Českotřebovský deník 267/2017 (2/10)
Město Česká Třebová  podle čl. II Pravidel č. 3 pro pronajímání bytů v majetku Města Česká Třebová pro sociálně potřebné občany a rodiny vyhlašuje k pronájmu 2 volné byty na Semanínské ulici v České Třebové:
-   byt č.13 o velikosti 1+2 v čp. 2085
-   byt č.15 o velikosti 1+2 v čp. 2086
Žádosti o byt si mohou zájemci vyzvednout na odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Česká Třebová. Vyplněné žádosti se všemi přílohami je nutno předat do podatelny MěÚ nejpozději do pátku 10.11.2017
První pohodový pátek zcela vyprodán 

Pořadatelé hlásí naprostém vyprodání  vstupenek na první pohodový pátek, který se uskuteční se zajímavým programem v sále na Horách 13. října t.r. Žádné další vstupenky již v prodeji nebudou.  Svědčí to o tom, že projekt je velmi zajímavý a konkurence schopný, že to byl prostě vynikající  nápad Zdeňka Neterdy.
V programu večera, který začíná již v 18 hodin, kdy nastoupí kvarteto rodiny Janíčkových, od 18 hodin pak vystoupí s hodinovým programem Jan Čenský a předvede se tak, jak Honzu neznáme (i když ho známe v České Třebové jistě dost dobře). Od 20 hodin nastoupí trojice bratrů Malinových posílená Pavlem Peroutkou se svým programem (Malina brothers) aby pak předali pódium českotřebovské country & bluegrassové skupině Poutníci, která pak až do konce zahraje jak k tanci, tak i k poslechu.
Vstupné 200 Kč nebylo překážkou a tak se koncert, vlastně celý zábavný projekt uskuteční  v plném sále restaurace Hory, kde bude samozřejmě zajištěno také potřebné občerstvení tak, jak jsme na Horách zvyklí.
Blíží se akce spolku Za jeden provaz

V sobotu 14.10. od 17:00 v sále Národního domu v České Třebové proběhne Benefiční notování. O tři týdny později v sobotu 4.11. od 19:00 se koná 9. ročník Podzimního benefičního plesu Za jeden provaz opět v sále Národního domu. Dnes jsme spustili rezervaci vstupenek, pokud máte zájem, neváhejte a objednejte si vstupenky.
 
Zprávy z kuželek 

Zápas 4. kola Interligy (v Trstené) má Lokomotiva Česká Třebová odložený stihne jej odehrát formou dvojkola při společném zájezdu na Slovensko při cestě do Podbrezové ve dnech 21. a 22. října, aby šetřila čas i náklady. Další informací je, že se Lokomotiva opět přihlásila do dalšího ročníku Pohárové soutěže České kuželkářské asociace, kam se přihlásilo celkem 65 družstev mužů a 21 družstev žen. Jejich přehled najdete ZDE Družstva pro pohár jsou čtyřčlenná. Jak bude vypadat rozlosování soutěže bude teprve stanoveno. Lokomotiva zasáhne až do vyšších kol poháru. V loňském ročníku vyhořela v boji o postup do semifinále s týmem Třebíče.
 
Hokejbal - II. liga  skupina východ

23.9  Autoskolo Pardubice B- Loko Č. Třebová  3 : 1
30.9. Loko Č. Třebová - Žamberk 5 : 3

2.Liga 2017-2018 - ČECHY VÝCHOD - Základní část

Poř.
Název týmu
Z
V
VP
R
P
Skóre
B
1. Č.Třebová 4 3 0 0 1 13:7 9
2. Autosklo PCE B 4 3 0 0 1 14:9 9
3. Chlumec n./C. 3 2 0 1 0 13:8 7
4. Rangers Opočno 3 2 0 0 1 17:11 6
5. H.Králové B 4 2 0 0 2 12:15 6
6. Ježci HM 4 2 0 0 2 9:13 6
7. Přelouč B 4 2 0 0 2 14:20 6
8. 1.HBC Svitavy 4 1 1 0 2 14:13 5
9. Žamberk 4 1 0 0 3 13:14 3
10. Svítkov Stars B 4 0 0 0 4 8:17 0
 
