Blíží se Zimní Olympiáda dětí a mládeže, bude v Pardubickém kraji, také v České Třebové
Největší multisportovní akci v České republice, Olympiádu dětí a mládeže (ODM), v roce 2018 uspořádá Pardubický kraj. Zimní verze ODM, která se uskuteční v termínu od 28. ledna do 2. února 2018, bude mít centrum v Litomyšli a předpokládá se, že se ji zúčastní kolem 1 600 sportovců. Pořadatelství mládežnické olympiády Pardubickému kraji přidělil Český olympijský výbor.
„Pardubický kraj nabídl skvělý projekt, kvalitní sportoviště i zázemí pro všechny účastníky,“ uvedl místopředseda ČOV Filip Šuman. Pardubický kraj kandidoval na pořadatelství již pro rok 2016, tehdy ale těsně vyhrál Ústecký kraj. „Pardubičtí projekt ještě vylepšili a jsem opravdu rád, že tentokrát už uspěli, zaslouží si to,“ dodal Filip Šuman.
„Pardubický kraj pořádal v roce 2003 historicky první olympijské hry dětí a mládeže, a sice jejich letní variantu. Tehdy bylo centrum stejně jako v případě zimní olympiády v Litomyšli, a tak lze říci, že se vracíme ke kořenům této úspěšné akce. Jsem rád, že po neúspěšné kandidatuře na předcházející hry jsme mohli alespoň využít cenné zkušenosti. Věřím, že připravíme úspěšné hry, které budou pro jejich účastníky motivací k dalšímu sportovnímu snažení,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Soutěžit se bude v celkem jedenácti sportech a disciplínách – alpské lyžování, běžecké lyžování, lední hokej, skicross, snowboarding, biatlon, krasobruslení, rychlobruslení, lyžařský orientační běh, šachy a tanec.
„Už nyní jednáme s krajskými svazy nejen o zabezpečení sportovišť, ale také o přípravě našich sportovců,“ prozradil radní pro sport a volnočasové aktivity René Živný. Každý kraj může kromě povinných sportů vybírat z volitelných diciplín a většinou si vybírá ty, pro které má na svém území dobré základny a úspěšné kluby. „Takovým volitelným sportem byl pro nás lyžařský orientační běh, který nám před dvěma lety na Vysočině přinesl velkou úrodu medailí. Nejúspěšnějším sportem byl pro nás letos zase biatlon,“ doplnil radní. Mladí olympionici budou rozmístěni po více místech Pardubického kraje, a to v Litomyšli, kde bude také olympijský dům, České Třebové, Chocni, Letohradu, Čenkovicích a na Dolní Moravě. Očekává se účast dohromady až 1764 sportovců, trenérů, servismanů a vedoucích výprav.
Na startu budou i Třebováci. Jako první mám povědomost o tom, že v krasobruslení bude v kategorii mladších žákyň startovat Třebovačka Karolína Baťková (na fotografii ve žlutém). Byla nominována za Pardubický kraj a bude startovat se svou volnou jízdou v kategorii sólové krasobruslení mladší žačky (10-12 let). Začínala bruslit v KK Česká Třebová, kde i stále každoročně vystupuje na revue KK Česká Třebová jako host.  Sólově se v současnosti krasobruslení na profesionální úrovni věnuje v KK Pardubice,  v loňské sezóně se probojovala na mistrovství České republiky, kde obsadila 12. místo.
Sjezdařské soutěže se pojedou v Orlických horách. O cenné kovy v alpském lyžování se bude bojovat ve skiresortu Buková hora, pro skicrossisty a snowboardisty je připravený areál Větrný vrch na Dolní Moravě. Běžkaři využijí areál v Letohradě, kde se budou konat i biatlonové závody, a hokejisté sehrají turnajové zápasy na stadionech v České Třebové a Chocni. Taneční soutěž se uskuteční v Litomyšli, kde bude kulturní a společenské centrum her. Slavnostní zahájení je na programu v hokejové Tipsport areně v Pardubicích a zakončení na ZS v České Třebové.
Olympiáda dětí a mládeže České republiky je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň, dorostenců a dorostenek, kadetů a kadetek. ODM je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje České republiky. Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) olympiády proběhl v roce 2003. Zimní olympiáda dětí a mládeže měla premiéru v únoru roku 2004 a mladé sportovce hostil Středočeský kraj. ODM je největší sportovní akcí svého druhu u nás.