodníků. Závod žen vyhrála při neúčasti nejlepších sester Stránských Petra Schwaningerová časem 27:24, byl to ovšem až šestý nejlepší čas mezi ženami. Výborných časů ovšem dosáhly závodnice v kategorii B, kterou vyhrála Lenka Dušková časem 24:07.
Ještě srovnání s loňským ročníkem závodu:  Ten letošní měl větší účast a rychlejší časy. Loni stačil na vítězství v hlavní kategorii Filipu Záveskému čas 19:24, letos  byl o 33 sekund rychlejší a stejně z toho bylo jen druhé místo. O dvacet sekund se letos také zlepšil vítěz kategorie Muži C Aleš Stránský. Daleko nejvíc se proti loňsku zlepšila vítězka kategorie Ženy B Lenka Dušková, která loni vyhrála také, ovšem časem horším o 2 minuty a 40 sekund!  Zlepšila se ovšem i vítězka kategorie Ženy A Petra Swaningerová a to o více než půl minuty. Horší loňské výkony způsobilo jistě to velké vedro.
Fotografie ze závodu, vyhlášení cen a kulturního programu: Luboš Kozel a Milan Mikolecký