Kohouti odvrátili mečbol, hraje se dál

Mimořádný zážitek připravili svým fanouškům ve třetím finálovém střetnutí hokejisté České Třebové a Světlé nad Sázavou. Kohouti využili výhody domácího prostředí a před téměř jednou tisícovkou diváků poprvé zvítězili. Mimořádně dobře se na nedělní zápas vyspal útočník Jakub Fúzik, který vstřelil čtyři branky. Kohouti odvrátili první mečbol soupeře a finálová série bude pokračovat ve středu čtvrtým zápasem ve Světlé nad Sázavou.

Česká Třebová – Světlá n.S. 8:6 (2:1, 1:2, 5:3)

Branky: 11. Fúzik, 12. Zadina (Škvor, Fink), 25. Fúzik (Hemský), 48. Škvor (Jindřich, Hemský), 50. Fúzik (Jindřich, Fink), 51. Hemský (Kavalír, Škvor), 55. Jindřich, 60. Fúzik – 9. O. Včela, 22. Dolinský, 28. Kubát (Venc), 41. O. Včela (Žák, P. Včela), 44. Jakub Doležal (O. Včela), 60. O. Včela (P. Včela).

Rozhodčí: Prchal, Barek – Padevět, Schaffer. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Oslabení: 0:1. Diváků: 924. Nejlepší hráči: Fúzik, Jindřich – O. Včela. Stav série: 1:2.

Česká Třebová: Nimmerrichter - Škvor, Šimončič, Lesák, Vondráček, Fink, Boruch – Hemský, Kavalír, Zadina – Fúzik, Jindřich, Schejbal – Zítka, Stehno, Pejcha.

Světlá: Koubský – O. Včela, Svoboda, Šíma, Kořínek, Fibikar, Špatenka – Žák, P. Včela, R. Křišťan – Blažek, Dolinský, Jakub Doležal – Jaroslav Doležal (2. Venc), Kubát, Štros.

Po oboustranně opatrné pětiminutovce začala obě mužstva hrát na plný plyn. První vážnější zásah připsal v 5. minutě hostující brankář Koubský, kterého protáhl domácí útočník Zítka. Vzápětí přihrával Hemský do slibné šance Kavalírovi, jehož střela těsně minulu cíl. V 7. minutě domácí gólman Nimmerrichter chybně rozehrál puk na hůl soupeře, situaci zachraňoval tygřím skokem a puk vyrážel z prázdné branky.

V 9. minutě ztratil Fúzik puk v útočném pásmu, následoval bleskový protiútok Světlé a vedoucí branka, kterou v čase 8:53 vstřelil kapitán O. Včela – 0:1. Kohouty tento nešťastný moment vyburcoval a během 72 vteřin bylo všechno jinak. O rychlé vyrovnání se v čase 10:22 přesným švihem postaral Fúzik – 1:1. Domácí hokejisté pak využili hned svoji první přesilovou hru, Škvorovu střelu v čase 11:34 šikovně tečoval Zadina – 2:1.

Hosté měli obrovskou příležitost k vyrovnání ve 12. minutě, nájezd Jakuba Doležal znamenitě zlikvidoval brankář Nimmerrichter. Na druhé straně se o malou chvíli dvakrát vytáhl gólman Koubský, nejprve vychytal Schejbala a vzápětí také Šimončiče. V 17. minutě se hosté předčasně radovali z vyrovnávací branky, která nemohla být uznána, protože padla po odpískání. V závěru první třetiny byl vyloučen O. Včela, po dělovce Hemského se těžce sbíral z ledu brankář Koubský. Střelecká převaha Kohoutů byla zřejmá, zásahy brankářů byly 8:19.

Na začátku druhé třetiny byl na trestnou lavici podruhé vykázán kapitán Světlé O. Včela. Laxní hra Kohoutů vedla k brejku Dolinského, který ve vlastním oslabení v čase 21:34 pohodlně vyrovnal – 2:2. Hrdina předchozího okamžiku byl poté vyloučen (34:48) a Kohouti díky důraznému Fúzikovi v čase 24:50 strhli vedení na svoji stranu – 3:2.

