Ústecké hlavní nádraží dostane novou tvář. Vytvoří ji studenti                      

Hlavní vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí představuje dlouho diskutovanou záležitost. Zastáncům původní výpravní budovy se podařilo dosáhnout její záchrany, po modernizaci koridoru se společnost Oustecké nádraží snaží památkově chráněnému objektu, který vlastní, vdechnout život. Oživení areálu, disponujícího rozsáhlými podchody, by mohli podpořit studenti zdejší „umprumky“. Právě pro ně se totiž rýsuje výjimečná možnost tvorby.

Radnice iniciativu vítá

V pátek 10. března se na orlickoústecké radnici uskutečnilo jednání za účasti starosty města Petra Hájka, jednatele společnosti Oustecké nádraží Martina Kadrmana, Petra Brzka ze Správy železniční a dopravní cesty a Bohuslava Špačka, vedoucího grafiků zdejší „umprumky“. Jeho výsledky jsou pro všechny zúčastněné strany kromobyčejně příznivé. Martin Kadrman uvedl důvody, které společnost Oustecké nádraží vedly k iniciování jednání: „Hodně cestujících nám říkalo, že se v podchodu cítí stísněně. Je sice čistý, ale je šedivý, sterilní. Na lidskou duši je to moc betonu najednou. A tak jsme si řekli, že by studenti mohli podchod vymalovat.“

Iniciativa se setkala s kladným přijetím na radnici.  Vedení města dalo už před časem souhlas a finanční podporu k výmalbě jednoho z nehostinných podchodů, typově podobné prostory na nádraží jsou ovšem mnohem rozlehlejší. „Proto jsem navrhl, aby se výmalby chopili přímo studenti zdejší uměleckoprůmyslové školy. Město je připraveno podpořit projekt grantem na nákup barev. O jeho výši bude ještě hlasovat rada,“ uvedl ústecký starosta Petr Hájek.

Realizace na etapy

Správu železniční a dopravní cesty zastupoval na pátečním jednání ředitel kanceláře společnosti Vladimír Brzek. Podle jeho slov státní organizace projekt podporuje a nemá žádné zásadní požadavky nebo podmínky realizace. „Výhodou je určitě organizovaná výmalba studenty. Často jsou totiž podchody pomalovány sprejery tak, že jejich výtvory musí SŽDC nákladně odstraňovat,“ okomentoval postoj SŽDC Martin Kadrman.

Postoj SŠUP Ústí nad Orlicí prezentoval vedoucí oboru Grafický design Bohuslav Špaček. Podle něj je, s ohledem na velkou rozlohu podchodu, nutné realizovat výmalbu na etapy. Do června letošního roku, kdy se konají oslav v rámci 125 od založení školy, by mohla být hotová první část.

Pro umprumku je taková možnost velmi vítaná, již v minulosti se škola podobným způsobem prezentovala v areálu zaniklé textilky Perla. „Naši studenti jsou nápadem nadšeni a na malbu se vyloženě těší. Je to pro ně výzva. Nejdřív si ale musíme vyjasnit téma a rozsah. Od něho se bude odvíjet nákladovost. Termín zahájení výmalby odhaduji na květen,“ řekl při jednání Bohuslav