Českotřebovský deník 56/2017 (27/2)  

Gymnázium v krajském kole Festivalu vědy a techniky

Dne 10. února 2017 jsme se v Lanškrouně zúčastnili Festivalu vědy a techniky, který pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET. Svoje projekty jsme si pečlivě připravovali už několik měsíců. Projektů bylo celkem 9 a na tvorbě každého z nich se podíleli dva až tři žáci. Jednotlivé skupiny se zabývaly otázkami z různých vědních oborů, o které se zajímaly, a již od listopadu shromažďovaly a vyhodnocovaly data. S velkým očekáváním jsme v pátek ráno dorazili do tělocvičny střední odborné školy v Lanškrouně. Konkurence byla veliká a diváků, převážně dětí ze základních škol, se také dostavilo požehnaně. Po úvodních projevech jsme před svými postery netrpělivě vyčkávali příchodu porotců, abychom jim odprezentovali své výzkumy. Hodnotitelů se nakonec ukázalo být méně, než jsme čekali, a volného času naopak o dost více. Za celých pět hodin jsme výsledky našeho bádání vyložili jen několika lidem, většinou žákům z nižších tříd, kteří se přišli nadýchat trochy vědecké atmosféry. Naše čekání bylo však odměněno úspěchem. Do krajského kola postoupilo šest projektů. V současné době se je snažíme rozšířit a co nejvíce zdokonalit. Přidáváme doplňující otázky, rozšiřujeme okruhy respondentů a děvčata, která měla projekt o vegetariánství, dokonce na vlastní kůži zkouší bezmasý jídelníček. Moc se snažíme a doufáme, že alespoň někteří z nás v dalším kole uspějí.
Eliška Loderová, 4. A
 


Plnění rozpočtu města 2016 k 31.12. 2016  - najdete ZDE (otevře se v novém okně)
Fotografie z prvního semifinále play-off  ČT - Chrudim najdete ZDE

Na Pekláku se stále lyžuje Deštivé dny skončily a víkend umožnil další lyžování,  lze předpokládat, že se zde ještě nějaké dny udrží.  V přívratě však déšt sjezdovku zničil a tak se zde už nejezdí. na sjezdovce je bláto. I když na některých webech se stále píše že Přívrat (Jeseníky) má 70 cm sněhu, tak to bohužel pravda není. (novinky cz). Bohužel zmínka o našem Pekláku zde chybí....
Špinavé a zaprášené město Sníh odkryl ulice a chodníky i s rozházenou drtí, kterou víří projíždějící auta, takže se životní prostředí v ulicích s frekventovanou dopravou dosti zhoršilo.. Vyřešily by to zametací vozy nebo alespoň déšť.   Údržba vnitřních komunikací v závodě Korado má již všechny komunikace opět zametené. Mají na to takové malé šikovné autíčko s vysavačem, které by dokázalo dobře zametat i chodníky.  Něco takového bychom potřebovali ve městě. Nebo alespoň vypůjčit....
Skutečně zdravá škola vyzývá k obnově školních zahrad. Organizuje Týden s prarodiči na školních zahradách

