Legiovlak na 8 místech Pardubického kraje                       

Nejbližší místa: Letohrad - Ústí n.O. - Litomyšl
První letošní zastávkou Legiovlaku na jeho pouti Pardubickým krajem bude od 25. dubna město Letohrad. Třinácti vozová souprava mapující život a boj Čechoslováků v 1. světové válce zde zůstane do 30. dubna a pak se přesune do Ústí nad Orlicí, kde ji můžete vidět od 2. do 7. května.
Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.
V Pardubickém kraji, až na malou přestávku pro návštěvu středních Čech, zůstane Legiovlak až do začátku prázdnin a postupně navštíví:
·         Letohrad                                                                             25. – 30. 4. 2017
·         Ústí nad Orlicí                                                                     2. – 7. 5. 2017
·         Přelouč                                                                               23. – 28. 5. 2017
·         Pardubice – Aviatická pouť                                                3. – 4. 6. 2017
·         Chrudim                                                                             6. – 11. 6. 2017
·         Moravská Třebová                                                            13. – 18. 6. 2017
·         Vysoké Mýto                                                                    20. – 25. 6. 2017
·         Litomyšl                                                                            27. 6. – 2. 7. 2017
Legiovlak představuje naši vojenskou historii nejen široké veřejnosti, ale zaměřuje se především na školní mládež, které je sto let stará historie poněkud vzdálená. Proto jsou připraveny skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat prostřednictvím formuláře na webu www.legiovlak.cz (nebo na e-mailu skoly@legiovlak.cz) a domluvit si přesný čas. „Jen za loňský rok jsme byli ve 28 městech a navštívilo nás více než 175.000 lidí,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „V Pardubickém kraji máme letos osm zastávek, což je nejvíce ze všech krajů. Vracíme se sem rádi a těší nás místní podpora.“
Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 2 000 karet legionářů.
Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Komentované prohlídky s průvodcem pro veřejnost bez objednávky začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.
Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. V běžném provozu se letos poprvé představil vůz pro ubytování důstojníků, který je třináctým vozem soupravy. Nový vagon je upraven jako zázemí pro velitele, a každý návštěvník může porovnat, jak na tom byli prostí vojáci v tzv. těpluškách až pro 16 mužů, oproti důstojníkům v luxusních salonních vozech. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout další vagony ze života legionářů například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, kovářský vagon s obráběcí dílnou či krejčovský vůz. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.