Městské
krematorium - jakou má budoucnost ?
|
Další osud českotřebovského krematoria se bude řešit na jaře 2018
Pokud ano, tak jakou formou. Zda i nadále prostřednictvím nájemce, kterého si město vybere např. ve výběrovém řízení na dobu určitou (např. 10 let), nebo prostřednictvím své vlastní městské obchodní společnosti. V případě služeb se nemusí městská společnost do výběrového řízení hlásit, podobně přímo je zajišťován např. odvoz odpadu, provoz a opravy veřejného osvětlení, provoz krytého bazénu apod. Rozhodnutí bude tedy udělat v nejbližších měsících. Nejde tedy pouze o prodloužení pronájmu zařízení stávajícímu nájemci, to by mohla v klidu udělat samotná rada města, to je v její pravomoci. V případě krematoria je třeba brát v úvahu skutečnost, že v roce 2020 skončí životnost stávající kremační pece a bude třeba zajistit "velkou generální opravu", jejíž cena bude např. 6 - 7 milionů korun. Bude třeba řešit i další stavební úpravy budovy a zařízení, které bylo otevřeno 30. července 1970, a je tedy v provozu již 47 let. Přáli bychom si provést úpravy, aby budova nepřipomínala sedmdesátá léta, kdy byla uvedena do provozu. Těžko odhadnout celkovou finanční potřebu, bude to jistě více než 10 milionů Kč, možná patnáct. Úpravy budovy bude však nutné udělat tak jako tak, obřadní síň, ve které se loučíme se spoluobčany musí nějak vypadat a pohřební služba musí být vybavena tak, jak určuje novelizovaný zákon o pohřebnictví. To s vlastním provozem krematoria nesouvisí. Z těchto důvodů považuji za nutné, aby se budoucností městského krematoria zabývala nejen rada města, ale zastupitelstvo města na veřejném jednání, termínově to vychází na duben 2018.
Stručně z ekonomiky krematoria.
Město pronajímá městské krematorium za nájem 1500 tis. Kč ročně, musí se
však postarat o to, aby zařízení krematoria bylo provozuschopné. Jde
především o údržbu budovy, opravy a revize kremační pece s příslušenstvím,
Krematorium a životní prostředí. Poslední realizovaná měření ukázala, že spaly v kremační peci lze provozovat tak, aby splňovala limity v příslušné vyhlášce. To ovšem neznamená, že se nejedná o zdroj emisí. Ty tu vznikají podobně jako u jiných stacionárních zdrojů znečištění, např. kotelen nebo domácích topenišť, srovnání s jejich výkonem v kW provedou odborníci, nedokážu to přesně napsat. Provoz krematoria je na jedné straně celoroční, na druhé straně není kontinuální. Celkové množství pevných i plynných spalin lze snížit omezením počtu spalů. V případě pronájmu zařízení to smluvně omezit nelze. Českotřebovské krematorium uvádí celoročně cca 3500 spalů, což je číslo pozoruhodné, svědčící o tom, že se sem vozí "práce" i z velkých dálek. Nyní je v centru pozornosti médií např. nejstarší české krematorium v statutárním městě Liberci (město jej tam chce převzít a provozovat). Zde uvádí o tisíc spalů méně! Jedinou možností je regulace ceny spalu. Čísla k tomu nemám ověřená, nebudu je tedy uvádět. Je to ovšem tak, že Třebováci a občané z okolí, kteří "u nás" sjednají pohřeb zaplatí za spal více než pohřební služby dovážející nebožtíky ke spalu do České Třebové odjinud třeba vozidly, do kterých se vejdou hned 4 rakve (množstevní slevy...). Krematorium může také provozovat město a bude mít vše pod kontrolou.
Obřadní síň zůstane. Krematorium je vlastně něco navíc, v republice jich mnoho není. Kapacita ostatních je však taková, že se republika bez českotřebovského zařízení obejde. Pouze budou Třebováci navíc platit převoz svých nebožtíků do Pardubic, do Brna nebo Olomouce, zhorší se také ekonomika města do míry, že pronájem pohřební službě nevydělá ani na potřebné stavební úpravy prostor, na úpravách se pak třeba začne více šetřit, i obřadní síň ztratí absencí krematoria na své výjimečnosti v regionu.
Před 50 lety byla před městským hřbitovem soukromá pole. Vývoj se nedal zastavit. Dnes zde jsou rodinné domky, parkoviště a park, jehož stromy za ta léta pěkně vyrostly. Také obřadní síň, krematorium, vazárna věnců. Vzniklo pietní místo spojené s městským hřbitovem, jeden z cílů ve městě. Přicházejí sem návštěvnici i bývalí českotřebovští rodáci. Zrušení krematoria by na tom sice mnoho nezměnilo, město by podle názorů některých občanů ztratilo jakousi výlučnost, podle druhých zase další z ekonomických zdrojů, který nikdy nevyschne. Milan Mikolecký
|