Kohouti hráli v Litomyšli skoro jako doma
Obavy, že nádherné nedělní počasí odláká hokejovému šlágru diváky, se naštěstí nepotvrdilo. Dramatický souboj přitáhl do ochozů litomyšlského zimního stadionu 568 diváků, z toho jich odhadem téměř polovina přijela z České Třebové. Všichni sledovali kvalitní zápas, týmový výkon Kohoutů a skvělé představení nejstaršího hráče na ledě, šestačtyřicetiletého útočníka Martina Filipa, který vstřelil tři branky.
Litomyšl - Česká Třebová 4:6 (2:1, 0:2, 2:3)
Branky: 2. Jankovský (Vomočil), 13. Švec, 42. Křesťan (Vomočil, Pazdera), 45. Pilavka (Navrátil) – 13. Prachař (Poul), 28. Filip, 30. Filip (Hemský, Škvor), 41. Filip (Škvor), 55. Křečan (Velínský), 60. Štefka (Hemský).
Rozhodčí: Kareš – Kis, Pilný. Vyloučení: 5:7 (navíc Holík, Vomočil – Poul na 10 minut). Využití: 2:0. Oslabení: 0:1. Diváků: 568. Nejlepší hráči: Holík, Vomočil – Filip, Hemský.
Litomyšl: Klička – Švec, Holík, Pazdera, Mečiar, Strý, Navrátil, Šklíba – Pilavka, Skoumal, Cink – Jankovský, Křesťan, Vomočil – Jakubec, Voříšek, Budina – Barkóci, Kovář, Zahradník.
Česká Třebová: Sajdl - Škvor, Pražák, Šejba, Jemelka, Poul, Šimončič – Hemský, Filip, Fúzik – Velínský, Křečan, Schejbal – Král, Prachař, Krejza – Dvořák, Štefka, Drobný.

Nedáš, dostaneš. Kohouti se o tom přesvědčili v úvodu očekávaného zápasu. V 1. minutě neproměnil vyloženou šanci Velínský, domácí přešli do protiútoku, z něhož v čase 1:15 skóroval Jankovský – 1:0. Na trestnou lavici byl vzápětí vykázán domácí útočník Voříšek, jeho spoluhráči se však bez problémů ubránili. V 6. minutě se mezi obránci Litomyšle protáhl Hemský, po ukázkovém blafáku těsně minul.
V polovině první třetiny měli domácí šest hráčů na ledě, přesilová hra Kohoutů byla stejně špatná jako ta první. Po jejím skončení nejprve domácí nastřelili tyčku, o pár vteřin později se kolem Schejbala prohnal jako vítr Švec a brankář Sajdl inkasoval v čase 12:27 podruhé – 2:0. Hosté odpověděli rychle a efektivně. Po přesné přihrávce Poula se z pravého křídla trefil přesně k tyči Prachař – 2:1, od předchozí inkasované branky uplynulo pouhých dvanáct vteřin! V závěru prvního dějství spálil gólovou příležitost nepřesně střílející Fúzik. Kohouti pak propadli i ve své třetí přesilové hře, v oslabení naopak zahrozil Křesťan.
Začátek druhé třetiny patřil znovu hokejistům České Třebové. Nejprve přestřelil Filip, krátce poté kryl domácí gólman Klička střelecký pokus Fúzika. Další důležitý moment přinesla 28. minuta. Po faulu obránce Pazdery na rychlého Velínského nařídil rozhodčí Kareš trestné střílení, které s přehledem proměnil Filip – 2:2. O necelé dvě minuty později vyšel Kohoutům rychlý protiútok, který střelou do pravého horního růžku litomyšlské branky zakončil výborně hrající Filip – 2:3. Ještě v probíhající 30. minutě mohli Kohouti své vedení navýšit, to by však musel svůj samostatný nájezd proměnit Velínský.
Ve 32. minutě domácí opět špatně vystřídali a museli čelit další nevýrazné přesilovce soupeře. V čase 34:37 byl za nesportovní chování na deset minut vyloučen klíčový bek Litomyšle Holík. Zajímavé věci byly k vidění těsně před druhou sirénou. V čase 39:45 trefil Fúzik horní tyčku domácí branky, vzápětí byl za sekání vyloučen Schejbal.
Do závěrečné třetiny vstoupili Kohouti hrou v oslabení, ale skvělý Filip ujel dvěma domácím hráčům a v čase 40:15 vstřelil čtvrtý gól – 2:4. Litomyšl pokračovala v přesilovce a v čase 41:17 se dočkala kontaktní branky, kterou vstřelil Křesťan – 3:4.
Kohouti vypadli z role, až příliš často si pomáhali nedovolenými zákroky. Do obrovské krize se dostali v čase 43:27, kdy byli současně vyloučení Poul s Krejzou. Domácí velkorysou nabídkou nepohrdli, naopak. K využití přesilové hry pěti proti třem jim stačila necelá minuta, o vyrovnání se v čase 44:11 postaral Pilavka – 4:4.
Sotva Kohouti přežili pokračující hru ve čtyřech, byl vyloučen kapitán Šejba.  Jeho spoluhráče čekalo horkých 42 vteřin hry ve třech a další minuta ve čtyřech. Přežili, jenže v čase 46:29 byl na trestnou lavici vykázán Jemelka. Hosté se ubránili ve třech (17 vteřin), ale i ve čtyřech (1:43) a to bylo pro další vývoj zápasu klíčové.
V 52. minutě vyškolil domácí obránce Filip, po perfektně provedeném blafáku orazítkoval puk pravou tyčku litomyšlské branky. Necelých šest minut před koncem střetnutí poslal Velínský do úniku Křečana, který nedal domácí brankáři šanci – 4:5. Vzápětí byl vyloučen Škvor, hosté těsné vedení uhájili. V závěru zkusila Litomyšl hru bez brankáře, ale risk domácím nevyšel. Ve středním pásmu se dostal k puku Štefka a střelou do prázdné branky rozhodl – 4:6.

HLASY PO UTKÁNÍ

Jaromír Jindřich, trenér Kohoutů:
„Kvalitní soupeř, vyrovnaný zápas. Začali jsme se zbytečným respektem, postupně se náš výkon zlepšoval. Ve třetí třetině jsme si to všechno zkomplikovali, především sérií zbytečných vyloučení. Po týmovém výkonu jsme to naštěstí zvládli, poděkování patří fanouškům.“
Martin Filip, útočník Kohoutů:
„Potřebujeme se zlepšit v obranné činnosti, dostáváme příliš mnoho hloupých branek. Slušný výkon předvedli rozhodčí, pískali to na obě strany.“
Příští zápas – středa 17. října: Česká Třebová – Chrudim (18.30)