Unikátní technologie proměnila během okamžiku učebnu na planetárium Mineralogický klub Česká Třebová se ve své dubnové přednášce zaměřil na nezvyklé téma. Pozvání do České Třebové tentokrát přijali pracovníci VŠB – Technické univerzity Ostrava a svět nerostů a zkamenělin posluchači vyměnili za cestování vesmírem. Správce hvězdárny Planetária Ostrava, Mgr.Martin Vilášek, a Bc.Miroslav Otisk,MSc,MBA, lektor a správce informačních technologií, přijeli s nezvyklým technickým vybavením, které na ZŠ Habrmanova přilákalo mnoho posluchačů. Přednáška s vizualizací vesmíru se uskutečnila 19.dubna, tak trochu symbolicky v podvečer, kdy naši planetu míjel v bezpečné vzdálenosti velký asteroid.
Přednáška, která měla název „Kosmické smetí aneb pozor, padá hvězda“ však skrývala ještě jedno velké překvapení. Do vyprázdněné učebny se podařilo nainstalovat nafukovací planetárium, ve kterém se přítomní uvelebili na připravených polštářích a v poloze vleže se ponořili do vesmírného prostoru, promítaného unikátní digitální technologií. Více než hodinové putování vesmírem, doplněné výkladem Miroslava Otiska, zprostředkovalo cestu sluneční soustavou za hranici naší galaxie, až do vzdálených koutů vesmíru.
V závěru programu lektor představil i ojedinělé technologické zařízení:„
Jsme jediné nafukovací planetárium v České a Slovenské republice, které
využívá k projekci velmi kvalitní objektiv tzv. rybí oko, nikoliv odrážecí
zrcadlo. To zaručuje skutečně výjimečnost kvality obrazu, bez nežádoucích
deformací a rozostření. Projekce pořadů je vzhledem k velikosti
Dubnová přednáška mineralogického klubu byla, jako všechny předchozí, volně otevřena široké veřejnosti. Pevně věřím, že ten kdo v středeční podvečer přišel, nebyl zklamán a odnesl si i nevšední zážitek. Nestálo by za úvahu využít tuto ojedinělou technologii pro prezentaci na školách? Milan Michalski Použité fotografie z archívů: M.Michalski a M. Vilášek
|