Českotřebovský deník 36/2017 (6/2)
Šachisté  jsou v České Třebové vzácné koření

Zatímco v minulé sezóně jsme v Českotřebovském zpravodaji díky vzácné spolupráci s panem Borkem měli možnost číst pravidelné informace z šachového dění v České Třebové ve kterých nechyběly ani šachové úlohy pro studium rozehraných partií, letos takové zprávy nejsou a tak jsem se je vydal hledat na webovou stránku Pardubického svazu šachistů.  Třebováky jsem našel v tabulce Krajské soutěže - skupiny východ, kde hrají pod názvem Proplast Česká Třebová. Ke svým utkáním se scházejí  v místnostech ekocentra v Podbranské ulici. Název svědčí o tom, že pro svou sportovní zálibu získali přízeň vlastně od ústeckého sponzora, tedy firmy Proplast, známe svou podporou jednoho z nejlepších družstev zdejší CHL. Firmě Proplast a zejména jejímu majiteli p. Burešovi (z Dlouhé Třebové) je třeba za podporu šachistů poděkovat. Šachy jsou skromným sportem, věřím, že se zase "rozkošatí" a uvidíme je zase i ve vyšších soutěžích. Dříve bylo v České Třebově družstev více, hrály i v krajském  přeboru I. třídy, ve Třebové se hrály i významné soutěže ,  např. v rapid šachu a několik let se zde konal  v sále internátu na Skalce ve spolupráci s firmou RC sport a jejím manažerem Vladimírem Vaňkem  dokonce mezinárodní šachový turnaj RC sport open, kde startovali i mezinárodní velmistři a společně s nimi i Třebováci a šachisté z okolního regionu, zejména z Ústí nad Orlicí, kde jsou na tom s šachovou hrou tradičně lépe.  Trápí mně ovšem i to, že se v České Třebové  nehrají šachy ani na zdejších školách. Když si webové stránce  http://www.chesspce.cz/ najdete soutěže škol, tak můžeme jen závidět, co šachistů mají jinde a ve Třebové nula. A to pamatujeme ještě ne tak dávno dobu, kdy českotřebovské gymnázium  mělo tak dobrou školní  šachovou partu, která dokázala vyhrát celostátní středoškolské hry. A tak máme formálně zařazenu šachovou hru i na náměstí do programu Týdne sportu, ale ve skutečnosti nemáme nikoho, kdo by dal dohromady jedno čtyřčlenné  školní družstvo. A to máme početně v České Třebové nejvíce žáků základních škol v celém okrese. Asi všichni hrají volejbal nebo fotbal.  V Lanškrouně takových družstev dali dohromady šest....
Starší žáci Sokola II stále úspěšní

Další kolo krajského přeboru starších žáku ve volejbalu odehráli chlapci ze Sokola II na půdě svitavského družstva v neděli 5. února 2017. I když se toto kolo neodehrálo v hale na Střelnici, jak je pro svitavské obvyklé, ale v náhradních halách na ZŠ Riegrova a v tělocvičně Obchodní akademie a byly nutné přesuny družstev, vše běželo jako na drátkách.
V prvním utkání jsme nastoupili proti VK Litomyšl s posilami z konkurenčního oddílu SK Geodézie Hurtem a Bělkou (a pro všechny je záhadou, jak se tak může stát, pokud nejsou tito hráči na soupisce družstva VK Litomyšl, to ponechám na svědomí jednotlivých aktérů.) a to jsme hladce a v tréninkovém tempu po setech 25:9 a 25:10 porazili 2:0. Kluci si vyzkoušeli různé varianty útoku a zahráli si i náhradníci, kteří svůj úkol splnili a hlavně nic nepokazili. V dalším utkání s Lanškrounem již v hale Obchodní akademie byl obraz hry obdobný a bez problémů porážíme lanškrounské 2:0 po setech 25:10 a 25:13. Ve třetím utkání proti Svitavám B jsme vyhráli po setech 25:11 a 25:6 2:0. V posledním souboji s A týmem Svitav jsme si konečně zahráli pěkný volejbal, a i když jsme po celou dobu v utkání vedli, mělo svůj náboj a kvalitu. Pomohli jsme si dobrým servisem, kvalitní obranou na síti i v poli a agresivním útokem, a i proto jsme vyhráli 2:0 po setech 25:19 a 25:22.
Poděkování za úspěšnou reprezentaci oddílu TJ Sokol Česká Třebová II a města Česká Třebová patří hráčům: O. Unzeitigovi, A. Olejárovi, D. Jaškovi, J. Jiráskovi, R. Vovkovi, P. Kaškovi, M. Fricovi a L. Loužilovi. Trenér: MUDr. Marko Olejár
 
Výsledky florbalistů FbK Orlicko Třebovsko z víkendu
 
4.2.2017 - 2. liga žen
Rtyně v Podkrkonoší
10:30 OT - IBK Hradec Králové B 20:0
15:00 OT - FBK Jičín POHODA TEAM B 4:4
 
4.2.2017 - 3. liga juniorů  Rokytnice v OH
09:00 OT - FbC Skuteč 8:3
14:00 OT - FBK Jičín 12:0
5.2.2017 - 2. liga dorostenců  Přelouč
13:00 OT - Orel Přelouč 9:1
16:30 OT - FBK Piráti Sokol Chrudim 7:6

Další výsledky prvních zápasů

Play off v Krajské hokejové lize   


Česká Třebová HC Česká Třebová

10  -  2

BK Havlíčkův Brod B H. Brod

Mor. Třebová HC Moravská Třebová

1  -  0

HC Litomyšl Litomyšl

Světlá n. S. Světlá n. Sázavou

5  -  3

HC Hlinsko Hlinsko

Choceň HC Choceň

3  -  11

 Chrudim

Chotěboř HC Chotěboř

1  -  7

HC Spartak Polička Polička


Městské muzeum Česká Třebová Vás zve na výstavu


Lovecké zbraně východočeských puškařů
Putovní výstava Východočeského muzea v Pardubicích, která je doplněna o sbírkové předměty Městského muzea Česká Třebová. Byla zahájena ve čtvrtek 26. ledna 2017 v 17 hodin. Vernisáž doprovázela hra na lesní rohy a módní přehlídka současné myslivecké a lesnické módy. Úvodní slovo pronesl kurátor výstavy Mgr. Jindřich Žák.
Program (nejen) pro rodiny s dětmi Sobota v muzeu proběhne 18. února 2017 od 15 do 16 hodin. Výstava potrvá do neděle 19. března 2017.