Celostátní akce Týden s prarodiči na školní zahradě, kterou pořádá iniciativa Skutečně zdravá škola, proběhne od 24. do 30. dubna 2017. Cílem akce je umožnit prarodičům a rodičům sdílet svoje zahradnické zkušenosti a dovednosti s žáky a zároveň pomoci školám znovu oživit a obnovit školní zahrady.
„Přeměna školního pozemku na plodící zahradu nebo zkrátka jen jarní příprava zahrady na setí a sázení půjde mnohem snáze, pokud se do práce zapojí pomocníci z řad rodičů či prarodičů. Pro všechny generace to může být skvělá zábava a příležitost ke společnému učení se na zahradě. Ze zkušeností z několika škol víme, že prarodiče přináší na zahradu nejen své zkušenosti a znalosti, ale také nadšení z toho, že mohou pomoci dobré věci,“ říká Tomáš Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.
Neexistuje lepší způsob, jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu, než jim poskytnout příležitost vypěstovat si svoji vlastní. „Vyzýváme školy, aby do plánování akce aktivně zapojili své žáky, kteří společně s pedagogy vyberou, které bylinky a zeleninu chtějí na školní zahradě pěstovat. Vybrané rostliny budou využity nejen ve školní kuchyni, ale také v rámci hodin vaření či v rámci vyučování v jiných předmětech,“ doplňuje Václavík.  
Zapojením se do akce a zveřejněním fotek a článku na svém školním blogu na webu Skutečně zdravé školy se zúčastněné školy mohou zapojit do soutěže o hodnotné ceny.  Akce je určená pro všechny školy zapojené do programu Skutečně zdravá škola. K dnešnímu dni je to 257 škol z celé České republiky.
Pobyt na školní zahradě má pro děti řadu pozitivních vlivů. Pohyb na zahradě zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost dětí, přírodní prostředí zahrady a zdravá míra rizika podporují rozvoj řady schopností a dovedností, rozvíjí motoriku, kreativitu a sebevědomí žáka. Ideální je, pokud je školní zahrada sdílený prostor, o jehož využití mohou žáci spolurozhodovat a učit se umění diskuse. Využití zahrady podporuje vztah žáků k místu, ve kterém žijí.  Na zahradě žáci objevují zákonitosti přírody a potravního řetězce a péče o zahradu učí žáky odpovědnosti za výsledek své činnosti. Společná péče o zahradu může přispívat ke spoluutváření komunity a může se stát místem setkávání a společných aktivit.
Program Skutečně zdravá škola
Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 257 škol z celé České republiky a 22 z nich již splnilo bronzová kritéria. Program Skutečně zdravá škola je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky a nadací RSJ. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

 
Ústecké Roškotovo divadlo povýšilo na národní kulturní památku

V současné době má Česká republika přes tři sta národních kulturních památek. V zatím poslední „várce" patnácti nových, které vláda schválila, je také Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí. A to vedle tak proslulých staveb, jako jsou například pražská Invalidovna nebo Lucerna.  Ústí je na své divadlo hrdé. "Je to rozhodně pozitivní zpráva, díky tomu, že divadlo bylo prohlášeno národní kulturní památkou, můžeme dosáhnout na dotační tituly. Nemyslím si, že by nás to do budoucna mohlo nějak omezovat," přijal zprávu s nadšením starosta města Petr Hájek.
Ústí nad Orlicí si loni na podzim připomnělo 80. výročí otevření Roškotova divadla. Milovníci divadla to před lety neměli jednoduché, museli založit Družstvo pro postavení divadelní budovy v Ústí nad Orlicí a zadlužit se, náklady se nakonec vyšplhaly na dva miliony korun. A jednoduchý nebyl ani výběr podoby kulturního stánku. Přednost nakonec dostal smělý návrh Kamila Roškota, zatímco konzervativní tábor byl ostře proti.
NADČASOVÁ STAVBA CTÍ ROŠKOTA I DNES
„Roškotovo divadlo si místo na kulturním výsluní rozhodně zaslouží. Kamil Roškot ho navrhl doslova nadčasově. Je až neuvěřitelné, jak po osmdesáti letech stále vyhovuje v podstatě ve všech ohledech a poskytuje skvělé zázemí pro kulturní akce. Parametry sálu, jeviště, zázemí pro herce i diváky, krásný foyer, to nám mohou v řadě jiných kulturních stánků závidět. Technika i interier jsou samozřejmě modernizované, ovšem s velkým citem, který Roškota určitě nepopírá. Kdo by se chtěl o anabázi vzniku ústeckého divadla dozvědět více, může si prohlédnout stálou výstavu  v chodbě balkonu, prezentuje kopie dobových dokumentů a fotografií. Bez zajímavosti určitě nejsou ani kopie výkresů z architektonické kanceláře Kamila Roškota, jejichž originály byly v podstatě náhodu objeveny v divadle loni v létě.  (Podle Orlického deníku)