Bibli na náměstích četli lidé už po deváté                 

 Pořad Českého rozhlasu Pardubice
 
Stalo se už tradicí, že o velikonočním týdnu se řada měst připojuje k Celonárodnímu čtení Bible. Letos čtou lidé na náměstích už po deváté. I v České Třebové se sešli na Starém náměstí členové několika církví, aby si připomněli významné kapitoly z knihy knih. Svoji kapitolu z Bible si na závěr reportáže přečetla i naše redaktorka Víta Balcarová.
 
Přesto, že v České Třebové pršelo, pod stříškou se řadilo několik lidí, kteří si přišli přečíst svůj kousek Bible. Dočetl i pan Milan Mikolecký, který se účastní každý rok. A proč? Protože si myslí, že je dobré předávat tyto historické myšlenky lidem.Ti vnímají, že Bible existuje, ale nevědí co v ní vlastně je. A ono je tam spoustu věcí, které bychom si měli uvědomit v našem životě.
Organizátor David Smyčka si myslí, že je dobré se vydat s Biblí do ulic. „ Neměli bychom zůstávat za zdmi kostela jako věřící. Jedním z úkolů, který nám předal Ježíš  je jít do celého světa a hlásat evangelium a tím určitě nemyslel kostely. Myslel na předávání dál.“ A kromě tohoto čtení jdou věřící na Zelený čtvrtek do ulic města Česká Třebová, na velikonoční putování městem. David Smyčka vidí, že ke čtení knihy knih se lidé přidávají, jsou tady totiž i ti, které sám nezná.
Dalším, kdo přišel číst svoji kapitolu je farář církve evangelické Kamil Vystavěl. Ještě než došel na českotřebovské náměstí, pobyl s Biblí v místním Domově pro seniory. Ti by na náměstí přijít nemohli, tak byli vděční i za písně, které jim tam zazpívali.
Paní Anežka Rérychová četla už po šesté. Trému neměla, jak řekla. Písmo je krásná věc, dá se z něj mnoho dozvědět  a mnoho nám to říká. Sama si Bibli čte hlavně po ránu, kdy je ještě velké ztišení.
Pan Petr Horáček je bývalý kazatel Jednoty bratrské a je člověkem, který tradici čtení Bible tady  ve městě inicioval. Dnes, jak říká pastýřem už není a pracuje jako ředitel Nadace mezinárodní potřeby. Do České Třebové se přijel nejen podívat, ale stále je jedním z organizátorů této velikonoční akce. S několika místními věřícími z různých církví dali dohromady malý tým a už po několikáté připravili stan, pultík, mikrofon. Na otázku, zda si přijdou přečíst kapitolu i lidé bez víry odpověděl, že i takoví jsou a mají většinou s křesťanstvím něco společného. A právě teď mají jedno volné okénko pro přednes a  tak vyzval i redaktorku reportáže, ať se zúčastní. Ta pozvání přijala a přečetla první kousek své kapitoly z Bible na českotřebovském náměstí.
Víta Balcarová
Fotky: Milan Mikolecký
Pořad  uvede Český rozhlas Pardubice a současně také všechny další regionální okruhy v sobotu 16. dubna v 9 hodin

 Záznam pořadu si můžete poslechnout na tomto odkazu  (2:49 min.)