CZ LOKO vyhrálo tendr v Itálii na dodávku pěti lokomotiv

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 19. dubna 2017
Vítězstvím společnosti CZ LOKO skončil mezinárodní tendr vypsaný italskou firmou Serfer Servizi Ferroviari (SERFER) ze skupiny TRENITALIA na dodávku pěti posunovacích lokomotiv. Ten probíhal od loňského prosince do letošního března a v konkurenci dalších několika zájemců z něho vyšly vítězně její lokomotivy EffiShunter 1000.
„Prosadit se na tak vyspělém a náročném železničním trhu jaký je v Itálii, představuje skvělý výsledek práce obchodníků, konstruktérů a dělníků. Ti všichni postavili špičkové vozidlo, které jsme představili poprvé loni v září v Berlíně na železničním veletrhu, kde vzbudilo velký zájem. Jsem velmi rád, že se potvrdil i v této komerční fázi,“ říká Josef Bárta, předseda představenstva CZ LOKO. Ten v dubnu v Janově, spolu s Francesco Cioffim, generálním ředitelem firmy SERFER, prvenství v tendru stvrdili uzavřením smlouvy.
CZ LOKO tak navázalo na své významné obchodní úspěchy v Itálii v posledních letech, kdy do země dodalo přes 50 vozidel. Lokomotiva EffiShunter 1000 se tak po premiéře v Berlíně dostane už letos k prvnímu zákazníkovi. Poslední z tohoto kontraktu pak bude dodána v prvním čtvrtletí roku 2018. Stroje budou sloužit ve velkých logistických uzlech jako je Verona nebo nákladní přístav v Janově. V prvním období jde čistě o posunovací služby, později budou lokomotivy používány i pro traťovou službu. Nyní obě strany ještě jednají o následném komplexním servisu vozidel, o který by se postarala dceřiná společnost CZLOKO Italia.
„Klíčová pro vítězství v tendru byla technická vyspělost vozidel, jejich spolehlivost, nízké náklady na provoz a údržbu spolu s poměrně rychlým termínem dodání. Důležitou roli hraje také dostupnost servisních služeb a náhradních dílů od naší italské dceřiné společnosti. Úspěch potvrzuje, že EffiShunter 1000 je produkt, který má v Evropě 21. století velkou budoucnost,“ vysvětluje Jan Kutálek, vedoucí obchodního oddělení CZ LOKO a člen představenstva CZLOKO Italia.
Čtyřnápravový interoperabilní dieselelektrický EffiShunter 1000, vyvinutý a vyrobený v CZ LOKO, má výkon 895 kW, maximální rychlost 100 km/hod. a tažnou sílu 267 kN. Ve verzi pro Itálii bude vybaven zabezpečovacím systémem BL3. Určen je zejména pro všechny druhy posunu a náročný provoz na průmyslových vlečkách. Vybaven je střídavým přenosem výkonu AC/AC ze spalovacího motoru na hnací dvojkolí, a jeho parametry odpovídají nejnovějším normám TSI pro provoz v celé Evropě. Lokomotiva je vybavena digitálním řídicím systémem s on-line diagnostikou a monitoringem přes GPS. Na přání zákazníka lze pak instalovat další sofistikované technologie jako je automatická regulace rychlosti, radiové dálkové ovládání nebo automatické spřahovací zařízení.