Radost Kohoutů trvala necelé tři minuty. Série chyb za vlastní brankou vyvrcholila ztrátou puku, který u přední tyčky propasíroval za Nimmerrichtera záda v čase 27:31 důrazný Kubát – 3:3. V polovině zápasu měla Světlá další gólovou příležitost, tentokrát pozorný Nimmerrichter vychytal P. Včelu. Disciplinovaně hrající Kohouti měli prvního vyloučeného hráče (Škvor) až ve 32. minutě, přesilovce soupeře se bez větších potíží ubránili. Druhé dějství bylo střelecky vyrovnané, zásahy brankářů byly 18:16.

Do závěrečné třetiny vstoupili Kohouti tím nejhorším způsobem. Časomíra ukrojila pouhých 39 vteřin, když Světlou dostal do vedení kapitán O. Včela – 3:4. Českotřebovské trápení podtrhly dva nedovolené zákroky Hemského a Fúzika. Hosté získali výhodu přesilové hry pěti proti třem, kterou využili. Do dvoubrankového vedení je v čase 43:39 poslal Jakub Doležal – 3:5. Dalších 37 vteřin hráli Kohouti ve čtyřech, naštěstí další gól nedostali.

Co se stalo potom, v to věřili zřejmě jen nenapravitelní optimisté. Domácí se ubránili další přesilové hře soupeře a poté se nadechli k nevídané jarní ofenzívě. Zavelel k ní obránce Škvor, který v čase 47:35 vykřesal naději tvrdým příklepem – 4:5. Zaplněný stadion jásal v čase 49:29, kdy svůj hattrick završil Fúzik – 5:5. Rozklížený tým Světlé pak v čase 50:48 dorazil Hemský – 6:5!! Šokovaní hosté, kteří během tří minut a třinácti vteřin dostali tři góly, si raději vzali oddechový čas.

Českotřebovští hokejisté vycítili příležitost a šli tvrdě za svým cílem. V čase 54:30 byl O. Včelou v úniku faulován Jindřich, který vzápětí ukázkově proměnil nařízené trestné střílení – 7:5. Zimní stadion Na Skalce málem explodoval.

Závěr dramatického zápasu přinesl několik infarktových chvilek. V 58. minutě v pozici posledního hráče chyboval Fúzik, tutovku P. Včely zmařil skvělým zákrokem gólman Nimmerrichter. V čase 57:30 byl počtvrté v utkání vyloučen O. Včela, oddechový čas si vzali Kohouti. Světlá jakoby ani nehrála v oslabení, po výborné individuální akci Svobody svůj tým opět podržel Nimmerrichter.

Hosté pak poslali gólmana Koubského na střídačku a risk jim vyšel. V čase 59:40 se z hattricku radoval také světelský obránce O. Včela – 7:6. Do zbývajících dvaceti vteřin vyrukovala Světlá s šestí hráči v poli, její snahu o vyrovnání utnul Fúzik, který v čase 59:50 vstřelil svůj čtvrtý a celkově osmý gól Kohoutů – 8:6. Nádherný zápas s neuvěřitelnou třetí třetinou, v níž padlo osm branek (zásahy brankářů ve třetí třetině byly 15:15).

Jaromír Jindřich, trenér Kohoutů:
„Diváci viděli velmi kvalitní hokej, tentokrát se štěstí přiklonilo k nám. Za nepříznivého stavu 3:5 prokázalo mužstvo obrovskou vůli po vítězství. Před téměř jednou tisícovkou diváků jsme zápas zaslouženě otočili a připsali si první vítězství.“

Jiří Přibyl, trenér Světlé:
„Česká Třebová má kvalitní tým, což dnes prokázala. Vedli jsme 5:3 a možná se zalekli toho, jak blízko máme k vítězství. Uvidíme, jak to bude dál. Teď budeme mít výhodu domácího ledu my.“

Příští zápas – středa 22. března: Světlá nad Sázavou – Česká Třebová (19.00).