Podzimní rekondice ROSKY Ústí nad Orlicí

V zářijový  měsíc Roska Ústí nad Orlicí připravila pro své členy týdenní rekondiční pobyt v penzionu Pastviny na Pastvinské přehradě. Jako vždy bylo stěžejním bodem rekondice cvičení zaměřené na dýchání, protahování a posilování celého těla doplněné nezbytnou relaxací a masážemi. Významným obohacením pobytu byla přednáška doc., PhDr. Kamily Řasové Ph.D., která přidala i  individuální polohování do správného sedu a stoje každého z přítomných. Cvičení a stabilizaci těla se věnovala také rehabilitační sestra, paní Libuše Částková. Rozvoj jemné motoriky všichni trénovali při výrobě ozdobných věnečků z organzy. Zajímavá byla ukázka tzv. „Králičí hop“, kdy králíčci přeskakovali různé překážky, jakoby zmenšený koňský parkur. Zpestřením rekondice byl společný večer, kdy se všichni účastníci stali piráty a společně si zasoutěžili. Nechyběl ani výlet na poutní místo do Neratova. Závěrečný večer si všichni zazpívali při harmonice. I když počasí příliš nepřálo, rekondici si všichni užili a už se těší na další setkání. 
Rádi bychom touto cestou poděkovali městu Česká Třebová  za finanční podporu, která umožňuje regionální organizaci Roska UO realizovat plánované akce. Tyto aktivity přispívají k začlenění pacientů s RS do aktivního života a přinášejí jim velké povzbuzení.   
Hana Pauková
Pardubický kraj má zájem využít část mlýnů pro galerii

O možnosti využít hlavní budovu Winternitzových mlýnů v Pardubicích pro expozice Východočeské galerie v Pardubicích jednali dnes vrcholní představitelé Pardubického kraje s majitelem této národní kulturní památky architektem Lukášem Smetanou. Završili tak sérii předběžných rozhovorů a dohodli se, že tento záměr konkrétně rozpracují.
„Pro Pardubický kraj je strategické mít budovu pro Východočeskou galerii ve svém vlastnictví, aby nebyla ohrožena budoucnost této instituce a jejích sbírek ani v budoucnu,“ řekl hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Proto bychom chtěli od majitele odkoupit hlavní historickou budovu a za pomocí evropských fondů ji upravit pro galerijní účely. O podmínkách zatím jednáme, závěrečné slovo pak bude mít Zastupitelstvo Pardubického kraje. Mlýny jsou  brownfieldem uprostřed města a zvlášť, když je to národní kulturní památka, není to dobrou vizitkou. Prostory jsou ideální například pro moderní umění.“
Východočeská galerie nyní sídlí v hospodářském traktu na Zámku Pardubice a pro výstavy má k dispozici i Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí. „Už po vzniku kraje po roce 2000 tu byla myšlenka postavit pro galerii novou moderní budovu, a to na místě dnešní reálky. Z toho nakonec sešlo a nyní se před námi otevřela nová možnost v areálu mlýnů, která je podlé mého názoru mnohem zajímavější,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek zodpovědný za kulturu a majetek, který v posledních měsících tato jednání vedl.
Vymístění krajské galerie z prostor zámeckého areálu navrhlo nezávisle na areálu v automatických mlýnech trio významných českých architektů, Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka. Ty přizval Roman Línek k odbornému posouzení budoucího využití Zámku Pardubice. „Navrhují nové využití dnešních prostor Východočeské galerie na zámku – jednak pro chybějící návštěvnické centrum, a dále pro expozice Východočeského muzea. Díky tomu budeme moci uvolnit některé sály v hlavní historické budově, která by měla více plnit úlohu zámecké expozice a také sloužit společenskému využití,“ vysvětlil Línek.
 „Jako rodina jsme dospěli k tomu, že spolupráce s krajem je pro objekt mlýna to nejlepší,“ řekl majitel areálu architekt Lukáš Smetana, který objekty koupil s cílem je zachránit. „Jednáme o budově u řeky, která má několik pater a z hlediska funkce i z hlediska stavební konstrukce je dobré ji využít k jednomu společnému účelu. Galerie se jeví jako ideální. Zpočátku jsem měl představu spíše dlouhodobého pronájmu, ale pokud se dohodneme na prodeji tohoto domu, chtěl bych si ponechat nějakou možnost ochranné ruky, aby celý projekt dobře dopadl,“ prohlásil Smetana, který zůstane vlastníkem sila i všech dalších budov.
Projekt nijak neohrozí záměr výstavby polytechnických dílen města Pardubice pro základní školy v areálu mlýnů.
Pokud se vše podaří dotáhnout do konce, mohl by Pardubický kraj přispět k důstojnému oživení památky navržené slavným rodákem z našeho kraje, architektem Josefem Gočárem, a zanechat dalším generacím mimořádnou stavbu v dobré kondici a s turisticky přitažlivým využitím.